Kun SRK:N edustajat kävivät arkkipiispa Juvan puheilla 1979, Erkki Reinikainen sanoi sanatarkasti Juvalle näin: "Kukin saa uskoa miten haluaa. Jos meitä ei pidetä oikein uskovaisina, ei se ole meille loukkaus, koska oikea usko on yhteyttä seurakuntaa. Vastaavasti ei muidenkaan ole syytä loukkaantua, jos heitä ei pidetä uskovina."
Tästä saa sen käsityksen, että oikea usko ei ole sydämen uskoa, vaan yhteyttä ja kuuliaisuutta seurakunnalle. Olen ihan ymmällä, sillä en enää tiedä, mitä OIKEA USKO ON. Auttakaa minua.
Toisekseen, miksi me täällä melskaamme, jos jokainen saa uskoa miten haluaa. Kukaan ei ole loukannut ketää. Ollaan onnellisia, kun ollaan saatu syntyä näin ihmeelliseen maailmaan.
Tästä saa sen käsityksen, että oikea usko ei ole sydämen uskoa, vaan yhteyttä ja kuuliaisuutta seurakunnalle. Olen ihan ymmällä, sillä en enää tiedä, mitä OIKEA USKO ON. Auttakaa minua.
Toisekseen, miksi me täällä melskaamme, jos jokainen saa uskoa miten haluaa. Kukaan ei ole loukannut ketää. Ollaan onnellisia, kun ollaan saatu syntyä näin ihmeelliseen maailmaan.
Vastaukset 5
Vanhimmat
"Kukin saa uskoa miten haluaa. Jos meitä ei pidetä oikein uskovaisina, ei se ole meille loukkaus, koska oikea usko on yhteyttä seurakuntaan. Vastaavasti ei muidenkaan ole syytä loukkaantua, jos heitä ei pidetä uskovina."
Jos Juvan kirjoitus pitää tuolla kohtaa tasmällisesti paikkansa Reinikaisen sanojen osalta, eihän tästä voi muunlaista johtopäätöstä tehdä. Siinähän on tiivistetty koko vl-opetuksen keskeinen sanoma kolmeen lyhyeen lauseeseen.
Aika ristiriitainen kuitenkin on Reinikaisen sanoma: Kukin uskoa miten haluaa, kun vaan uskoo juuri niinkuin Reinikainen/seurakunta opettaa. Mihin rakoseen sopii se omakohtainen usko, josta vl-liikkeessä paljon saarnataan?
Oikeasta uskosta olisin sitä mieltä, ettei oikeaa kollektiivista uskoa ole olemassakaan. Oikea usko on aina omakohtaista uskoa ja sellaista, joka antaa yksittäisen ihmisen sielulle ilon, rauhan ja vapauden.
Saattaa olla, että kohdallasi on käymässä niin, että joudut luopumaan entisestä kollektiivisesta uskosta ja muodostamaan oman henkilökohtaisen uskonkäsityksen. Minkälaisen sitten muodostatkaan ja jos se antaa sielullesi ilon, rauhan ja vapauden, voit olla vakuuttunut olevasi oikeassa uskossa.
Tänä päivänä todella monesti joutuu kyselemään, mitä usko oikeastaan on. Jos jää kuuntelemaan ihmisten mielipiteitä, menee helposti sekaisin.
Suosittelen sinulle lääkkeeksi tämän ja ensi vuoden kirkolliset teemat eli Rakas Raamattu(2007) ja rakas rukous(2008). Vain siten, että itse tutkit Raamattua ja pyydät rukouksessa ymmärrystä, voit seistä kestävällä Kalliolla.
Seurakunta ja yhteys toisiin uskoviin on meille Raamatunkin mukaan hyvin tärkeitä, mutta Raamatun mukaan VAIN elävä sydämen usko Kristukseen voi pelastaa.
Jokainen saa toki uskoa mihin haluaa tai kuvitella, ettei usko mihinkään. He ottavat rohkeasti itse vastuun teoistaan, mutta kristittyinä me ollaan jo saatu vapautus kaikesta. Rukoillaan, että mahdollisimman moni tulisi riittävän heikoksi, että armo kelpaa, sillä se on kaikille kuitenkin tarkoitettu.
Kaikki tuollaiset sanomiset, joissa vahingossa paljastetaan vl-opin ydintä, tehdään tyhjäksi ja käännetetään ja väännetään monelle mutkalle - 'ei se ole tarkoittanut sitä eikä tätä, väärin tajuatte'. Sitten ei kuitenkaan osata selventää. Outo epämääräisyys jää ilmaan ja kyselijä tai havannoija tuntee itsensä melkein nolatuksi.
Minä takerruin hoitovuosina siihen, kun sanottiin ettei elämäntapaohjeet ole lakia uskoon tulemiseksi vaan uskossa pysymiseksi. Jos sanoja tai kirjoittaja erottaa oikeasti lain ja evankeliumin, ei hän voi tuollaista sammakkoa suustaan päästää. Se on sitä sekoitettua evankeliumia, josta täällä joku tiukkis vl jaksoi muille paasata.
Samoin tuo Reinikaisen sanominen ei todista mitään, se on kuin tuuleen päästetty vanha p....u. Sitä ei saa kiinni eikä se edes haise. ;(
Kukaaan kunnon vl ei usko, että Reinikainen olisi tarkoittanut sitä mitä tuossa lainauksessa lukee. Se on vain inhimillinen heikkous puheessa, joista sattuu meille kaikille. Minä olen pessimisti tällä kertaa.
Mutta entä sitten se että SRK:ta ja puhujia pidetään Jumalan tasolla, he puhuvat Jumalan kautta ja heitä ei tule arvostella tai heidän ei tarvitse arvosteluun vastata jos heistä siltä tuntuu?
oikea usko on yhteyttä seurakuntaan; kyllä se on näinkin; kun haluaa pitää hyvän omantunnon ja vahvistaa omaa heikkoa uskoaan niin silloin on hyvä käydä seuroissa kuuntelemassa, sieltä saa rakennusaineita omakohtaisen uskon säilymiseen ja vahvistukseen, se on yhteyttä seurakuntaan.