Mistä katana

hakusessa.

Eli kendoa vähäsen tullut harrastettua joskus kauan sitten, ja nytten taas innostuin. Ajattelin katanan hommata, netistä koitin katsella jotain, mutta aika laaja valikoima tuntuisi olevan. Eli hakusessa olisi katana, joka kestää käyttöä, eli ei koriste esinettä. Hintaluokka siinä 100-400 euroa. Jos jollain jotain hyviä ehdotuksia niin saa laittaa, ja mielellään japanissa tehty.

2

452

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Iai

      Tolla hinnalla 100-400 euroa, et kyllä saa minkäänlaista katanaa mikä olisi enemmän kuin kiinassa tai espanjassa tehty koristelelu!!!!
      Pitäisi vielä olla Japanissa tehty.. huh huh Katseleppa vähän enemmän netistä, niin näet kuinka monta tonnia kunnon katanat maksavat! :)

      Jos kuitenkin haluat harjoituskäyttöön (leikkausharjoitusten) tekemiseen halvan miekan, niin katsoppa vaikka teräasekeskukselta. Sieltä löytyy suht halvalla siihen soveltuvia miekkoja esim. Paul Chen:in tai Cold Steelin valmistamina.

    • hyväkuntoinen

      niin et saa alle kymppitonnin!
      Niitä ei varmaan muualla ole tehty kuin Japanissa!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      52
      1013
    2. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      17
      916
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      501
      810
    4. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      46
      747
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      42
      674
    6. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      37
      639
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      606
    8. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      169
      562
    9. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      550
    10. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      58
      546
    Aihe