px / em / % tekstiin?

webnovice

En ole ihan noviisi css:ssä, mutta tämä on asia, joka ei vain aukene. Mikä kannattaa, ja miksi, laittaa tekstin kooksi: px, em vai %?

Väitetään että px on jollakin tavalla kiinteä koko, mutta kyllä selaimesta tekstin kokoa muutettaessa, myös px:llä oleva teksti muuttuu.

Mielestäni px on parempi. Jos teksti on 12px, vastaava koko on kait 7.25em - 7.5em, mutta em:llä teksti on hieman epäselvempää.

Joku osaa varmasti lyhyesti selittää, miksi em tai % on parempi kuin px? Ja onko % parempi kuin em?

2

415

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jejejje

      Mielestäni pt ja px parhaimmat, koska näin tekstin koko on oletuksena se mikä on määritelty, tällöin toki tekstinkoko kannattaa valita valtaväestölle sopivaksi, halukkaat(huononäköiset...) voivat toki suurentaa tuota tekstiä joka selaimella helposti. Usealla selaimella voi asettaa myös minimikoon fonteille.

      Taas jos käytetään em tai % niin tekstin koko riippuu selaimen asetuksista, usein selaimessa ei ole määritelty fonttikokoa ollenkaan jolloin noilla mittayksiköillä fontti näkyy liian suurena. Joten tietty em ei ole tiettyä px.

      Toisaaltaan kannattaa myös miettiä sivuille painiketta jolla tekstinkoon saa pienennettyä/suurennettua mikäli selaimen asetuksia ei pysty aina muuttamaan.

      Toki ennenvanhaan kiinteillä fonttimitoilla oli ongelmia, koska selaimissa sitä ei pystynyt isontamaan, mutta nykyään asia ei niin ole.

      Fonttikokoon vaikuttaa myös keille sivusto on suunnattu, teinix sivuilla voi käyttää pienempää kuin vanhuksille tarkoitetuilla sivuilla.

      Esim Verdana 8pt on ihan ok.


      Mitä noihin sinun em mittoihisi tulee niin tarkoittanet varmaankin .8 jne... sillä 7.25em on pikkasen suurempi ;)

    • Tietäjä XII

      Olet noviisi tai tiedoiltasi noviisin tasolla, kunnes ymmärrät, että fonttikokoa ei kannata asettaa ollenkaan paitsi
      body { font-size: 100% }
      ja sekin vain selainten virheiden kiertämiseksi.

      (Nyt siis on puhe leipätekstin koosta. Sitähän tarkoitit, vaikka et sanonut.)

      Tätä ei voi oppia lukemalla satunnaisia viestejä keskustelupalstoilla, varsinkin kun niistä suuri osa on silkkaa roskaa, jopa sellaisten kirjoittamia, jotka tuntevat asioita vähemmän kuin sinä.

      Lue vaikka kirja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa

      Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t
      Maailman menoa
      158
      1483
    2. Kuuleppas

      ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää
      Ikävä
      255
      1063
    3. Mulla ei ole Suomessa enää mitään

      4 vuotta joutuu asumaan henkisessä vankilassa. Sitten voi muuttaa takaisin ulkomaille.
      Turku
      183
      712
    4. Kuinka nainen jaksat ja voit

      Toivottavasti hyvin.
      Ikävä
      43
      691
    5. Provider miehistä..

      Tietyt miehet puhuvat ilkeästi naisista, jotka haluavat elää miehen tuloilla. Eikö? Mutta miksi tietyt miehet siitä pah
      Ikävä
      199
      638
    6. Sinulle nainen

      En ehkä koskaan osannut sanoa tätä oikein. Minun vaikeuteni luottaa liittyi ennen kaikkea menettämisen pelkoon. Siihen
      Ikävä
      63
      615
    7. Tiedätkö sitä

      Että sinun äänesi on ihanan pehmeä
      Ikävä
      40
      546
    8. Ethän voinut nainen tietää, että rikot rikotun

      Omaa elämää taas mietin aamuyön tunteina. En vieläkään löytänyt muistin sokkeloista ainuttakaan onnen hetkeä. Kaipuu on
      Ikävä
      66
      506
    9. Ethän mies vielä

      luovu meistä? Haluaisin jo sun syliin.
      Ikävä
      30
      474
    10. Haaveilen edelleen

      Sinusta aika ajoin
      Ikävä
      31
      461
    11. Tulisitpa käymään joskus vielä

      Olisi niin kiva nähdä pitkästä aikaa. Oletko vielä joskus tulossa?... Niin monet muutoksen tuulet puhaltavat, olisi lohd
      Ikävä
      23
      459
    12. Lämpimiä katseita aikoinaan vaihdettiin, siihen se sitten jäi

      Sinulla uudet tuulet ja välttelet kohtaamistamme.
      Ikävä
      26
      440
    13. Sut.

      Tuhotaan. :)
      Tunteet
      37
      432
    14. Yt:t kunnassa päättyi

      Oliko nämä tarpeelliset ja ratkeaako taloushuolet näiden avulla? Lehdessä ilmoitettujen lukujen perusteella lisää on tul
      Lappajärvi
      53
      427
    15. Hei rakkaani.

      Kohtaaminen lähestyy. Miten teemme sen? Kumpi ottaa yhteyttä vai törmäämmekö jossain sattumalta? Tuleva vaimosi
      Ikävä
      25
      425
    16. Martsusta tuli leuhka

      Ja ylimielinen. Hän ei nosta persettäkään ilmaseksi . Luulempa et nämä ei tee hyvää hyvinvointivalmennuksille.... Nannal
      Kotimaiset julkkisjuorut
      159
      419
    17. Valtiomies puhuu?

      "Trump väitti jo aiemmin maanantaina Truth Socialissa, että hän itse riittää suojaamaan maailmaa tekoälyn vaaroilta. – 
      Maailman menoa
      77
      394
    18. 19
      394
    19. Onko meillä mies

      Kakki hyvin?🤨
      Ikävä
      27
      390
    20. Mä oon kallistumassa

      Rikosilmoitukseen!
      Suhteet
      63
      385
    Aihe