Pyhäjärvi maalaiskuntana

Pitää palauttaa Pyhäjärvi maaseutukunnaksi, pois kaupunki nimikkeet!
Pyhäjärven kunta- siinä on oikea nimikeyhteys paikkakunnan ihmisten elämään!
Pyhäjärven kaupunki-epätoivoinen imagon nostoyritys-nimike!
152275
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Niin on minunkin mielestäni surkuhupaisaa olla kaupunkilainen. eihän meillä ole siihen vaadittavia "ylellisyyksiäkään".
Ne mitä on; monitoimihalli, uimahalli, golfkenttä, löytyy melkeinpä joka kunnasta/kaupungista.
Maalaiskylä mikä maalaiskylä!

Olisipa mm.komea ja toimiva kulttuuritalo, siinä olisi yksi kannus ja peruste kaupunki-nimikkeelle

Kunnanjohtaja; kuulostaapa sopivalta tänne.
Kunnansihteeri, ei hallintojohtaja.
Kunnantalo, ei kaupungintalo
muutama noin makusteltua paremmin istuvia nimikkeitä.
Peritäänhän meiltä kunnallisveroakin, ei kaupunkilaisveroa.

Äänestä
  • Jep, maaseutu-nimikkeet ovat ihan todellisia.

    Sehän on peri-aatteessa, tarkemmin ajatellen, ihan markkinavalttikin globalisaation myllerryksessä.

    Mieluummin immeinen muuttaa maalle, kuin kaupunkiin.Ja kun olisi Pyhäjärvi, keskeisen suomen kunta, maaseudun ytimessä , tontteja ja tilaa, yrittää ja perustaa perhe, metsästää ja kalastaa, harrastaa luontoa. Namm...eikä tarviisi maksaa ylipalkkaa edes johtajalle sanasta "kaupunki".

    Äänestä

kaupunkina vaan ja nimi Pyhäsalmeksi.

Äänestä
  • Ei tää Pyhäjärven kyläpahanen ole syrjäkylää kummempi. saahan se toki paremmin näitä julkisia palveluja taajamassa pidettyä.
    Sehän ei riitä kaupunki-arvoon, ei millään.

    Pyhäsalmi, sitkeä sekoittaja kunnan tunnettavuudessa.
    Ei koskaan pitäsi päästää syntymään kahta keskustan/paikkakunnan nimittävää nimeä käyttöön; Pyhäjärvi ja Pyhäsalmi.

    Äänestä

kuntaakaan kun pakkoliitos tulevaisuudessa tapahtuu.

Äänestä
  • mummo on ihan oikeessa, meitä ei kuntana eikä kaupunkina senkään vertaa kohta puoliin ole.
    ellei, ellei tapahdu rankka renesanssi joka portaassa.

    Äänestä

  • on tulevaisuutemme kirjoitti:

    mummo on ihan oikeessa, meitä ei kuntana eikä kaupunkina senkään vertaa kohta puoliin ole.
    ellei, ellei tapahdu rankka renesanssi joka portaassa.

    Kyllä pyhäjärvi pysyy.
    saisivat vaan ryhtyä ryhtymäjärveläisiksi, niin alkaisi uudet voimat virrata.

    Äänestä

  • on ja pysyy kirjoitti:

    Kyllä pyhäjärvi pysyy.
    saisivat vaan ryhtyä ryhtymäjärveläisiksi, niin alkaisi uudet voimat virrata.

    perustettu 1800-luvun loppupuolella. Pyhäjärvi on syntynyt viimeisen jääkauden tuloksena.

    Äänestä

  • tumpelo kirjoitti:

    perustettu 1800-luvun loppupuolella. Pyhäjärvi on syntynyt viimeisen jääkauden tuloksena.

    olli tikka kävi hakemassa määräyskirjat ruotsin kuninkaalta 1500-luvulla. siitä sai kunta alkunsa, nimeltä pyhäjärvi.
    jääkausi kait puristeli ton veden järveksi...

    Äänestä

  • ollitikka kirjoitti:

    olli tikka kävi hakemassa määräyskirjat ruotsin kuninkaalta 1500-luvulla. siitä sai kunta alkunsa, nimeltä pyhäjärvi.
    jääkausi kait puristeli ton veden järveksi...

    historian kirjat tarkemmin. Kunta on perustettu 1800-luvulla.

    Äänestä

  • nenä kirjassa kirjoitti:

    historian kirjat tarkemmin. Kunta on perustettu 1800-luvulla.

    Silloin oltiin vielä Venäjän alamaisia. Oiskohan aika muuttaa näitä kuntajakoja todella ja siirtää katse tulevaisuuteen.

    Äänestä

  • vihjeenä kirjoitti:

    Silloin oltiin vielä Venäjän alamaisia. Oiskohan aika muuttaa näitä kuntajakoja todella ja siirtää katse tulevaisuuteen.

    http://www.pyhajarvi.fi/matkailu/historia.htm
    kyllä edellä kirjoittavat ovat oikiissa, kaikkikin tavallaan.

    on vain sekaannus olli tikan ruohtin matkan ja itsenäisen kunnan luvuissa.

    Tämän kauneusvirheen takia ei nyt Pyhäjärveä kannata lakkauttaa eikä liittää muihin "kaupungeihin".

    Äänestä

Onkohan muuten mitään eroa kustannuksissa kunnan ja kaupungin välillä? Tarkoitan että kun pyörittää hallintoa yms. niin onkohan jompi kumpi muoto halvempi? En kyllä tiedä onko järkeä käyttää aikaa tai energiaa jo kerran muutetun takaisin muuttamiseen, ellei se sitten toisi tullessaan merkittäviä säästöjä. Muussa tapauksessa ei kai tuolla muuten ole mitään väliä onko kunta vai kaupunki.

Tuo Pyhäxxxxxn iänikuinen vitsaus, eli nimiasia kaipaisi kyllä ehdottomasti selvyyttä. On niin sekavaa kun käytetään useaa nimeä. Kylttejäkin on sekä Pyhäsalmeen että Pyhäjärvelle. Ei voi olettaa että joku kuaempaa tuleva tietäisi mitä ne tarkoittavat ja mikä ero niillä on. Ei kukaan tiedä että esim. Pyhäsalmi on yhtä kuin keskusta. Moni on myös varmaan ajanut keskustaa etsiessään erehdyksissä kirkolle olettaessaan että kirkonkylä tarkoittaisi keskustaa. Pyhäsalmi-kyltit pitäisi muuttaa muotoon PYHÄJÄRVI KESKUSTA tai pelkkä KESKUSTA. Pyhäsalmi nimen voisi kai jättää elämään kansan suussa, mutta pakkoko sitä on kyltteihin laittaa sekaannuksia aiheuttamaan. Kirkonkylä voisi olla esim Vanha Pyhäjärvi tms mistä selkeästi erottaisi ettei kysymyksessä ole keskusta. Pyhäjärvi on paikkakunnan nimenä parempi kuin Pyhäsalmi. Salmi on vain salmi eikä millään tapaa niin keskeinen elementti kuin koko järvi. Järvi ja järven ympärys muodostavat paikkakunnan eikä salmi. Nämä ovat vain minun mielipiteitäni, mutta olen huomannut että juuri kukaan ei tiedä missä on Pyhäjärvi tai Pyhäsalmi ja osittain uskon sen johtuvan tuosta nimisekamelskasta. Kaikki yleensä hahmottavat paikan sijainnin Vaskikellon avulla, eivät järven eivätkä salmen.

Äänestä
  • Kerrot tilanteen aivan niinkuin se on.Äsken minulta kysyttiin puhelimessa kuuluuko Pyhäsalmi Kiuruveteen iisalmeen vai Pyhäjärveen.Tapahtui 0.5 h sitten.tilatessani lämmitysöljyä.tosiaan ulkopaikkakuntalainen ei tiedä missä Pyhäsalmi on

    Äänestä

  • oikein asiasta kirjoitti:

    Kerrot tilanteen aivan niinkuin se on.Äsken minulta kysyttiin puhelimessa kuuluuko Pyhäsalmi Kiuruveteen iisalmeen vai Pyhäjärveen.Tapahtui 0.5 h sitten.tilatessani lämmitysöljyä.tosiaan ulkopaikkakuntalainen ei tiedä missä Pyhäsalmi on

    Näinpä se on..poistetaan nuo pyhäsalmi kyltit ja opasteet ja korvataan ne yleissanoilla "keskusta tai taajama tai muu " anonyymi nimike.

    Pyhäsalmen esiintyminen näkyy mm. isojenkin rekkojen taituroinneissa juuri entiselle kirkolla päin,,kesällä joko turistit eksyy tai sitten ne käy muutoinkin pällistelemässä vanhaa paikkakunnan kk.

    Tympii vastailla immeisille; kumpi se nyt sitten on se kaupunki, pyhäjärvi vai pyhäsalmi.
    kaupunkia tästä ei saa tekemälläkään, tehdään Pyhäjärven kunta takaisin ja "hävitetään"Pyhäsalmi vai ihmisten muistiin.

    Täällä eräs kysyikin, onko eroa kalleusluokissa tai jotain, kun Pyhäjärvi on kaupunki?
    Kiinnostaisikin tietää, miten paikkakunnan "arvot" muuttuvat kunta vastaan kaupunki?
    Kukapa siihen viisaasti etsisi vastauksia?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


häpeä kaupunkina kirjoitti:

Pitää palauttaa Pyhäjärvi maaseutukunnaksi, pois kaupunki nimikkeet!
Pyhäjärven kunta- siinä on oikea nimikeyhteys paikkakunnan ihmisten elämään!
Pyhäjärven kaupunki-epätoivoinen imagon nostoyritys-nimike!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu