Inkontinenssia minullako?

2-kymppinen tyttö

Minulla on nyt ollut jo vuosia niin, että jos joudun ponnistamaan (esim oksennan tms) niin lirahtaa housuun. Olen vasta viimeaikoina alkanut käyttää Tenan suojia.

Aloin kuitenkin tässä miettiä omaa historiaani, ja siellä näkyy erilaisia oireita mahdollisen inkontinenssin takia jo ihan lapsuudesta asti!

- jo lapsena kaikki valkoiset/vaaleat pikkuhousut muuttuivat jo päivän käytöllä hieman kellertäviksi haarovälistä, vaikka en ainakaan huomannut pissanneeni. Vanhempani huomasivat asian myös
- ..alushousut eivät myöskään haisseet/haise mitenkään miellyttäviltä
- olen aina joutunut käymään vessassa tosi usein, vessahätä iskee yhtäkkiä ja kovaa. Pari kertaa on lirahtanut vähän housuun hädänhetkellä. Käyn vessassa pahimmillaan pari kertaa tunnissa, mutta yleensä kerran parissa tunnissa.
- jos en käytä mitään suojaa, pikkuhousut muuttuvat haarovälistä kosteiksi ja märiksi, vaikka en huomaa pissanneeni, eikä se kai valkovuotoakaan ole
- ..tavalliset pikkuhousunsuojat eivät auta vaivaan, vaan kostuvat läpikotaisin ja menevät rullalle/liimapinta katoaa
- olen seksikumppaneiltani kuullut kommenttia, että - kröhöm - alapääni haisee/maistuu pahalta = virtsan maku?

Kuulostaako inkontinenssilta, ja jos niin niin miltä muodolta? Mitä tälle asialle voisi tehdä?

2

1358

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Minäkin kärsin ko. ongelmasta

      kyllähän sulla sitten on inkontinenssi. sitä voi koettaa parantaa lantionpohjan lihasten harjoituksella. nykyisin on kyllä olemassa hyviä suojia, jotka pitää kyllä alushousut puhtaana.

      itse reilu parikymppisenä miehenä kärsin vastaavasta ongelmasta ja siitä on vaikeata puhua kenellekään. en ole kertonut ongelmastani koskaan, se hävettää:( PK-seudulla on kyllä hyvät mahdollisuudet ostaa parempia suojia.

      toivottavasti jaksat ongelmasi kanssa!

    • inkontinenssi

      Kannattaisi käydä lääkärissä tuon asian kanssa. Jos sille pystyisi tässä vaiheessa tekemään jotain, ettei pääsisi ainakaan pahenemaan.

      Lihaskunto on yksi jolla voisit kokeilla karkailun vähentämistä. Sekä lantionpohjan että vatsa- ja selkälihasten kunto olisi melko tärkeä tässä tilanteessa.

      Minulla on lapsesta asti ollut vähän sama tilanne kuin sinullakin: ikävä haju housuissa ja varsinkin stressi/jännitystilanteissa pissatuksen tunne on ihan kamala, vaikka juuri olisi käynyt vessassa. En kuitenkaan koskaan oikein edes huomannut, milloin pissaa housuihin pääsi. Sen karkaaminen ei tuntunut lainkaan, vaan yhtäkkiä sitä vain oli ilmestynyt -ja yleensä saman tien kuivannut housuihin.

      Aikaisemmin tuo karkailu (itse puhun lirahduksen sijaan tihkutuksesta) oli ajoittaista, mutta parin viime vuoden aikana se on muuttunut jatkuvaksi, ja nyt tihkutuksen jo huomaakin -ikävä kyllä :(. Niin, olen 30-vuotias, enkä ole synnyttänyt, joten synnytys ei ainakaan ole "syyllinen" tähän vaivan pahenemiseen.

      Olen juuri lähtenyt asian kanssa tutkimuksiin ja katsotaan nyt, mitä tuleman pitää. Pääsen kohtapuolin virtsarakon tähystykseen, jolloin selviää, onko siellä vikaa, kun tuntuu aina, ettei rakko tyhjene kunnolla pissatessa. Samalla selvitellään onko lantionpohjan lihakset missä kunnossa. Olen yrittänyt niiden treenailua jo aloitella, mutta ei vielä ainakaan ole yhtään parannusta havaittavissa.

      Suuseksistä olen vain haaveillut tämän vaivan takia, ja jos joskus joku on sitä ehdottanut, olen vain todennut inhoavani sitä -siis vaikka todellisuudessa olen vain inhonnut ajatusta siitä, että tihkuttelen tai lirautan pissaa kumppanin suuhun. Seksi ylipäänsä on loppunut kokonaan nyt, kun vaiva on pahentunut. Minulla ei ole tällä hetkellä poikaystävää, ja vaivasta kertominen uudelle kumppanille tuntuu ihan liian vaikealta ja nololta asialta. Seksin aikana tai ennen-jälkeen pissiminen sänkyyn on jotain sellaista mikä todella pelottaa niin paljon, ettei uskalla edes koko asiaa ajatella. Joten yksin tässä sitten taaperellaan :( .

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6128
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      349
      5587
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      52
      2639
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      104
      2046
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1768
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      121
      1667
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1603
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      180
      1267
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1177
    10. Nuoret hakevat eläkkeelle, vaikka eivät ole olleet vielä töissäkään

      hyvin menee. Pieni vastoinkäyminen elämässä, ja heti masennutaan. Monet alle 30-vuotiaat hakevat työkyvyttömyyseläkettä
      Maailman menoa
      188
      998
    Aihe