px / em / % tekstiin?

webnovice

En ole ihan noviisi css:ssä, mutta tämä on asia, joka ei vain aukene. Mikä kannattaa, ja miksi, laittaa tekstin kooksi: px, em vai %?

Väitetään että px on jollakin tavalla kiinteä koko, mutta kyllä selaimesta tekstin kokoa muutettaessa, myös px:llä oleva teksti muuttuu.

Mielestäni px on parempi. Jos teksti on 12px, vastaava koko on kait 7.25em - 7.5em, mutta em:llä teksti on hieman epäselvempää.

Joku osaa varmasti lyhyesti selittää, miksi em tai % on parempi kuin px? Ja onko % parempi kuin em?

2

375

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jejejje

      Mielestäni pt ja px parhaimmat, koska näin tekstin koko on oletuksena se mikä on määritelty, tällöin toki tekstinkoko kannattaa valita valtaväestölle sopivaksi, halukkaat(huononäköiset...) voivat toki suurentaa tuota tekstiä joka selaimella helposti. Usealla selaimella voi asettaa myös minimikoon fonteille.

      Taas jos käytetään em tai % niin tekstin koko riippuu selaimen asetuksista, usein selaimessa ei ole määritelty fonttikokoa ollenkaan jolloin noilla mittayksiköillä fontti näkyy liian suurena. Joten tietty em ei ole tiettyä px.

      Toisaaltaan kannattaa myös miettiä sivuille painiketta jolla tekstinkoon saa pienennettyä/suurennettua mikäli selaimen asetuksia ei pysty aina muuttamaan.

      Toki ennenvanhaan kiinteillä fonttimitoilla oli ongelmia, koska selaimissa sitä ei pystynyt isontamaan, mutta nykyään asia ei niin ole.

      Fonttikokoon vaikuttaa myös keille sivusto on suunnattu, teinix sivuilla voi käyttää pienempää kuin vanhuksille tarkoitetuilla sivuilla.

      Esim Verdana 8pt on ihan ok.


      Mitä noihin sinun em mittoihisi tulee niin tarkoittanet varmaankin .8 jne... sillä 7.25em on pikkasen suurempi ;)

    • Tietäjä XII

      Olet noviisi tai tiedoiltasi noviisin tasolla, kunnes ymmärrät, että fonttikokoa ei kannata asettaa ollenkaan paitsi
      body { font-size: 100% }
      ja sekin vain selainten virheiden kiertämiseksi.

      (Nyt siis on puhe leipätekstin koosta. Sitähän tarkoitit, vaikka et sanonut.)

      Tätä ei voi oppia lukemalla satunnaisia viestejä keskustelupalstoilla, varsinkin kun niistä suuri osa on silkkaa roskaa, jopa sellaisten kirjoittamia, jotka tuntevat asioita vähemmän kuin sinä.

      Lue vaikka kirja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      74
      2982
    2. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      68
      2857
    3. Muutama syy

      Sille miksi IRL kohtaaminen on hänelle vaikeaa
      Ikävä
      68
      1832
    4. Tykkään susta

      Elämäni loppuun asti. Olet niin suuresti siihen vaikuttanut. Tykkäsit tai et siitä
      Ikävä
      17
      1689
    5. Onko kaivatullasi

      Hyvä vai huono huumorintaju?
      Ikävä
      24
      1657
    6. Onko kaikki hyvin, iso huoli sinusta

      Miten jakselet? Onko sattunut jotain ikävää. Naiselta
      Ikävä
      26
      1622
    7. Estitkö sä minut

      Oikeasti. Haluatko, että jätän sun ajattelemisen? :3
      Ikävä
      20
      1610
    8. Tiedätkö tykkääkö

      Kaivatustasi siinä mielessä joku muukin kuin sinä itse
      Ikävä
      48
      1307
    9. Millainen meno

      Viikonloppuna? Mulla hirvee vitutus päällänsä. Onko muilla sama tunne??
      Ikävä
      38
      1283
    10. Onko meillä

      Molemmilla nyt hyvät fiilikset😢ei ainakaan mulla mutta eteenpäin on mentävä😏ikävä on, kait se helpottaa ajan myötä. Ko
      Ikävä
      9
      1269
    Aihe