Heipähei. Haluaisin pistää akvaariotani vähän "uusiksi". Löytyykö mistään mitään kuvia akvaarion "sisustuksesta"? Minulla on mustamolleja,miekkapyrstöjä,miljoonakaloja, muutama keltabarbi ja kultakaloja. MUTTA löysin pehmeänveden kaloille uuden kodin. Myös kultakalat (3kpl) pääsevät isompaan kotiin ja saavat siellä lajikumppaneita, eli ei hätää, ne olivat vain aloittelian iso moka. Myös pehmeävesi on yksi moka mutta aijon kyllä kovettaa veden heti kun pehmeänveden kalat saavat kodin (viikon sisään).. Ja takasin kysymyksiin: Voiko veden kovettaa kun laittaa askartelu kipsistä tehdyn pienen taulun veteen liukenemaan? Vai laitanko korallia? En halua sekoitella kipsijauhetta sinne.Miten kivipohja vaihdetaan hiekkaan? mulla ei ole kansilaseja joten en voi sillä "halkaista" akvaariota ja vaihtaa osaa kerrallaan. Entäs kun pelkään partamonniani,pitääkö kaikki kalat poistaa pohjan vaihdon aikana? Tahtoisin että akvaario näyttäisi upealta mutta samalla kaloilla olisi hyvä olla. Mitä muita kovanveden kaloja voin näiden kanssa ottaa? Akvaarioni on 300 litraa eli paljonko sinne kannattaa laittaa hiekkaa? Mitkä ovat hiekkojen hinnat? Miten hiekka pistetään akvarioon, sehän leviää ja menee suodattimiin? Kultakalat ovat rääkänneet vallineerioitani, elpyvätkö ne lannoitteella, elossa ovat? Kannattaako muutens edes laittaa hiekkapohjaa kun ei ole monnisia? Antakaa vinkkejä? Kiitos jos jaksatte lukea ja vastata.
Paljon kysymyksiä.
..............................
7959
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Hienoa että olet ottanut selvää kalojan vaatimuksista ja toimit oikein. :)
Laittaisin itse kovetusaineen liuotettuna pieneen vesimäärään. Jos laitat sinne palasen tavaraa, et voi tarkalleen tietää kuin monta astetta se nostaa kovuutta ja kuinka kalkki taulusta liukenee.
-Veden kovetus;
http://www.aquahoito.info/suomi/akvaario/kovetus.php
http://kapsi.fi/~skare/akvaario/vesi.html#kovuusnosto_bookmark
http://kapsi.fi/~skare/akvaario/vesi.html#puskurointinosto_bookmark
http://kapsi.fi/~skare/akvaario/vesi.html
Ei ole pakko vaihtaa soraa hiekkaan, jos sulla ei ole pohjakaloja, mutta toki kasvit viihtyvät paremmin hiekassa, kun sinne voi laittaa pohjalannoitteita pelkäämättä kauheaa leväinvaasiota. Kasvit toipuvat kyllä, kun tasapaino löytyy ja lannoitus saadaan kohdalleen.
-Sorasta hiekkaan;
http://www.aqua-web.org/forum/viewtopic.php?t=67642
Hiekkaa löytyy joko Biltemasta(hiekkapuhallusaine, jota on kahta kokoa) hintaan 5-7 euroa. Tai rautakaupasta(Optirock/Maxit) hinta varmaan riippuu kaupasta.
Hienoon hiekkaan kannattaa ottaa kierteissarvia möyhimään, ettei se mene tukkoon.
http://www.aqua-web.org/forum/viewtopic.php?t=26710
Kiitos vastauksista! Oli muutens hienoja kuvia. Päätin että en vaihda pohjaa hiekkaan ainakaan ihan lähiaikoina,mutta pidän mielessä jos hankin monnisia. Kultakalat ja muut pehmeänveden kalat saivat jo uuden kodin. Vallisneeria ja muut kasvit ovat pelastettu nyt :) Ei muuta kun kovetus puuhiin. Ja samalla tässä pähkäilen että mitä kaloja tonne vielä hankin. Kun on niitä kovanveden kaloja ja on olemassa myös kaloja jotka eivät oikeastaan välitä millaista vesi on,kunhan on puhdasta. Ei muuten mutta aika tyhjältä tuo akvaario näyttää. Tiedän että poikasia sinne tulee mutta niitä myös syödään aika innokaasti, etenkin nämä mollit.
Niin, onhan toi aikas reilun kokoinen akva hammaskarppi harrastajan kalastolle, miekkapyrstö vois olla kans hyvä vaihtoehto lisä kalastoon mutta olikos sulla niitä platyja, niiden kanssa ne saattaa risteytyä ja sitten poikasten myynti hankaloituu kun noita risteytyksiä ei saisi kauppailla että lajit pysyy puhtaina.
Miekkapyrstöjä mulla jo on. Platyjä on tulossa, saan kaveriltani niitä. ihan "omaan käyttöön" jäävät, en lähde levittämään niitä maailmalle :) Nämä miekkapyrstöt ovat platyn ja miekkiksen sekoitus, nekin sain kaverilta että vahinko on jo tapahtunut :/ Nämä ovat vain niin upeita kaloja, milliksilläkin on upean punainen pyrstö,joillain sininen ja sitten on näitä vaaleita joilla on "helmen" kuvioinen pyrstö ym ym eli hammaskarpeissa kyllä pysyn :) Ja hänelle joka vastasi mustamolleista niin nauran kun jaksan.
Kyllä vesi kannattaa kovettaa juurikin niin että hakee sen oikean kovuuden erillisessä astiassa tai sitten jose ei tällaista vaivaudu tekemään kannattaa kovan veden akvaharrastusta lykätä!
Koralli murske ei auta asiaan!
Ei sun tartte vaihtaa kivipohjaa jos et välttämättä halua kun niitä monnisiakaan tai muitakaan pohjaa tonkivia lajeja.
Pohjan hiekan vaihdosta on täällä keskusteltu useasti, etippä juttuja ite...
Ei partamonnia kannata pelätä... samalla kun haavit muutkin kalat ota monni haavilla kiinni vaan ja jos se jää kiinni haaviin laske haavi saaviin ja odota kunnes monni pääsee siitä ite irti.
300 litraseen mennee n. 40-50 kg hiekkaa... paksuutta saisi olla n. viitisen senttiä.
Hiekat maksaa kilohinnaltaan riippuen kaupasta, 0,25 - 2 euron kilo hinnoissa.
Hiekka ei leviä suodattimeen jos asetat imuletkun sentin ylemmäksi hiekka rajasta.
Kun pääset kultakaloista eroon kasvisikin heräävät uuteen kukoistukseen uudestaan satavarmasti.
mulki on musta molli ja ne on aika ärhäköitä sitte