Mietimme tässä matkaa tammikuulle ja paikka on vähän hakusessa. Millaista Hurghadassa on tammikuussa? Onko niin lämmintä, että voi uida? Mitä muuta siellä voi tehdä kuin uida ja ottaa aurinkoa? Onko mahdollista/järkevää/turvallista tehdä omatoimimatkaa esim Kairoon tai Luksoriin vai onko järkevämpää tyytyä matkanjärjestäjän kalliisiin reissuihin? Joku puhui paikallisista matkanjärjestäjistä? Millaisia reissuja he järjestävät? Onko Hugrhadassa itsessään mitään nähtävää vai onko se vain turistirysä? Onko Egyptiin helppoa tai järkevää järjestää omatoimimatkaa? Mitä paikkoja suosittelette?
Tammikuussa Egyptiin? Hurghada? Muu paikka?
avutonkin
716750
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Hurghada ei niinkään oo turistirysä, verrattuna vaikka Sharm El Sheikhiin. Hurghadassahan on ihan oikeaa asutusta, joten siellä pääsee ainakin vähän tutustumaan egyptiläiseen elämänmenoon. Ihan yli-innokkaat kauppiaat ja melko likanen/köyhän olonen paikka. Aavikolla kannattaa käydä kameliratsastuksella, aivan mieletön kokemus pimeellä kun näkee varmasti joka ikisen tähden taivaalla :) Kylmähän siellä on kun missä, ja reissun jälkeen joka aukko täynnä hiekkaa!
Merivesi on kahenkymmenen asteen kieppeillä, että ihan hyvin tarkenee uida :)
viikon verran Hurghadassa. Päivät olivat aurinkoisia eli ihan t-paita keli. Illalla kaipasi yllensä jotain lämpöistä, eli ohutta takkia/villatakkia mukaan. Uimaan pystyy hyvin ja kyllä hotellilla muut turistit ottivat joka päivä aurinkoa (itse vain yhtenä), joten sekin onnistuu. Täytyy sanoa, että tuo tammikuun reissu oli kelien puolesta oikein mukava, kuin Suomen kesä (mutta sadetta ei tarvinnut pelätä). Omatoimimatkoista en kovin paljoa osaa kertoa. Kaverini on työskennellyt oppaana Egyptissä ja hän aina painotti sitä, että vaikka matkatoimistojen retkihinnat ovat suht hintavia, niin niihin sisältyy kaikki vakuutukset sun muut, mitä paikallisilta järjestäjiltä ei välttämättä saa...tai voivat ongelmien ilmaantuessa muuttua tai sinulle todetaan, että missään vaiheessa ei esim. vakuutuksista ole ollut puhetta tms. Sitä ei koskaan tiedä, mitä reissulla voi tapahtua. Jos Hurghadasta haluaa omatoimisesti esim. Kairoon tai Luxoriin, niin joutuu käsittääkseni ajamaan samanlaisessa poliisisaattuessa, mihin kaikki retkibussitkin kerätään, kun kaupungista poistutaan..eli tämä on turvallisuuspolitiikka siellä. Itse olin Finnmatkojen Luxorin reissulla tammikuussa 2 päivää ja matka oli todella onnistunut. Muutama opasystäväni lähtivät vapaapäivän kunniaksi ajamaan perästä autolla Luxoriin, joten jos haluaa matkaa taittaa yksin, niin sekin onnistuu. He tosin seurasivat meitä samassa saattueessa, joten turvallista oli. Kairoon en välttämättä omalla autolla lähtisi. Sen verran liikenne on nelikaistaisella tiellä yhtäkkiä seitsemänkaistaista, että taxin kyydissäkin pelotti. Kairo ja pyramidit muuten kyllä näkemisen arvoiset. Ai niin ja pääseehän Hurghadasta bussilla Kairoon (matka tosin kestää 6h, mutta sekin kokemuksen arvoinen, heh)!
Hurghadassa Sekalan keskusta-alueella on paljon liikkeitä, missä käydä, mutta aidointa kulttuuria näkee, kun lähtee vanhaan kaupungin osaan basaareille. Sinne tosin kannattaa laittaa polvet peittävä hame tms. ja olkapäät peittävä paita. Siellä turisteihin ollaan totuttu, mutta me herätämme kuitenkin suuren mielenkiinnon. Saa vähemmän katseita, kun malttaa vähän pukeutua.
Itse tykkäsin Hurghadasta kovasti, vaikka ennakkoluuloja olikin!
Kertoisitko lisää tuosta Finnmatkojen järjestämästä Luxorin kahden päivän retkestä? Olen varannut sellaisen, mutta kovin tarkkoja tietoja en ole siitä onnistunut saamaan... Esim. millaisella bussilla retkelle lähdetään (onko wc, pidetäänkö taukoja), millaiseen hotelliin Luxorissa majoitutaan ja millainen on retkeen sisältyvä Niilin risteily? Kaikki tieto ja mielipiteet olisivat tarpeen!
Kiitos kovasti jos voit vastata :)
tietoa ei itselläni ole, koska uusi kausi on kuitenkin käynnistynyt jokaisella matkanjärjestäjällä ja aina jotain muutoksia tulee varmasti retkien sisältöön yms.
Ihan varma en ole bussin vessatilanteesta, mutta ihmettelen, jos siellä ei sellaista ole, koska poliisisaattueesta ei niin vain pysty tekemään omatoimisia välipysähdyksiä. Ajomatkaa en tarkalleen muista, mutta kyllä siinä jokunen tunti vierähti. Tosin bussissa oli ihan mukava matkustaa, eli ilmastointi pelasi. Kerran pysähdyimme koko saattue taukopaikalle (mennen ja tullen), josta sai ostaa ruokaa sekä käydä vessassa. Matkalle lähdetään jo aikaisin aamusta (muistaakseni tämä on yleinen käytäntö, koska ajomatkaa on), joten saimme hotellilta mukaan aamiaisen matkaboxissa, jonka sitten nautimme pysähdyspaikalla. Näytti jokaisella bussiryhmällä kansallisuudesta riippumatta olla aamiaisboxi mukana, joten ilmeisesti se on hotellien ja matkanjärjestäjien yleinen käytäntö (mikäli hotellin aamiainen kuuluu matkan hintaan ). Valitettavasti tarkkaa kuvaa matkasta en muista, mutta nähtävää oli (finnmatkojen sivuilla varmasti mainitaan kaikki kohteet, järjestystä en valitettavasti muista). Niilin risteilyllä suurin osa ajasta kuluu ruokailuun seisovasta pöydästä, mutta aikaa jää kyllä kannella istuskelemiseen tai muuten vain rentoutumiseen (sen jälkeen oli mukava päästä jo hotellille viettämään omatoimi-iltaa). Hotelli oli todella hieno, ei siis mikään halpaversio. Se sijaitsi hyvällä paikalla, niin että illalla sieltä oli helppo suunnistaa basaareille (missä kyllä seuraavana päivänä ryhmän kanssa kävimme myös muistaakseni) ja syömään. Iltaelämääkin löytyi, mutta päivä oli ollut niin pitkä, joten sänky kutsui jo hyvissä ajoin. Hotelin aamiainen oli niin kattava, että sillä pärjäsi kyllä seuraavaan ruokailuun asti. Ennen bussin lähtöä kannattaa Luxorista ostaa jotain syömistä taukopaikalle, sillä hinnat taisivat olla siellä aika korkeat (jostain syystä muistan näin). Ellei sitten ole valmis maksamaan vähän ylimääräistä. Pahoittelen, jos valehtelen, mutta mielestäni bussissa syöminen oli kielletty...tämä ei tosin ole varmaa tietoa. Kannattaa tarkastaa ennen lähtöä. Täytyy sanoa, että matka on tiedonjanoisille todella hyvä. Itseä historia ei niin kovasti kiinnosta, mutta aika ei käynyt pitkäksi...ei edes silloin kun opas kertoili taustatietoja bussissa. Kaksi päivää kuluu kyllä jalkojen päällä lähes koko ajan (jos ei bussimatkoja lasketa), mutta toisaalta egyptiläiseen historiaan tutustuminen on sen arvoista. Tulomatkalla kyllä tuli uni silmään kaiken näkemisen jälkeen.
Omasta mielestäni maksamisen arvoinen reissu ja meinaan tehdä sen uudestaan taas, kun sinne suuntaan...luultavasti jo ehkä joulukuussa! Sen verran tunnen taustoja, että olet hyvissä käsissä reissun aikana ;)
Lähtö oli aamulla klo 5 aikaan, hotellista saimme mukaan aamiaispaketin, jonka sisällön nautimme aamun pysähdys- ja kokoontumispaikalla Safagassa klo 6 aikoihin suunnilleen, syötiin siis autossa.
Siellä oli myös WC, mutta bussi oli ilmastoitu ja siellä oli myös WC, joten ei syytä huoleen. Letkassa kaikki kymmenet bussit sitten matkaavat Luxoriin. Opas nousi bussiin jossakin vaiheessa Hurghadasta. Oliskohan matka kestänyt jotain 5 tuntia, en muista tarkalleen.
Ensin mentiin Karnakin temppeliin, sitten hotellille, sieltä suoraan lounasristeilylle Niilille, ehkä 2 h meni siinä, sitten oli omaa aikaa käydä vaikka Luxorin temppelissä tai basaarilla Luxorin keskustassa. Hevoskyytejä (Kalesh) oli paljon tarjolla, emme kokeilleet.
Seuraavana aamuna lähdettiin ensin Hatchepsutin temppelille ja sitten Kuninkaiden laaksoon. Varatkaa sinne vettä mukaan ja jotakin syömistä.
Sitten vielä lounastettiin tosi hienossa hotellissa Luxorin keskustassa, ja käytiin papyrusinstituutissa katsomassa papyruksen valmistusta, sieltä voi ostaa taatusti aidon papyruksen.
Iltapäivällä oli vielä pari tuntia aikaa, käytettiin se katselemalla ja kuvaamalla Luxorin liikennettä. Bussit kokoontuivat lähtöpaikalle klo 18 mennessä, ja omalla hotellilla Hurghadassa oltiin klo 23, jossa meitä odotti ILLALLINEN. Paluumatkalla pysähdyttiin samalla taukopaikalla kuin aamulla, sieltä pystyi ostamaan myös syömistä, mutta meillä siis hotellissa illallinen odotti.
Opas Maria oli Suomessa käydessään nauhoittanut videolle jakson sarjasta "Egyptin Aarteet", sen jossa Howard Carter löytää Tutankhamonin haudan. Oli todella mahtava katsoa se uudelleen heti kun oli itse ollut paikan päällä. Aistia se kuumuus ja työläys yms. Ihana opas Maria oli meillä silloin.
no niin..jollain on tuoretta tietoa asiasta =) Noinhan se oma retkikin sujui!! Kiva, että täällä kuulee oppaista positiivista palautetta (tärkeää saada sitäkin). Täytyy mainita hänelle asiasta..niin saa taas työmotivaatiota entisestään =)
Eli hyvä retki (jos tän keskustelun voi nyt jotenkin summata yhteen) =)
Mieheni pani merkille hänen erittäin kohteliaan suhtautumisensa egyptiläisiä kohtaan, sekä sen että hän puhui myös hiukan arabiaa.