valmentajaksi pyrkiville

Olisi ihan aiheellista tarkistella nuoriso työhön pyrkivien taustoja sekä sopeutuvuutta,onhan se samalla myös kasvatustyötä.Kannatan ajatusta
71134
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Karkeistusta: nuorisotyö nuorisotyönä mutta urheilu ja siihen sektorille kuuluva valmennus on oma maailmansa.
Siihen tehtävään edellytetään henkilöä jolla on vielä halu lajiin, ei "väkisinvääntämistä" lasten kanssa.

Toiseksi, Käsityksiä pitäisi myös muuttaa. Valitettavan paljon on "valmentajia" ilman mitään
virallista siihen kuuluvaa tutkintoa tai kurssitusta. "Meriitit" eivät ole mitään kursseja eikä kouluja.

Äänestä
  • Liiton valmentajakursseilla kiinnitetään
    huomiota hakijan aktiivisuuteen,motivaatioon
    ja psyykeeseen = että henkilöllä riittää paineensietokykyä.

    Jos henkilö on sellainen että imee itseensä
    yleisen mielipiteen ja on jatkuvasti "puun ja kuoren välissä" eikä pysty itsenäisiä
    mielikuvia, ei hän sovellu painivalmentajaksi.

    Äänestä


  • Tarkoitat? kirjoitti:

    miten mainitsemasi asiat liittyvät valmentajan taustoihin ja mahdolliseen toimintaan?
    Valmentajaa ei sitä paitsi tehdä kursseila vaan sekin on synnynnnäinen taito.Huippupainijasta ei välttämättä tule edes hyvää valmentajaa.

    http://www.nuorisuomi.fi/files/ns/liikuntaharrastuksena/Opaskalvot_lupavalittaa.ppt#299,1, Kalvosarja

    Mitäpä ne "taustat" ihmisen kykyyn ja taitoon
    vaikuttaa? ei mitenkään.

    "synnynnäinen taito": Juuri siksihän liiton kursseilla kiinnitetään huomiota aktiivisuuteen
    ja paineensietokykyyn. Kurssit ja alan koulut
    ohjaavat ja täydentävät pätevyyden.

    "Huippupainijasta" ei välttämättä tule edes hyvää valmentajaa.

    Äänestä

eiköhän suurella osalla seuroja ole se ongelma, että kaikkia mahdollisia pyydetään ja jos joku suostuu pidetään kynsin ja hampain kiinni.

ei oo oikein tunkua tälle puolelle.

Äänestä
  • syitä pitäisi pohtia syvällisemmin.

    Äänestä

  • totta puhut kirjoitti:

    syitä pitäisi pohtia syvällisemmin.

    -siis älä vaihda puheenaihetta..

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


yleisö kirjoitti:

Olisi ihan aiheellista tarkistella nuoriso työhön pyrkivien taustoja sekä sopeutuvuutta,onhan se samalla myös kasvatustyötä.Kannatan ajatusta

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu