Akneiho alkanut rasvoittua voimakkaasti

Olen kärsinyt keskivaikeasta aknesta jo parisen vuotta, eli näppyjä on ollut jonkun verran, mutta iho on kuitenkin ennen pysynyt kuivana ja mattapintaisena. Nyt kuitenkin loppukesästä menin ihotautilääkäriin ja sain 3kk tetralysal-kuurin differin gel iltaisin sekä skinoren- voide aamuisin. Nyt 2kk näitä tuotteita käyttäneenä iho on rauhoittunut( ei enää uutta aknea) ja parantunut jonkin verran. Mutta tilalle on tullut uusi ongelma: rasvoittuminen. Voiskohan johtua tuosta antibioottikuurista? Aamulla iho on vielä siedettävä mutta iltaa kohden kiilto lisääntyy ja lopulta iho on kuin öljyssä uitettu :(( Mitenhän tuota rasvoittumista saisi vähennettyä? Oon käyttäny joskus illalla Apobase hydrogel-kosteusvoidetta Differinin tilalla ja joskus myös aamuisin, mutta eipä tuo Apobase rasvoittumista mitenkään vähennä.. Mikä neuvoksi? Mikä olisi hyvä kosteusvoide joka vähentäisi ihon kiiltoa ja rasvoittumista? Pelottaa nimittäin että jos iho on yhtä rasvainen vielä silloin kun tuo tetralysal-kuuri loppuu :/
91426
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Sanoit että aknesi on helpottanut. Ihon rasvoittuminen johtuu ihan siitä että antibiootti tappaa bakteereja. Näin ollen ihon rasva muuttuu juoksevammaksi. Bakteerimuodostus juuri aiheuttaa siis sen että ihon oma tali on paksua bakteerien takia(rasva ei pääse ihon pinnalle) ja ihohukoset tukkeutuvat ja tulehtuvat.
Valitettavasti antibioottien loppuessa ihosi palaa luultavasti samaan kuntoon kun aloittaessa. Ravaisuus luultavammin vähenee mutta akne palaa, ellei sitten akneikä ole mennyt ohi, mutten usko että tuossa ajassa niin olisi tapahtunut. Ainut lääke mikä auttaa akneen pysyvästi joissakin tapauksissa on Roaccutan joka vähentää talitiehyeiden toimintaa. Itsellä isoja paiseita helpottaa vähähiilihydraattinen ruokavalio.(hh n 100 päivässä) Kannattaa kokeilla

Äänestä
  • Onko tuolle ihon rasvaisuudelle mitään tehtävissä tässä tilanteessa? Ja kiitos hyvästä vastauksesta.. Olen jo yli 17v eli kohta pitäisi akneiän alkaa mennä ohi,vai?

    Äänestä

  • Mutta voiko rasvaisuutta vä... kirjoitti:

    Onko tuolle ihon rasvaisuudelle mitään tehtävissä tässä tilanteessa? Ja kiitos hyvästä vastauksesta.. Olen jo yli 17v eli kohta pitäisi akneiän alkaa mennä ohi,vai?

    voi sairastaa vielä nelikymppisenäkin tuota aknetautia!

    Äänestä

  • Mutta voiko rasvaisuutta vä... kirjoitti:

    Onko tuolle ihon rasvaisuudelle mitään tehtävissä tässä tilanteessa? Ja kiitos hyvästä vastauksesta.. Olen jo yli 17v eli kohta pitäisi akneiän alkaa mennä ohi,vai?

    No ainakaan ilman lääkkeitä ei rasvaisuutta oikein voi vähentää. Jotkut kosteusvoiteet kuten vichyn finnivoiteet kyllä vähän auttavat, mutta kun itse kokeilin en apua erityisemmin huomannut. Lisäksi on kallista. Pieni puteli maksoi jotain 30 euroa. Sinkin sanotaan myös kuivattavan ihoa.
    Lääkkeistä roaccutan auttaa ja jotkut E-pillerit voivat auttaa.

    Äänestä

  • kirputtaja kirjoitti:

    No ainakaan ilman lääkkeitä ei rasvaisuutta oikein voi vähentää. Jotkut kosteusvoiteet kuten vichyn finnivoiteet kyllä vähän auttavat, mutta kun itse kokeilin en apua erityisemmin huomannut. Lisäksi on kallista. Pieni puteli maksoi jotain 30 euroa. Sinkin sanotaan myös kuivattavan ihoa.
    Lääkkeistä roaccutan auttaa ja jotkut E-pillerit voivat auttaa.

    Jaa no pitänee odottaa että tuo antibioottikuuri loppuu ja kattoa mitä sitten tapahtuu iholla :/

    Äänestä

  • sitä kuules kirjoitti:

    voi sairastaa vielä nelikymppisenäkin tuota aknetautia!

    40-vuotiaana

    Äänestä

  • kuin kirjoitti:

    40-vuotiaana

    tuo aknetauti voi jatkua vaikka kuinka kauan!Minä tiedän kokemuksesta!

    Äänestä

  • kuin kirjoitti:

    40-vuotiaana

    olemassa! Mulla ei mitään ongelmaa murrosiässä vaan e-pillerien lopetus päälle 20-vuotiaana laukaisi aknen ja vasta nyt useiden vuosien jälkeen kaiken muun kokeilleena olen aloitanut Roan!

    Äänestä

  • alkuper kirjoitti:

    Jaa no pitänee odottaa että tuo antibioottikuuri loppuu ja kattoa mitä sitten tapahtuu iholla :/

    Itse hain Isotretinoin (Roa) kuurin, tuossa noin viikko ja 4 päivää sitten, iho on kyllä parantunut myös, mutta kaikki varoitteli minua et iho kuivuu ihan älyttömästi. Nooh, huulet kyllä kuivu niin että sen huomasi, mutta iho ei yhtään, pikemminkin vain ehkä jopa rasvottui enemmän. Onko normaalia?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Neuvoista kiitollinen kirjoitti:

Olen kärsinyt keskivaikeasta aknesta jo parisen vuotta, eli näppyjä on ollut jonkun verran, mutta iho on kuitenkin ennen pysynyt kuivana ja mattapintaisena. Nyt kuitenkin loppukesästä menin ihotautilääkäriin ja sain 3kk tetralysal-kuurin differin gel iltaisin sekä skinoren- voide aamuisin. Nyt 2kk näitä tuotteita käyttäneenä iho on rauhoittunut( ei enää uutta aknea) ja parantunut jonkin verran. Mutta tilalle on tullut uusi ongelma: rasvoittuminen. Voiskohan johtua tuosta antibioottikuurista? Aamulla iho on vielä siedettävä mutta iltaa kohden kiilto lisääntyy ja lopulta iho on kuin öljyssä uitettu :(( Mitenhän tuota rasvoittumista saisi vähennettyä? Oon käyttäny joskus illalla Apobase hydrogel-kosteusvoidetta Differinin tilalla ja joskus myös aamuisin, mutta eipä tuo Apobase rasvoittumista mitenkään vähennä.. Mikä neuvoksi? Mikä olisi hyvä kosteusvoide joka vähentäisi ihon kiiltoa ja rasvoittumista? Pelottaa nimittäin että jos iho on yhtä rasvainen vielä silloin kun tuo tetralysal-kuuri loppuu :/

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu