Paljon on täällä tietoa aiheesta!Mutta kysyisin vielä että virustauti ei näy ulospäin,mutta onko HIV sairaalla heti alusta herkemmin muita tauteja flunssaa ym.?? Vai säilyykö vastustuskyky ensimmäiset vuodet normaalina,sen ensin sairastetun kurkkukipu,kuume taudin jälkeen?Tuleeko tartunnan saaneelle aina se parin kolmen viikon jälkeinen kuume ja kurrkukipuilu tauti??
Vielä...
HIV oireista?
4550
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
2-8 viikon aikana hiv tartunnan jälkeen tulee flunssan oireita, mutta ei aina.
Yleensä se on imusolmukkeiden kipeys ja turvonneisuus, pääkipu, vatsavaivat, lihaskivut, kuume, flunssa, kurkkukipu.
Eli samat oireet kuin flunssassa.
mut kuin on sen vastustuskyvyn laita?Eli jos on saanut tartunnan niin sen eka kuumeilun jälkeen saakos helpommin tartuntatauteja,vai voiko myös vastustuskyky säilyy eka vuodet hyvänä,nii ettei mikään flunssa tai muu vaivaa ollenkaan?
et jos tietämättään on sairastunut,eli ei siis saa mitään puolustusjärjestelmää vahvistavaa,tai virusta heikentävää lääkitystä,nii voiko olla pari kolme ekaa vuotta terve kuin pukki?
Voi olla terve jopa 10 vuotta tai sitten HIV ajautuu AIDS -vaiheeseen (vastustuskyky romahtaa) jopa vuoden sisällä. Nämä ovat ihan yksilöllisiä juttuja.
Sen lisäksi kannattaa huomioida, että HIV tuhoaa valkosolulinjoja eri tavalla, minkä seurauksena potilas saattaa tulla alttiiksi tietyille tartuntataudeille nopeammin kuin toisille; viruksia, sieniä, bakteereja ym. pöpöjä syövät eri valkosolut. Usein ensimmäisenä oireena etenevästä HIV:stä pidetään mm. kroonistuvaa jalkasilsaa. Loppuvaiheessa puolestaan erilaiset syövät villiintyvät, esiintyy kroonista keuhkoputkentulehdusta, joka ei parane antibiooteilla ja monet tavalliselle ihmiselle vaarattomista bakteereista/viruksista muuttuvat hengenvaarallisiksi esim. cytomegalovirus, joka voi aiheuttaa aivokalvontulehduksen. Kehitysmaissa puolestaan yleinen tuberkuloosi käy väistämättä AIDS-potilaiden kimppuun.