sähköpostia saksaksi...

Saksassa

Mitenkäs pitäisi, saksalaisten kohteliaisuus- & kirjoitusnormeja noudattaen, kirjoittaa

a) sähköposti opettajalle/yliopiston proffalle
b) työhakemus

?

Lähinnä nyt tarkoitan, miten tulisi esimerkiksi aloittaa ja lopettaa, ja minkälaisia teitittely- ja tittelimuotoja tulisi käyttää?

2

6493

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • strgaltgr

      Aloittaa voit näin:

      Sehr geehrter Herr X/Sehr geehrte Frau X, jos ei tiedä vastaanottajaa niin "Sehr geehrte Damen und Herren". Vähän vapaamuotoisempi olisi Lieber Herr/Liebe Frau X, jota voi käyttää seuraavissa posteissa jos vastaanottaja puhuttelee sinua noin. Jos tunnet tittelit niin ne pitäisi ängetä mukaan, esim. "Sehr geehrte Frau Mag. X/Frau Dr. X"

      Loppuun kannattaa laittaa työhakemukseen "Ich würde mich sehr freuen, von Ihnen zu hören und verbleibe mit freundlichen Grüßen, (allekirjoitus)". Proffalle/opelle voi laittaa vain "Mit freundlichen Grüßen", ja allekirjoitus. Laita myös oma tittelisi omien tietojesi yhteyteen alkuun ja loppuun jos sinulla jo sellainen on, saksankielisillä alueilla tittelit on tärkeitä ;-)

      • Pipa01

        .. lyhennettä "mfg", ihan missä s-postissa tahansa! Se antaa vastaanottajalle kuvan, että vastaanottaja on lähettäjälle yhdentekevä. Kirjoita siis aina "mit freundlichen Grüßen" vaikka miten kiire olisi.

        Saksalaiselle kohteliaisuudet samoin kuin tittelitkin noin yleensä ottaen ovat tärkeämpiä kuin suomalaisille, eikä kirjeen sävy saa olla liian tuttavallinen muuta kuin ystävien kesken.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      27
      3693
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      41
      2519
    3. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      38
      2413
    4. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      8
      2225
    5. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      38
      1619
    6. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      45
      1596
    7. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      16
      1581
    8. Pitkäaikaiset työttömät työllisyystöillä takaisin yhteiskuntaan

      Vaikka se vähän maksaakin, niin parempi on valtion teettää hanttihommia, jottei yksilöistä tule yhteiskuntakelvottomia.
      Maailman menoa
      288
      1383
    9. Oletko ollut vihainen, suuttunut tai pettynyt

      johonkin kaivattusi toimintaan?
      Ikävä
      132
      1376
    10. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      45
      1315
    Aihe