Pari vuotta sitten Amerikassa epäiltiin nuoren maapähkinöille allergisen tytön kuolleen suudeltuaan poikaystäväänsä sen jälkeen, kun poikaystävä oli puoli tuntia aikaisemmin syönyt maapähkinävoita.
Myöhemmin suutelun osuus tytön allergiseen reaktioon suljettiin pois.
Asiaa kuitenkin alettiin tutkia, ja nyt on tultu siihen tulokseen, että allergeenit säilyvät suussa useita tunteja ruokailun jälkeen. Suun huuhtelukaan ei auta, eikä hampaiden pesu. Eikä purkan jauhaminen.
http://www.medscape.com/viewarticle/525008
Allergiset varokaa
4
1575
Vastaukset
- Omark
Kala-allerginen entinen työtoverini sai oireita suudeltuaan miesystäväänsä. Onneksi ei tullut anafylaktinen reaktio, mutta päivystykseen oli mentävä. Suu turposi jne.
Muistan lukeneeni, että maitoallerginen nainen sai allergiaoireita miehensä spermasta, koska mies käytti ravinnossaan maitotuotteita.
Myös kondomin liukaste on tehty kaseiinista, joka on peräisin maidosta, joten herkimmät maitoallergikot saattavat teoriassa saada siitä oireita. Myös kumi on allergisoiva ja voi koitua sille altistuneelle kohtalokkaksi.
Pähkinä on pahimpia allergian aiheuttajia. Mm. jotkin lentoyhtiöt eivät käytä lainkaan pähkinöitä aterioissaan.- ad medicum
Kumiallergia onkin kondomin käytön kannalta paha juttu, ja siksi esimerkiksi siivojat eivät saisi enää käyttä kumihansikkaita, vaan muovihansikkaita.
Durex avanti on muovikondomi.
- Omena-allerginen mies
Olen voimakkaasti allerginen kypsentämättömälle omenalle ja entinen tyttöystäväni tuli kerran pussaamaan syötyään juuri omenan. Se oli pieni mitätön pusu, jossa huulet hädin tuskin koskivat toisiaan. Minulla oli hieman rohtuneet huulet, joten omenan mehu imeytyi suoraan huuliin. Meni muutama sekunti ja huulia poltteli ja kutitti ihan perkeleesti. Huuleni turposivat suunnilleen kaksinkertaisen paksuisiksi normaaliin verrattuna. Onneksi omenaa ei joutunut suun sisäpuolelle. En tiedä miten olisi käynyt.
- lehtikala
huuliherpes tarttuu ainakin jos molemmat saavat sen säännöllisesti,ikävä vaiva ja menee ulkonäkö ettei ihmisten ilmoille.kala-allergia mieheni tuli pahoinvoivaksi suudeltuaan mua kalan mässytyksen jälkeen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taisin tehdä virheen
Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle743810Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt1843047Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖472946Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi
Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle572441Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me3632230- 1601880
- 781575
- 331447
vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos231388Nainen onko sulla supervoimmia ?
Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.391362