Kuvien kopioimattomuus

html-alottelija

Sitä tiedustelisin, että minkälaisella koodilla on mahdollista estää kuvien kopioiminen galleriasta. Eli ettei oikea hiirinäppäin toimisi. Kertokkee tietämättömälle :)

1

432

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mutta javascriptillä

      voi disablisoida, joskin sekään ei auta silloin jos selaimessa on javascript estetty tahi on määritelty ettei selain ota huomioon skriptin disablisointi käskyä tuolle hiiren oikealle. Esim. Operassa voi sallia javascriptin mutta estää sen disablisoimasta hiiren oikealla avattavaa valikkoa, näin kuvia voidaan kopioida vaikka skripti estäisikin.

      Sitten yksi vaihtoehto on raakasti se että jos kuvasi on sun omasi ja ne on sulle tärkeitä ja etteivät joudu toisten sivuille, niin voisit tehdä ns. vesileiman kuviin, ainakin näkyvän vesileiman teko on mahdollista ja senhän luulis jo estävän kuvavarkaita, kukapa nyt haluaisi napata kuvan jossa on sun tekijänoikeuspuumerkkisi. :)

      Sitä en ole varma mitkä kaikki softat osaa noita vesileimoja kuviin tehdä mutta luulis että ainakin Adoben fotarit ja kevyt-fotari (eli Photoshop elements) sekä luultavasti myös ilmainen Gimp joka on open source-maailmassa lähin vastine fotarille.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      111
      4377
    2. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      57
      2508
    3. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      78
      1650
    4. Kyllä mä suren

      Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko
      Ikävä
      6
      1113
    5. Jos vielä joku päivä nähtäis...

      Miten suhtautuisit minuun, mies?
      Ikävä
      66
      854
    6. Nyt se on varmaa kuntajakoselvitys

      Ensi viikolla tuöee kuntaministeri ulos ja kertoo asiasta.
      Ähtäri
      21
      843
    7. Olet mies aika ailahteleva luonteeltasi

      Olen nähnyt kuinka olet iloinen, sosiaalinen ja osallistuva. Autat ja kannustat muita. Ja sitten olen nähnyt kuinka istu
      Ikävä
      118
      823
    8. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      39
      802
    9. Olisin valmis tutustumaan uudelleen

      En menneisyyden kautta vaan haluaisin tutustua ihmiseen, jollaiseksi olet kasvanut.
      Ikävä
      50
      779
    10. Tiedät sen

      Esitän välinpitämätöntä, mutta en ole sitä oikeasti.
      Ikävä
      62
      768
    Aihe