Kysymys, mulla on todettu genetaaliherpes (ei ole ikinä ollut huuliherpestä). En ole harrastanut nyt seksiä mutta minulla on alkanut suhde ja olen antanut hänelle (miehelle) suuseksiä. Eihän herpeksen pitäisi mun suun kautta tarttua hänen alapäähänsä? Tosiaan huuliherpestä ei ole ollut ikinä niin mielestäni genetaaliherpeksen ei pitäisi tarttua noin toiseen osapuoleen..vai olenko täysin väärässä..?
Tarttuuko herpes suuseksiä annettaessa??
hoppas ei...
101006
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
ihan ristiin rastiin..mä olen saanu huuliherpesläiseltä, jolla ei ole oireillu 2 vuoteen suuseksissä alapäähäni genitaaliherpekseksi..voi tarttua multa jollekin suuseksissä suuhun tai alapäähän..
tarkoitan että joku voi saada sen suuhunsa minun alapäästäni, ei mun suusta..koska mulle ei huulihepee..
eli voit suudella ihmistä/ imeä sitä :D vaikka sulla on genitaalihepe..
okei loistojuttu! mä pelkäsin etten voi "mitään" tehdä niin että se tarttuu. eli genetaaliherpes on vain alapäässä ja siellä pysyy..?eli hyvällä mielellä voi käsin ja suun kanssa tehdä mitä lystään kunhan ei anna toisen tehdä samaa minulle..jotain "hyvää" sentään :)
Uskotko juttuja keskustelupalstalta?
Juuri sinunlaistesi takia taudit tarttuvat eteenpäin. Jos sinulla on kysyttävää, esitä kysymyksesi alan ammattilaisille.
Lopetin näillä sivuilla neuvomisen aikoinaan, koska en kestänyt sitä väärien luulojen määrää. En koskaan saa kerrottua kaikille oikeita vastauksia.
Teen nyt opinnäytetyötä sukupuolitaudeista. Osoitan todeksi, että valistuksen määrää pitäisi lisätä.
Ja kultaseni kyllä, jos sinulla on genitaaliherpes=virus, voit tartuttaa sen suustasi eteenpäin.
Herpes tarttuu myös oireettomana. Oireethan aina eivät ole niin näkyviä...virusta voi erittyä huomaamattomasti...
Minulla on genitaaliherpes ja mieheni kysyi lääkäriltä voiko mokoma tarttua suuseksissä. Vastaus oli että 85% todennäkösyydellä herpes voi tarttua suuseksissä...piu piu.
ON GENITAALIHERPES JA SUUTELET JONKUN KANSSA..EI SE TARTU!!
VAIN JOS MIES HUULILLA KOSKEE SUN GENIALUEIHIN!!!
Aika hassua miten se herpes voi tarttua toisen alapäähän jos antaa suukeksiä eikä silti tartu suutelussa..olen aika paljon lueskellut ja kysellyt myös sukupuolitautien klinikoilta ja osa on sanonut että voi antaa suuseksiä (jos jää siihen) niin sitten ei voisi tarttua suusta jos ei ole huuliherpestä ja voi käsillä myös tehä miehelle jotain. aika ristiriitaista tietoa tulee joten taitaa olla parempi jos pidättäytyy seksistä kokonaan siksi aikaa että kertoo toiselle..
Suuseksin välityksellä voi saada tartunnan ja tartuttaa sukupuolitauteja. Kondomi on edelleenkin ainoa ehkäisyväline, joka huolellisesti käytettynä suojaa seksitaudeilta. Naiselle suuseksiä annettaessa voidaan käyttää halkaistua kondomia, muovikelmua tai erotiikkaliikkeestä saatavaa suojaliinaa häpyhuulten ja emättimen suuaukon päällä. Siten oikeastaan vakisuhde (molemmat kumppanit tietävät ja tuntevat oman terveydentilansa sukupuolitautien suhteen) on ainoa sellainen tilanne, jossa suojaamatonta suuseksiä voi turvallisesti, ilman tautiriskiä harrastaa!
Niin, varmaa se ei ole edes silloin, ellei ole vielä kaikenlisäksi verestä tutkittu sitä kantaako jompikumpi herpestä.
Herpeshän saattaa olla useita vuosia (aina) oirehtimatta, ja sitä ei mikään sukupuolitautien klinikka testaa erikseen pyytämättä. Eli vaikka olisi huolehtinut aina hyvin asioista, mahdollisuus saattaa silti olla olemassa...
Tosian siellä sanottiin eilen näin:
Jos annan suuseksiä toiselle (minulla ei yskärokkoa eikä huulihepeä) en voi sitä suullani tarttuu toiseen ihmiseen! Mutta jos minulle sitä tehdään tartutan sen alapäästäni toisen suuhun!
Kondoomilla voi myös varovasti harrastaa seksiä (jos oireeton) tartuttamatta sitä toiseen.
Aika hassua tosiaan, että joka puolella sanotaan erilailla, luulis nyt että ne siellä tietää mitä sanoo..