kilpikonnat on kivoja

Puikula-pulla

Minun mielestäni kilpikonnat on todella kivoja ja tykkään keskustella niistä .Haluaisin löytää kaverin jonka kanssa saisin keskustella niistä.Lempi kiklpikonnani on maa ja kreikan kilpikonna ne on bestejä.

8

671

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sado07

      konnat ovat aivan parhaita, niihin ei vain voi kyllästyä.
      itseltäni löytyy kreikan maakilpikonna (testudo hermanni). konnista on kiva keskustella mutta aika harvalla (ainakaan minun tutuistani)on minkäänlaista kokemusta niistä.

      • Puikula-pulla

        En ole itsekkään usein käynyt koneen vierellä keskustelemassa kilpikonnista,on ollut kiireitä. Vihdoin minullakin on kilpikonna sen rotu on kreikankilpikonna myös.Harmi että kilpikonnat menevät talvella horrokseen.


      • sado07
        Puikula-pulla kirjoitti:

        En ole itsekkään usein käynyt koneen vierellä keskustelemassa kilpikonnista,on ollut kiireitä. Vihdoin minullakin on kilpikonna sen rotu on kreikankilpikonna myös.Harmi että kilpikonnat menevät talvella horrokseen.

        onneksi olkoon konnan johdosta. onkos se tyttö vai poika? Mun konna ei kunnollista talviunta nuku joten siitä on seuraa talvellakin.


    • kreikankonna

      mulla on kreikankonna, nelivarvaskonna ja 1 punakorva.
      kreikkalainen on minustakin paras :)

      • kreikankilpikonna

        mun kreikankonna on kesy se seuraa mua aina mihin mä ikinä meenkin ja se tykkää kun sen päätä silittää ja sit se tulee ihan vapaaehtoisesti mun syliin. mutta on yks ikävä puoli se puree aina mun sormia ja varpaita aina kun sillä on siihen tilaisuus... :/


    • garantito

      Meillä on viis kreikankonnaa (kaks urosta, yks naaras ja kahdesta ei tietoa) sekä yks reevesinkilpikonna (chinemys reevesii), sukupuolesta ei tietoa, kaveri tulossa vajaan kahden kuukauden päästä ulkomailta.

      Meillä reeves asustaa akvassa oikeissa oloissa, kreikikset asuu kaksikerroksisessa, häkinsuut kelmutussa suuressa marsunhäkissä. Kaikki tulee oikein hyvin toimeen keskenään. =)

    • kreikankonna

      Mulla on Testudo Hermanni Boettgeri

      • KONNUUS

        Sado07; Sanoit että sinun konnasi ei nuku talvilepoa vaan on sinulle seurana läpi talven: MIKSI se ei mene talvihorrokseen?! Se johtuu siitä että et ole luonut sille oloja, jotta se pääsisi tuiki tärkeälle talvilevolle, jota sen elimistö tarvitsee toimiakseen normaalilla tavalla vielä vuosienkin päästä. Omistajan VELVOLLISUUS on järjestää eläimelleen sen vaatimat olot. Lämpötilojen ja valaistuksen vähentely muutamien viikkojen aikana, sekä ruokavalion köyhdyttäminen auttavat kilpikonnaa ymmärtämään ja sen elimistön sopeutumaan tulevaa talvilepoa varten.

        Kreikankilpikonna; kerroit näin: >"mun kreikankonna on kesy se seuraa mua aina mihin mä ikinä meenkin ja se tykkää kun sen päätä silittää ja sit se tulee ihan vapaaehtoisesti mun syliin. mutta on yks ikävä puoli se puree aina mun sormia ja varpaita aina kun sillä on siihen tilaisuus... :/ "<

        Ei konnasi kiipeä syliisi halittelun tai sylittelyn vuoksi, sillä jo tuo pureminen kertoo että se haluaa hallita reviiriään; aivan samoin päälle kiipeäminen. Kaikki mikä antaa sille keinon olla "isompi ja voimakkaampi" on merkki hallinnan halusta, ja etenkin juuri koiraskonnilla. Konnat eivät kesyynny sanan varsinaisessa merkityksessä, mutta ne oppivat sietämään kosketusta, mikäli ne siihen totutetaan pikkuhiljaa. Kesyyntyminen ja sietäminen ovat siis kaksi eri asiaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      59
      1180
    2. Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle

      Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust
      Kotimaiset julkkisjuorut
      57
      1108
    3. Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?

      Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍
      Ikävä
      114
      1032
    4. Vappu Pimiä lataa suorat sanat TTK-lähdöstään - Yksi asia elämässä muuttui pysyvästi

      Vappu Pimiä astui pois Tanssii Tähtien Kanssa -juontajan pallilta viime syksynä. Pimiällä oli pitkät perinteet TTK:ssa,
      Suomalaiset julkkikset
      7
      960
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle?

      Jos joskus kohtaatte?
      Ikävä
      96
      940
    6. Vain elämää: Silmiinpistävä muutos heti ekassa jaksossa - Onko tämä hulppeampi kuin entinen?

      Vain elämää on totuttu näkemään Hirvensalmella sijaitseva Satulinna. Uudella kaudella kuvauspaikka muuttuu Calliolaksi.
      Vain elämää
      5
      775
    7. Sinulle jota kaipaan!

      Tunnen sinua kohtaan jotain, mitä en enää osaa selittää pelkällä ihastumisella. Se on kiintymystä, kaipuuta, romanttista
      Ikävä
      27
      721
    8. Onko naisten "ahdisteluhysterian" kulttuuria kritisoivat miehet itse ahdistelijoita?

      Tällaisen kuvan saa, kun tästä aiheesta tekee aloituksia: aina luullaan, että "ahdisteluhysteriaa" kritisoiva mies on it
      Sinkut
      192
      676
    9. Jos oltais joskus samoissa bileissä

      Niin lähdettäiskö yhdessä ”jatkoille?”
      Ikävä
      71
      659
    10. Ehkä taidat

      Luovuttaa.
      Ikävä
      73
      627
    Aihe