Moi, mulla eka ajotunti takana ja polkimet aivan sekaisin. Mä luulin että siellä on vaan kaks poljinta mutta mikä ihme se kolmas oikeen on?! Apua! Jarru ja kaasu ok mutta sitte siellä oli joku kytkemispoljin? Musta ope selitti tosi epäselvästi milloin sitä pitää painaa, voisko joku selittää ihan alusta alkaen? Auto nyki ihmeellisesti, olikohan siinä jotain vikaa? Ruohonleikkurilla oon ajanut eikä se vikuroi, kaasua vaan niin lähtee eteenpäin?
Polkimet?
9
6682
Vastaukset
- automaatti.
Mene sellaiseen autokouluun jossa on automaattivaihteinen auto. Ajokorttiin tulee merkintä "automaattivaihteisto"
Ostat sitten automaatti auton.
"Kytkemispoljin" alkaa jäämään pois nykyisin joten automaattikortti on ok.- aikoinaan
suorittaa ajokortin automaattivaihteiseen autoon kun en millään meinannut oppia käyttämään käsivaihteita mutta luovuin siitä osin siksi, koska tulin ajatelleeksi jos en osta omaa autoa. Ja ajan vaan työajoja työnantajan autoilla ja niissä ei kovinkaan usein ole kuin perinteinen käsivaihteisto eli tälläinen ongelma voi tulla jos on automaattikortti.
Ulkomailta olen kuullut, että siellä voisi suorittaa autokoulun vaikka automaatilla niin vastaavaa rajoitusta ei tulisi mutta se on vaan kuultua juttua mitään takeita ei ole onko se tosiaan noin. - EU:n alueella ei
aikoinaan kirjoitti:
suorittaa ajokortin automaattivaihteiseen autoon kun en millään meinannut oppia käyttämään käsivaihteita mutta luovuin siitä osin siksi, koska tulin ajatelleeksi jos en osta omaa autoa. Ja ajan vaan työajoja työnantajan autoilla ja niissä ei kovinkaan usein ole kuin perinteinen käsivaihteisto eli tälläinen ongelma voi tulla jos on automaattikortti.
Ulkomailta olen kuullut, että siellä voisi suorittaa autokoulun vaikka automaatilla niin vastaavaa rajoitusta ei tulisi mutta se on vaan kuultua juttua mitään takeita ei ole onko se tosiaan noin.Kyllä amerikassa voi kortin suorittaa tollein, että ajat sen automaattivaihteisella eikä siihen ajokorttiin tule mitään merkintää vaihteistosta. EU:n jälkeen tuli toi säädös suomeen, että jos inssin on suorittanut automaattivaihteisella autolla, saa ajaa vain automaattivaihteista. Käsittääkseni tämä sama sääntö on myös muissakin EU:n maissa.
Ketjun aloittajalle. Sitä "kytkemispoljinta", eli kytkintä käytetään manuaalivaihteisessa autossa esimerkiksi vaihdettaessa vaihdetta, ja pysähtyessä joudut sitä käyttämään. Jos jäi epäselväksi, niin kerro se opettajallesi ja pyydä selittämään asia vielä tarkemmin. Jos ei tämä auta, niin sitten pyydä saada itsellesi toinen opettaja tai vaihda autokoulua. - Kiki
EU:n alueella ei kirjoitti:
Kyllä amerikassa voi kortin suorittaa tollein, että ajat sen automaattivaihteisella eikä siihen ajokorttiin tule mitään merkintää vaihteistosta. EU:n jälkeen tuli toi säädös suomeen, että jos inssin on suorittanut automaattivaihteisella autolla, saa ajaa vain automaattivaihteista. Käsittääkseni tämä sama sääntö on myös muissakin EU:n maissa.
Ketjun aloittajalle. Sitä "kytkemispoljinta", eli kytkintä käytetään manuaalivaihteisessa autossa esimerkiksi vaihdettaessa vaihdetta, ja pysähtyessä joudut sitä käyttämään. Jos jäi epäselväksi, niin kerro se opettajallesi ja pyydä selittämään asia vielä tarkemmin. Jos ei tämä auta, niin sitten pyydä saada itsellesi toinen opettaja tai vaihda autokoulua.Että jos suorittaa inssin automaatilla, ei saa ajaa muita.
Itse ajoin inssin manuaalilla, ja en siltikään osaa ajaa manuaalia, ennen inssiä ajelin tunnin manuaalia, ja sen jälkeen en oo hetkeäkään ajanut.
Samoni voisi olla niin että jos inssissä olevassa autossa on ohjaustehstin, abs jarrut, ajovaukutusjärjestelmä, luistonesto niin silloin pitäisi tuollainen olla aina ajaessa - ukik
Kiki kirjoitti:
Että jos suorittaa inssin automaatilla, ei saa ajaa muita.
Itse ajoin inssin manuaalilla, ja en siltikään osaa ajaa manuaalia, ennen inssiä ajelin tunnin manuaalia, ja sen jälkeen en oo hetkeäkään ajanut.
Samoni voisi olla niin että jos inssissä olevassa autossa on ohjaustehstin, abs jarrut, ajovaukutusjärjestelmä, luistonesto niin silloin pitäisi tuollainen olla aina ajaessaEikös se inssi ajeta samalla opetuskäyttöön katsastetulla autolla.
- tarkoin
sen kytkentäpolkimen käytön,jopa kaksoispoljennon.
- Selvä trolli
"Mä luulin että siellä on vaan kaks poljinta mutta mikä ihme se kolmas oikeen on?!"
"Auto nyki ihmeellisesti, olikohan siinä jotain vikaa?" - Kyllä, kytkimen käyttöä taitamaton kuljettaja.
Ensimmäisillä teoriatunneilla käydään auton hallintalaitteistoa läpi, ja niiden tulee olla käytynä ennen ajamaan lähtöä, joten trollausyritys ei mene läpi. - voi voiv voiii
minä en ole ajnut vielä korttia, muuta kuin kotona kokeillut saada tuntumaa autoon. koulu alkaa parin viikon päästä, mutta voin kyllä kertoa KYTKIMEN käytöstä :)
Itselläkin oli vaikeaa aluksi hoksata miten se "toimii". vähän ovela poljin.
1) kun aiot lähtä autolla liikkelle, paina kytkin pohjaan (pidä pohjassa), käynnistä auto ja laita 1. vaihde. nyt alat painamaan kaasua hiljalleen ja samalla nostat kytkintä. kun tunnet että auto alkaa liikkumaan et enää lisää kaasua vaan nostat kytkimen lopun pois auton liikkuessa jo.
auto alkaa nykimään jos nostat kytkimen liian äkkiä, ja lopulta se saattaa sammuakkin.
2)kun vaihdat vaihetta, PAINA AINA KYKIN POHJAAN!!! muuten vaihteet hajoavat.
3)kun jarrutat pienissä vauhteissa kytkin pohjaan.
4)peruuttaessa sama homma, kun painat kytkimen pohjaan ja laitat pakin päälle, ja painat kaasua, ei kytkintä tarvitse yleensä edes nostaa kokonaan ylös. sillä voi säädellä "kuinka nopeaa peruutat". kaasua kun ei juurikaan tartte käyttää.
ja varsinkin jos peruutat ja aikomus on jatkaa eteenpäin joudut kuitenkin taas laittaan kytkimen pohjaan kun laitat 1 vaihteen päälle. eli ei tartte peruuttaessa/kannata nostaa kytkintä kokonaan.
aluksi se voi tuntua monimutkaiselle ja ihan oudolle, mutta lopulta tajuaa kuinka tärkeä poljin se on. ja muista, että käytät kytkintä vain vasemmalla jalalla. oikea jalka on kaasulle ja jarrulle :)
onnea matkaan :) - mnkv-sglas
en tiiä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 713095
- 922865
- 512105
Mietin että
Onko tästä enää paluuta entiseen? Ainut asia joka päiviini toi taannoin iloa, oli meidän yhteinen hassuttelu ja huumorin201565- 151349
Nyt rupeaa löytymään talonmiestä ja muuta sankaria hallipaloon
Kyllä on naurettavia juttuja tuossa paikallislehdessä, että saa tosiaan nauraa niille..51328Aaamu on täällä taas!
Hyvää ja rauhallista työpäivää rakkauteni. Kunpa vaan hymyilisit enemmän. Toivon, että joku kaunis päivä kanssani et vaa131301Tajusin vaan...
Että olen pelkkä kroonistunut mielisairas. Olen sairauspäissäni luullut itsestäni liikaa. Luulin, että olen vain korkein131273- 181250
Noin ulkonäkö-jutut ei multa
Nainen, koskaan en ole kirjoittanut siitä mitään ilkeää. Ei kuulu tapoihin241232