kello 22 joka yö - tai miksi palaa ollenkaan ja noin tiheästi lainkaan - naurettavaa!
Ihmiset opetetaan päivänvaloon jopa yöaikaan.
Ihmiset opetetaan päivänvaloon jopa yöaikaan.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
omaan napaan tuijottaja! Öiseen aikaan on paljonkin kulkijoita jotka valoja tarvitsevat...Ja ihan työtään tekeviä sellaisia
Selitä nyt vähän, mitä ja kuka tarvitsee katulamppuja yöllä työskennellessään?
tosissas? Vaikka lehdenjakajat, ja moni muu ja myös ne jotka pääsevät yöllä työstä, työmatkat.
maaseudulla ja taajamien ulkopuolella, missä ei valaistusta ole - turhaa lätinää ja työssä käyvätkin osaavat kotionsa myös em. paikoissa.
Jos pelottaa, täytyy pysyä kotona! Ei ne valot ketään pelasta - koeta ajatella lookisesti asiaa, jollet sää näämitään niin ei se toinenkaan mitään nää!
turvallisuusjuttuihin. Tampereella ainakin lehdenjakajat saavat jättää kierroksen siltäosin tekemättä mikäli koko katu pimeänä. Ei niiden tarvi mitään lamppuja raahata. Maaseudullahan jokainen kulkee omalla autolla jossa toivottavasti myös valot.
Jos on hernerokkasumu tai hemmetinmoinen lumisade niin ei siinä valot paljon auta - niin jättääkö lehdenjakaja lehdet jakamatta?
En oo moista koskaan huomannutkaan, vaikka öisin työskentelenkin, voi hlvt
tullut vaan kommenttia että jakaja jakaa kunhan hiukan päivä valkenee.....
kun tulee vaikka elokuvista tai teatterista tai kapakasta tai vaikka kaverin luota kylästä. Niin olet sitä mieltä että pelkästään taskulampun valossa olis sopivaa haahuilla siellä ja pelätä mikä puukkomies mistäkin porttikongista hyökkää!
Älkää ny viittikö isot ihmiset! Kuka sua ny kyttäispimmeessä?
Mistä se ny näkis just sun päälles käyrä?
Mitä jos se pelkäis iskevänsä pimeässä jonkin kauheen korston kimppuun, kun ei kerta mitää näkis ja olis sitte iskemättä!
Valoisassa se näkiski, että sää oot juur sää ja iskis!
kyä mua ainaskin pelottas enempi pimeessä kulkee kun lamppujen valossa. Puukkomiähet, jotka on aineissa, ei varmaan pelkää sen enempää oli hämärää tai valosaa.
Maalla ja taajamien ulkopuolella muuten on täys pimeys ja sielläkin on vain puukkomiehiä aineissa - ei siellä muut liikukkaan, huoh!
niin ei kaupungissakaan? Ehhe hehhe!