Yritys on jakautunut kahteen täysin eri alaan. Ja nyt haluaisin myydä tuon toisen pois, mutta toiminnan jatkamiseksi on aputoinimen siirtäminen uudelle omistajalle pakollista. Kysyisinkin onko mahdollista myydä aputoiminimeä ja kuinka se käytännössä tapahtuu?
voiko oy myydä aputoiminimensä?
juulius
2324
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Juridisesti tämä myytävä on goodwill. Aputoiminimihän ei ole oma yhtiönsä, joten et voi myydä osakkeita.
Aputoiminimessä kaupparekisteriin täytyy tehdä muutokset toimialaan ja ilmoittaa kaupparekisterille, että yhtiö hyväksyy tuon saman nimen käytön toisen yhtiön nimenä, taikka aputoiminimenä. Tämä voi olla hieman hankalaa, mutta pitäisi onnistua.
Eli sovitte kauppahinnan, se on yritykselle muita tuottoja, ja eikun paperihommiin.
Myyt osan liiketoiminnasta kalustoa, varastoa, asiakassuhteita, sopimuksia yms. Miten henkilökunta, siirtyykö sitä mukana.