Mitenkäs pitäisi, saksalaisten kohteliaisuus- & kirjoitusnormeja noudattaen, kirjoittaa
a) sähköposti opettajalle/yliopiston proffalle
b) työhakemus
?
Lähinnä nyt tarkoitan, miten tulisi esimerkiksi aloittaa ja lopettaa, ja minkälaisia teitittely- ja tittelimuotoja tulisi käyttää?
sähköpostia saksaksi...
2
6627
Vastaukset
- strgaltgr
Aloittaa voit näin:
Sehr geehrter Herr X/Sehr geehrte Frau X, jos ei tiedä vastaanottajaa niin "Sehr geehrte Damen und Herren". Vähän vapaamuotoisempi olisi Lieber Herr/Liebe Frau X, jota voi käyttää seuraavissa posteissa jos vastaanottaja puhuttelee sinua noin. Jos tunnet tittelit niin ne pitäisi ängetä mukaan, esim. "Sehr geehrte Frau Mag. X/Frau Dr. X"
Loppuun kannattaa laittaa työhakemukseen "Ich würde mich sehr freuen, von Ihnen zu hören und verbleibe mit freundlichen Grüßen, (allekirjoitus)". Proffalle/opelle voi laittaa vain "Mit freundlichen Grüßen", ja allekirjoitus. Laita myös oma tittelisi omien tietojesi yhteyteen alkuun ja loppuun jos sinulla jo sellainen on, saksankielisillä alueilla tittelit on tärkeitä ;-)- Pipa01
.. lyhennettä "mfg", ihan missä s-postissa tahansa! Se antaa vastaanottajalle kuvan, että vastaanottaja on lähettäjälle yhdentekevä. Kirjoita siis aina "mit freundlichen Grüßen" vaikka miten kiire olisi.
Saksalaiselle kohteliaisuudet samoin kuin tittelitkin noin yleensä ottaen ovat tärkeämpiä kuin suomalaisille, eikä kirjeen sävy saa olla liian tuttavallinen muuta kuin ystävien kesken.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen VigeIius noIasi taas itsensä
Kun uhriutui vuonna 2024 (siis persujen "vahtivuorolla") Tampereella aloittaneen perheryhmäkodin toiminnasta. ”Leviää k2394409- 174169
Oli kiva nähdä sut
vaikkakin kaukaa ja nopeasti. Tiedän kyllä tasan tarkkaan missä mennään, joten anteeksi jos pilasin päiväsi, ei ollut mi394011Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?
Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️343925Maataloustuet pois
Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.1653848Kohtalokas laukaus
IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k263822Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä
Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem1243572Joulukinkku NYT
Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.202974Muistattekos kun Sannan aikana suomalaisten varallisuuteen lisättiin viidennes
Köyhät voittivat eniten mutta rikkaimmat kuitenkin köyhtyi!192915Jos voisit kysyä
Kaivatultasi vielä yhden kysymyksen, mikä se olisi? Aloitan: Mitä sinä halusit minusta?2622640