Käykö mollien kanssa kääpiörihmakala pari?
kääpiörihmakalat ja
mollit
5192
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Ei käy. Se kumpi käy altaaseesi paremmin selviää, jos kerrot vesiarvot ja altaan koon ;) Mollit ovat kovan veden ja rihmat pehmeän kaloja.
http://www.aqua-fish.net/index.php?cur_lang=2&count=no&secured=§ion=2&find=1
ph on siinä 7 ja kovuus >10 eli ei kovin kovaa vettä ;)
molli:
allas min. 85 litraa
parvikala (parvi on min. 5-6kpl)
uivat pinta- ja keskivedessä
pH 6,8-8
kokonaiskovuus 6-20
lämpötila 25-28
helppohoitoisia, sopivat seura-akvaarioon
Mustat muodot viihtyvät parhaiten kovassa emäksisessä vedessä. Merisuolanlisäys 1-2g vesilitraan voi olla tarpeen. Kotimaiset mustamollikannat soveltuvat seura-akvaarioihin.
kääpiörihmakala:
min 63 litraa
pinta- ja keskivesissä uiva
pareittain
pH 6-7
kokonaiskovuus alle 12
24-28 astetta
Lähdetäämpäs siitä että normaali kunnan veden kovuus on siinä 3-5Gdh paikkeilla.
Kun molleilta vaaditaan n. 10Gdh ja Kääpiörihmakaloilta alle 12Gdh niin ollaan samoissa veden kovuuksissa ja vettä täytyy silloin juurikin mollien takia ko0vettaa sillä kyllä kääpiörihmat selviävät myös pehmeämmässäkin vedessä, toisaalta myös tiedetään että molit pärjäävät hyvin myös yli tuon 20dh, aina 30Gdh jopa ylikin kovassa vedessä jonka pH olisisuotavaa olla yli 7,5, lähellä kasia jopa ylikin muttei yli 8,5 mielellään.
Kääpiörihmakala taasen pitää melkeimpä neutraalista vedestä ja varsin happirikkaasta joten en kyllä suosittele noita kahta lajia samaan akvaarioon juurikin vesi vaatimuksien eroavaisuuksien takia.
Ja vielä tuosta kotimaisuus asteesta, suomessa viljeltyjä kovan veden kaloja on vielä niin nuorta kantaa ettei niiden kidukset ole tämän pakkoevoluutin aikana sopeutuneet mielestäni millään lailla vielä seura akvaario olosuhteisiin, tuo on kaupallista propagandaa.
Kalan elin ikä sen sijaan on lyhentynyt huomattavasti tässä eläinkokeessa. Onko sekään nyt sitten ihan oikein?