terveydenhoitoalan yksityistämisessä. Kokoomus on varsin ponnekkaasti vaatinut eri alojen yksityistämisprosessia. Puhuu kilpailuttamisesta ja vähentää kunnallisella sektorilla kunnanvaltuustojen päätöksillä voimavaroja, rahaa ja ihmisiä. Saa täten kaiken näyttämään siltä ettei muuta mahdollisuutta ole.
Terveydenhoitoalalla se on ehkä selkeimmin nähtävissä. Rahaa riittää aina yksityisiin palveluihin, mutta ei sairaiden hoitamiseen yhteiskunnan yllä pitämissä terveyskeskuksissa tai sairaaloissa. Rahan puutteesta johtuen kunnat eivät ole voineet palkata työntekijöitä. Lääkäreitä tai sairaanhoitajia.
On oikein jos Tehyn tarkoitusperät tutkitaan tässä Kokoomuksen kampanjassa. Lakko aseet tai irtisanomiset sopivat aika hyvin Kokoomuksen tavoitteisiin. Yksityiset terveyspalvelut tulevat korostetusti näkyviin.
Sairaat ja vanhukset jäävät ahneen. raadollisen ja itsekkään terveydenhoidon varaan.
Terveydenhoitoalalla se on ehkä selkeimmin nähtävissä. Rahaa riittää aina yksityisiin palveluihin, mutta ei sairaiden hoitamiseen yhteiskunnan yllä pitämissä terveyskeskuksissa tai sairaaloissa. Rahan puutteesta johtuen kunnat eivät ole voineet palkata työntekijöitä. Lääkäreitä tai sairaanhoitajia.
On oikein jos Tehyn tarkoitusperät tutkitaan tässä Kokoomuksen kampanjassa. Lakko aseet tai irtisanomiset sopivat aika hyvin Kokoomuksen tavoitteisiin. Yksityiset terveyspalvelut tulevat korostetusti näkyviin.
Sairaat ja vanhukset jäävät ahneen. raadollisen ja itsekkään terveydenhoidon varaan.
Vastaukset 9
Vanhimmat
että ne hoidetaan joilla on varaa siihen ja köyhät kuolkoot, seuraavaksi lukioista tulee maksullisia ja muistakin kouluista samoin.
Kysymys sattuu olemaan hoitajien palkoista, ei hoitotoimen yksityistämisestä. Julkisen sektorin palkankorotuksista on seurauksena, että yksityispuolen hoitajat siirtyvät julkiselle puolelle. Kysyntää kun on! Tällöin yksityisten on nostettava palkat vähintään samalle tasolle, jolloin ykstyispuolen on nostettava hintoja (tuskin tinkivät voitoista!), eikä sen kilpailukyky yhtään parane.
Kokoomuksen kauppakamarijuppien ajama terveydenhoitoalan yksityistäminen on kyllä täysin perseestä. Sen tietää jokainen, joka on vuokralääkärien kanssa jotunut tekemisiin. Eiväthän nämä voi tutustua potilaan sairaushistoriaan (vaikka joku harva ehkä velvollisuudentunnosta haluaisikin), eikä toimintaoikeuksia ole paljon reseptin uusimista enempään, vaikka potilas tulisi käynnille (jos sattuu siinä kuussa saamaan ajan) pää kainalossa.
Kyllä nyt on kyseessä täysin kiittämätön ja ahne liitto Tehy. Jota johtaa Juudas!
... on kyllä oikeassa, huvittaa tai ei. Höh, kellehän sen Tehyn muka pitäisi olla kiitollisuuden velassa? Juudas Katainen on vaaliäänien kalasteluvalheineen koko sotkun isä.
ole kysymys mistään tietoisesta ideologisesta julkisen puolen alasajosta. Eivät hoitajat sellaiseen osallistuisi. Mitä se heitä hyödyttäisi. Kokoomukselle se varmasti sopisi.
Terveyspalveluiden kaupallistaminen ei mielestäni ole eettisesti oikein. Sivistysvaltiossa jokaisen pitää saada terveydenhoito riippumatta siitä, oliko rikas vai köyhä.
että yhteiskunnan kannattaa ostaa palvelut yksityiseltä sektorilta, kun oma työvoima tulee liian kalliiksi.
Näinhän on jo tapahtunut. Nyt Tehyn:n johto lisää käsittämättömässa tyhmyydessään vain vauhtia. Kyllä terveyspalvelut voidaan ulkoistaa, jos henkilöstö ei osaa tehtäviään, on välinpitämättömiä sairaista, tulevat yhteiskunnalle kalliiksi.
Kokoomuksen tavoitteet hyväksyessään. Olen sitä mieltä, että median pitää selvittää TEHYn johdon kytkennät yksityisiin terveyspalveluihin.
Todella oudolta tuntuu, että ysktiynen terveyspalvelu pääsee halvalla. Sairaanhoitajat siellä saavat TEHYn puheenjohtajan allekirjoittamalla sopimuksella kymmenisen prosenttia, kun kuntapuolella jo luvattiin sairaanhoitajille 13 prosenttia. Tehyn kokoomusjohdon oli vain pantava yhteiskunta polvilleen korottamalla tavoitteita 24 prosenttiin.
Katainen (kok) vastaa koko kuvottavasta ja oksettavasta tavasta hoitaa yhden ammattiryhmän palkkaongelmia.
Luinko oikein, ymmärsinkö oikein, että Tehy on allekirjoittanut yksityispuolen palkankorotuksen tuohon 9 %:iin. Kuka valistaa, nyt on ????
saavat vain noin 9 prosenttia korotusta 2,5 vuoden aikana. TEHY ALLEKIRJOITTI SOPIMUKSEN.
Nyt TEHY romuttaa julkisen terveydenhoidon, joka on hyvintointivaltion eräs varmempia tukipilareita.
Kohta Suomi onkin sitten Yhdysvaltalaisessa mallissa ne saavat sairaahoitoa, joilla on millä maksaa.