lasketaanko tuo läpimitta lepotilassa vai seisokissa ollessa? Esim.tuo 15 sentin pituus, seisokista vai lepotilassa olleesta?
keskimitasta
Armas 1979
3875
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
juhlakunnosta....:-D
Penis mitataan tietenkin juhlakunnossa, lepotilassa slerssien keskipituus on siinä 8-10 cm ja keskiympärysmitta siinä 10-12 cm.
PITUUDEN MITTAAMINEN
Stondispituus mitataan oikeaoppisesti siten että jäykkä mittaviivain painetaan peniksen päältä penistä koskien nivusiin sen verran kuin menee (häpyluun läpi se ei kuitenkaan mene) ja käyrää penistä saa taittaa suoremmaksi. Lihavilla on nivusissa rasvaa joka peittää visuaalista kokoa, joten painamalla nivusiin sen verran kuin menee, saadaan vertailukelposemmmat tulokset. Peniksen käyryys myös vaihtelee, joten penis painetaan suoraksi että saadaan vertailukelpoiset tulokset.
Helpoin tapa mitata ilman viivainta on verrata pituutta tavaliseen VHS-kasettiin 18,5 cm (ilman kantta) tai 0,33 litran tavalliseen olutpulloon 19 cm, jolloin näkee suunnilleen eron omaan penikseensä senteissä. Mittaus tapahtuu esine peniksen päälle- ja nivusiin painettuna, penis suoraksi taitettuna.
YMPÄRYSMITAN MITTAAMINEN
Stondisympärysmitta mitataan ompelijan kerälle kierrettävällä mitalla. Ympärys mitataan peniksen varren keskikohdasta, ei siis terskasta, eikä peniksen juuresta joka joillakin levenee paljonkin nivusiin mentäessä (tästä paksuudestahan ei ole hyötyä yhdynnässä).
Paksuusmittaus ei anna luotettavaa kuvaa peniksen leveydestä, koska penis ei ole yleensä mikään täydellinen sylinteri. 5 sentin paksu penis saattaa olla ympärysmitaltaan hyvinkin 14 cm tai jopa alle, eli piillä ei suoraan voi kertoa lukua.
Helpoin tapa mitata ympärysmitta ilman viivainta on verrata sitä tavallliseen wc-paperihylsyyn joka on 13,5 cm.
Korjaus/lisäys viimeiseen kappaleeseen jos sopii.
Helpoin ja tarkin tapa mitata ympärysmitta ilman mittanauhaa, on leikata A4-arkista reunasta suikale, kiertää se peniksen ympärille ja merkata kohta, jonka jälkeen sen voi mitata viivaimella tms.
Ja tosiaan leveyden mittaaminen harvemmin kertoo totuutta. Ensinnäkin se on sen verran hankalaa, että mittavirheitä tuppaa tulemaan helpolla, ja koska harvemmalla on täysin pyöreä kalu, niin sekin lisää jonkin verran paksuutta verrattuna siihen, jos sen olisi mitannut kunnolla.
Esimerkkinä 3,8 sentin levyinen helpolla tulee pyöristettyä neljään senttiin, minkä jälkeen kertoo sen piillä ja tulokseksi saa n. 12,5 senttiä, vaikka todellisuudessa ympärysmitta olisi varmaan lähempänä 11 senttiä.