Kun lukee tätä palstaa huomaa että ompas kentällä paljon täysin vääriä kuvitelmia ja uskomuksia kilpajudosta. Esimerkiksi valmennuksesta tuntuu olevan harrastelijoilla todella omituinen kuvitelma.
Miten näitä käsityksiä voisi muuttaa ja kenen tehtävä oikean informaation jaon pitäisi olla? Mielipiteitä?
Miten näitä käsityksiä voisi muuttaa ja kenen tehtävä oikean informaation jaon pitäisi olla? Mielipiteitä?
Vastaukset 4
Vanhimmat
minkä sille voi?
Oi Suuri Sensei mitä on oikea kilpajudo ?
Aloita meidän tyhmien sivistäminen vaikka siitä, että määrittelet (ainoan) oikean valmennustavan...
niin ja Sinähän olet itse kilpaillut ja voittanut useita turnauksia, kansallisista puhumattakaan ?
Eiköhän ne "väärät" uskomukset korjaannu yksi kerrallaan jos asioita alkaa selvittämään. Lopullista ja ainoaa oikeaa tietoa en usko kuitenkaan olevan olemassa.
On nimittäin myös niin, että kilpajudokatkin kokevat kilpailemisen ja valmentautumisen jokainen omalla tavallaan.
Tämä ei kuitenkaan tarkoita sitä, etteikö virheellistäkin tietoa voisi olla. Mutta konkreettisia väittämiä vaan tänne (eikä keskustelusta keskustelua), niin aletaan keskustelemaan :)
Liikaa mystiikkaa ja liika vähä tositoimintta. Judo kun on urheilua. Ei siinä sen kummempaa. Alettais vaan valmentaan.