Käyntiongelmia

Omistan 850 2.4 10v koneella ja kyseinen auto ei käy kylmänä tyhjäkäyntiä. Auto sammuu mikäli ei anna kaasua. Oisko hyviä vinkkejä missä vika?
Kiitän tiedoistanne!
5673
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Otan osaa. Itsellä on samanlaisia ongelmia v89. 440:ssä. Eikä niihin taida auttaa muu kuin merkinvaihto.

Äänestä

Otan osaa. Itsellä on samanlaisia ongelmia v89. 440:ssa. Eikä niihin taida auttaa muu kuin merkinvaihto.

Äänestä

Tarkista tulpat ja virranjakajan kanssi ja sitten pyörijä nekö laitat uudet niin eiköhän tyhjä käynti löydy;sekä sytytysjohdot Motonet eikä maksa paljon.Yleensä nämä nypytykset tyhjä käynti aaltoilee kipinä vikoja.Minun volvolla aj 180tkm ja ei tyhjäkäynti ongelmia varmaan johtuu siitä kun teen itse huoltohommista suurimman osan Harvoin pääsee lääkärin palkoille kansakoulu pohjalta auton korjuussa se onnistuu.

Äänestä

tarkista vikakoodit ja lähde siitä eteenpäin. Mikäli auto toimii muilla kierroksilla kuin tyhjäläynnillä ok vaihda tyhjäkäyntiventtiili.

Äänestä

Ongelma on tyhjäkäynti luistissa, se on joko rikki tai likainen. Korjasin juuri viime viikolla omasta 850:stäni tuon vian. Oireilee siten että kone ei käy tyhjäkäyntiä olleskaan kuin vasta kun antaa kunnossa kierroksia, niin sen jälkeen alkaa käydä. Luisti sijaitsee koneen etuosassa muovi kuoren alla johnka menee kaasuvaijeri. Luisti on sellainen nyrkkiä pienempi murikka jossa on sisällä solenoidi joka avaa tyhjäkäynti venttiilin hetkenpäästä starttaamisesta. Kun venttiili on hieman likainen se ei tahdo aueta ja kone sammuu. Ei kannata ostaa uutta koska sen saa kuntoon puhdistamalla jos vain solenoidi on kunnossa. Murikan hinta 250 Euroa...Toivottavasti saat kuntoon! Luisti on oheisessa linkissä olevan kuvan vasemmassa ylälaidassa oleva piirretty osa!


http://au.geocities.com/ozbrick850/flametrap.html

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Volvisti kirjoitti:

Omistan 850 2.4 10v koneella ja kyseinen auto ei käy kylmänä tyhjäkäyntiä. Auto sammuu mikäli ei anna kaasua. Oisko hyviä vinkkejä missä vika?
Kiitän tiedoistanne!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu