Muutin uuteen asuntoon, ja ajattelin vaihtaa vanhojen valokatkaisimien tilalle uudet (6-kytkimet). Olohuoneessa on ns. porraskytkentä (yksi valaisin, kaksi erillistä katkaisijaa). Avasin vanhat katkaisijat, ja löysin seuraavaa (joka oli uutta minulle): molempiin rasioihin tulee neljä piuhaa - kaksi mustaa, yksi ruskea ja yksi vaaleanruskea. Toinen musta menee alapuolella olevaan pistorasiaan. Mitenkäs moiset kytketään asianmukaisesti? En aio duunata itse, kun on uusi tilanne - muita juttuja hoitava ammattilainen tekee asennuksen - joten kyselen ihan mielenkiinnosta.
Porraskytkentä
What?
112770
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Kysele siltä ammattilaiselta, joka tulee tekemään. Vai meinaatko itse tehdä?
sanoin, ammattilainen on tulossa tekemään muita asennuksia, mutta vasta kahden viikon päästä, joten olisi vain kiinnostanut saada jotakin osviittaa siitä mistä tuossa on kysymys.
ennustajakaan osaa antaa ohjetta, mutta kokeile kytkeä uudet samalla tavalla kuin vanhat oli.
Tai tilaa se sähkäri vaikka se maksaa maltaita.
tietoja kaipaat? Vanhoissa kytkimissä ei ole minkäänlaisia merkintöjä, joten vaikea sanoa mikä alkuperäinen kytkentä on.
Ja se sähkäri on joka tapauksessa tulossa, mutta kun nyt saattui asia kiinnostamaan.
pistorasiat on kytketty, onko suojamaata jne?
Mistä vaihe tulee, se pitää mitata jne.
tsekkannut muuta kuin mitä noista kytkinrasioista on nähtävissä. Ja kun ei ole mittaria käytettävissä, en ole mitään mitannutkaan. Ehkä kuvittelin, että joku konkari olisi saman tien todennut jotakin tyyliin "joo, 70-80-lukujen vaihteessa noi duunattiin tolleenn...". Nyt kun jo pelkkä värikoodaus hämmensi.
Älä vaan jätä johdinpäitä paljaaltaan tapaturmavaaran takia kahdeksi viikoksi.
Yöllä jos joku niihin tarraa kiinni niin voi tehdä melko kipeätä jollei pahempaakin.
Voit joutua vastuuseen.
Ilman vaiheenkoetinta en turha ryhtyä sähköjä penkomaan.
tietenkään. En edes irroittanut piuhoja vanhoista kytkimistä. Sen verran jäi ihmetyttämään tuo värikoodaus ja pistorasiakytkentä.
tarvitsee 3 johtoa,yhden tulevalle jännitteelle ja 2 lähtevälle,yleensä eri puolilla kytkintä (siis tulevat ja lähtevät)pistorasia vaiheen ja nollan,josta vaiheén voi ottaa kytkimen tulevalta
Nollan se tarvii myös.mitähän kautta se sitten rasialle tulee?Ei kai siinä muuta epäselvää ole
Värit ihan oikein,yleensä mustat ja ruskeat on vaiheita.
seppä31. Noin se taitaa juuri olla, paitsi, että tuossa vanhassa kytkimessä - jossa siis ei ole mitään merkintöjä - tuleva ja pistorasian vaihe (mustat) ovat samassa nastassa, mutta tumma ruskea samalla puolella kytkintä, vaaleampi ruskea vastakkaisella. Kun kytkimen taakse kuikuilee, niin näyttäisi pistorasian putkeen menevän sininenkin piuha; lienee siis nolla.
Työ ilmeisesti jo tehty (ammattilainen?) mutta kun tämäntyyppisiä asioita usein kysellään.
Ammattihenkilö hommiin! Ja varsinkin siinä tapauksessa, jos siellä rasian kannen alla on on se keltavihreä johto, pistorasiat maadoitettuja jne. Puhumattakaan noista ikivanhojen talojen käsiin murenevista asennuksista. Ennenkuin muuttovieraaksi tulee se tummapukuinen viikatemies. Tämä tarina on tosi.