Mikä on näistä oikein vl-ajattelu:
-tv-laitetta ei saa ostaa vl-kotiin yhteisen neuvon vuoksi.
-tv-laitteena ei ole synti, mutta sieltä tuleva ohjelma on.
-tv:n voit ostaa jos haluat, mutta saat ihmiset epäilemään uskoasi ja sinut siirretään saatanalle.
-tv:tä voit katsoa jos et katso vääriä ohjelmia.
-et voi hankkia ja katsoa tv:tä uskovaisessa kodissa, katso sitä siis netistä.
-tv-laitetta ei saa ostaa vl-kotiin yhteisen neuvon vuoksi.
-tv-laitteena ei ole synti, mutta sieltä tuleva ohjelma on.
-tv:n voit ostaa jos haluat, mutta saat ihmiset epäilemään uskoasi ja sinut siirretään saatanalle.
-tv:tä voit katsoa jos et katso vääriä ohjelmia.
-et voi hankkia ja katsoa tv:tä uskovaisessa kodissa, katso sitä siis netistä.
Vastaukset 5
Vanhimmat
ensimmäinen-eipä ole kuulunut sitä kumotunkaan!
Televisiovastaanottimen hankinta on synti. Tämä on vuoden 1963 vuosikokouksen päätöksen sisältö.
Erikseen on myöhemmissä vuosikokouksissa lisäksi päätetty että sellainen uskovainen joka on televisiovastaanottimen kotiinsa hankkinut, tulee erottaa välittömästi uskovaisten joukosta ja rauhanyhdistyksen jäsenyydestä (mikäli asianomainen on ollut jäsen).
Vuosikokouksen päätös on yksiselitteinen. Laitteen hankkiminen siis on synti.
Itse useita vanhoillislestadiolaisia, joilla on tv-laite. Taitavat käyttää sitä lähinnä omien videoiden katsomiseen tai pelikonsolin kanssa, mutta en ole kyllä ikinä kuullut, että itse laitteen takia olisi ketään mistään erotettu.
1970- ja 80-luvulla erotettiin hoitokokouksissa lukuisia sellaisia vanhuksia, joiden aikuinen samassa taloudessa asuva lapsi oli hankkinut huusholliin television. Lisäksi erotettiin muita ihmisiä, perheitä joissa oltiin sitä mieltä että ei laite voi olla synnillinen.
Vuoden 1963 vuosikokouspäätöksen mukaan nimenomaan televisiovastaanottimen hankkiminen on synti. Erikseen oli SRK:n pääsihteeri lähettänyt rauhanyhdistyksille ohjeet siitä miten on toimittava jos joku uskovainen on televisiolaitteen hankkinut. On erotettava välittömästi rauhanyhdistyksen jäsenyydestä ja lisäksi katsotaan uskonsa kieltäneeksi.
Nykyisin on vaivihkaa asiasta erikseen ilmoittamatta jo pitemmän aikaa hyväksytty tv-laite kotona. Tämä juuri osoittaa mielivaltaa. Yhtenä aikana tv-vastaanotin on kadottava synti, mutta pikkuhiljaa siitä ajattelusta livetään.
Kyseessä on sama menettely kuin on tapahtunut kuoroharrastuksen suhteen. Kuorot julistettiin synnilliseksi harrastuksesi 70-luvulla, Sittemmin SRK itse perusti kuoroja mutt aniitänimitettiin häveliäästi "lauluryhmiksi".
Nyyisin on sallittua käyttää nimitystä "kuoro", eikä kukaan pidä sopimattomana kirkkokuorojakaan vaikka siellä lauletaan yhdessä "epäuskoisten" kuorolaisten kanssa.
Tällainen menettely kertoo SRK:n manipuloivasta kielenkäytöstä ja mielivallasta.
HÄH HÄH HÄÄ!!!!