Mielestäni loistoleimattu merkki on aina leimattu mahdollisimman keskelle merkkiä ja sisältää mahdollisimman paljon leimainformaatiota.
Mikäli olen oikein ymmärtänyt ja nähnyt, posti itse ainakin pitää loistoleimaisena "nousevaa kuuta".
Oma peruste: koska kerätään leimattua, mahdollisimman suuri osa keräyskohteesta eli leimasta pitää näkyä merkillä.
En ymmärrä mitä erikoista etua ja laatua on "nousevassa kuussa".
Mielipide loistoleimasta
4
3329
Vastaukset
- nettihuutelija
Loistoleima ei periaatteessa ole edes mielipidekysymys, vaikka käytännössä näin tuntuu esim. nettihuutokaupoissa olevan. Vaikkapa postimerkkiluetteloista löytää tarkan määritelmän loistolle. Useimmiten nettihuutokaupan myyjiltä jää huomioimatta esimerkiksi että...
1) leiman tulee olla keskellä merkkiä ja suorassa, täysikuu tai puolikuu. Loistoina saatetaan myydä esim. kulmaleimaisia merkkejä, tai merkkejä, joissa leima on kallellaan, jopa ylösalaisin.
2) Paikkakunnan ja päivämäärän tulee näkyä selvästi. Loistoina myydään merkkejä, joiden myyntitekstissä myyjä itsekin arvailee, milloin ja missä... (Leiman tulisi myös olla oikea-aikainen, eli käytäntö taitaa olla max 3 vuotta ilmestymispäivästä). Myös hyvin suttuisia leimoja myydään loistoina.
3) Merkin tulee olla muutenkin ehjä ja hyväkuntoinen ("esimerkkikappale", kuten vaikkapa rajan toisella puolella määritellään). Monesti "loistoista" näkyy puuttuvan hampaita, niissä on tahroja, rissejä, jne.
Vanhoissa merkeissä sitten säännöt ovat jonkin verran höllempiä, koska materiaalia on kapeammin olemassa.
Tuo "nousevan kuun" etu on seuraava: Postimerkin tehtävähän on toimia maksuna (esim.) kirjeen kuljetuksesta. Kun postimerkki mitätöidään, tulee tapahtuman näkyä myös alustassa. Näin ollen puolet merkillä ja puolet kuorella on eräänlainen ideaalitapaus. Ettei olisi vielä postin ohjesäännössäkin näin - ainakin aikoinaan ollut.- Hampaaton
Tuota en tiennyt, että postisäännöissä lukisi, että puolet leimasta alustalle. Mielenkiintoinen ja kova sääntö!
Kuoreen jää kuitenkin aina edes jotain, leiman reunoja. Harva merkki ainakin takavuosina oli niin iso, että leima mahtuisi sataprosenttisesti merkille.
Koneleimoissa aallot ovat kuoressa, jospa ne korvaisivat pyöröleiman puolikasta?
Usein käsileimaaja lyö pyöröleiman merkkiin ja toisen leiman kuoreen, tälläkin päästään puolikuusta eroon.
Mielestäni nuo otsikossa mainitut adjektiivit ovat aivan yleisiä suomen kielen sanoja ja merkitsevät eri ihmisille hyvinkin erilaista, vaikka kyse olisi postileimasta. Siitä johtuen olisi parempi, jos "virallinen" leimaluokittelu ilmaistaisiin jollakin muulla tavalla, esim AL, BL,CL tai jotain muuta vastaavaa.
Mielestäni paras leima on sellainen, josta näkyy paikkakunta ja päivämäärä sekä leima on oikeinpäin, siisti ja on sijoittunut sillätavalla hyvin, että merkin kuva-aihe näkyy mahdollisimman hyvin. Lisäbonusta tulee, jos leima varmistaa sen, että kohde on aidosti kulkenut, eikä ole keräilijöille tehty tekele. Esimerkiksi pätkä aaltoviivaa on pelkästään hyvä asia, jos se sijoittuu merkille kauniisti varsinaisen leiman lisäksi.
Olipa se pyöröleima sitten keskellä merkkiä tai nousevana kuuna, niin valitettavan usein kyseessä on tekele, varsinkin uudemmissa merkeissä. Joskus tälläisissa merkeissä on jopa liima takana. Siitähän ei sitten olekaan enää pitkä matka siihen, että painokone lyö merkin valmiiksi "loistoleimattuna". Ja se on mielestäni jo aika kaukana filateliasta.- Hampaaton
Itse kerään leimattuja postimerkkejä (en kuoria tms.) Siksi leiman pitää mielestäni olla keskellä merkkiä (tai mahdollisimman runsaana pienellä merkillä). Toki oleellinen informaatio pitää välittyä paikkakunnasta ja leimauspäivästä.
Riittää, että leima on siisti ja suorassa. Jos merkin kuva jää piiloon, se on toissijaista. Nimittäin, keräisin leimaamattomia merkkejä, jos haluan kuvan näkyvän. Joskus kuva näkyy hyvin, joskus se ei ole mahdollista, ja kasvot tms. voivat jäädä musteen alle.
Tekeleitä on paljon. Siksi onkin hienoa, kun löytää massan joukosta loistoleiman.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat996926Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur4116660SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden1624962Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien943874Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal963811Kun täällä kysytään aina vaan naisilta
Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en723717Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr103532Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!
Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.03240Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen
Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil62069Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?
Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema161649