Sonnimies on hyvin, hyvin tyytyväinen omaan puolueeseensa. Tuli armeijan aikoihin tehtyä oikea valinta, eikä ole tarvinnut katua.
Keskustalla ei ole historiassa mitään hävettävää, niin kuin esim. Sossuila, jotka häpeilevaät menneisyyttään ja yritystä ajaa Suomi sosialismiin.
Nykypuolueista Keskusta ommaa arvot, joita ei muista puolueista löydy. Se takaa turvallisen huomisen meille kaikile. Tämäkin hallitus, kyvykkään Matti Vanhasen johdolla, pitää huolta kaikista kansalaisista.
Keskustalla ei ole historiassa mitään hävettävää, niin kuin esim. Sossuila, jotka häpeilevaät menneisyyttään ja yritystä ajaa Suomi sosialismiin.
Nykypuolueista Keskusta ommaa arvot, joita ei muista puolueista löydy. Se takaa turvallisen huomisen meille kaikile. Tämäkin hallitus, kyvykkään Matti Vanhasen johdolla, pitää huolta kaikista kansalaisista.
Vastaukset 12
Vanhimmat
...minulla meni vain 30 vuotiaaksi, ennenkuin silmäni aukesivat.
Sitä ennen kerkisin äänestää valtiollisissa vaaleissa kaksi kertaa kokoomusta ja kerran kristillisiä. Kristillisten äänestämistä en kadu, mutta siitä olen iloinen, etten sortunut demareihin.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=110&conference=1500000000000105&posting=22000000029863326
- sillä ethän sinä ajattelemaan pysty, mutta mitä luulisit joutuvasi tekemään:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=110&conference=1500000000000105&posting=22000000029832104
…sitä, miten jotkut – kuten tässä avaaja ja Emeritus – ovat sitoutuneet koko loppuelämäkseen jonkin puolueen kannattajiksi! Siis ihan riippumatta siitä, mitä tuo puolue kulloinkin tekee, mitkä asiat sille ovat sillä hetkellä tärkeimmät. Kun yksikään puolueistamme ei ole pitänyt linjaansa ja lupauksiaan kunnolla edes vaalien yli!
Miksi ihmeessä joku haluaa tehdä noin ihan vapaaehtoisesti, kun minua ja monta muuta sellaiseen ei saisi millään pakollakaan!
Tuollainen ihminen on siis lakannut ajattelemasta. Hän on luovuttanut päätösvaltansa jollekin puolueelle. Sellaiselle ihmiselle aivot on suotu epähuomiossa. Ja nimenomaan keskustalaisuuden valinneelle aivojen jatkekin, selkäydinkin on tarpeeton; mihin hän sen laittaisi, kun ei ole selkärankaakaan?
...poliittiseta osallistumisesta.
Minulle puolueen jäsenyys on mahdollisuus, eli minulla on oikeus puolueen jäsenenä osallistua puolueen päätöksentekoon, jos haluan. Näin olen tehnytkin. Ei minua kukaan pakota äänestämään keskustaa, jollen itse sitä halua.
Sinulla on kummallinen ajattelutapa, että puolueen jäsenyys tai jopa jonkun puolueen kannatus (äänestys) sitouttaisi johonkin! Kuvitteletko itse sitoutuneesi demareinin, jos niitä äänestät, ehkä kuvittelet, mutta älä odotota että muut niin tekevät.
Vasemmistolle on tyypillistä joukkoajattelu. Käytänössä se toimii niin, että yksi ajattelee ja muut seuraa laumana perässä. Keskusta on hyvin samanlainen, se seuraa johtajaansa kuin karjalauman kuuluukin. Ero vasemmistoon on siinä, että Kepussa edes johtajat ei ajattele. Pelkkä opportunistinen vallantavoittelu riittää, Jäätteenmäki karmaisivampana esimerkkinä.
Kun kerran pidät tärkeänä, että saat osallitua poliittiseen toimintaan, mutta haluat tehdä sitä vain yhden puolueen eli kepun puitteissa ja kuten Oiva, Sonnimies ja monet muut kepulaiset katsot sen riittävän sinulle elinajaksesi, niin tarpeettomiahan muut puolueet näkövinkkelistäsi ovat. Haitallisia suorastaan.
Eli Neuvostoliiton systeemi oli varmaan mielestäsi hyvä. Siellä ei sallittu muita puolueita kuin NKP, ja vain sen asettamista ehdokkaista ihmiset saivat valita mieluisensa ja äänestää sitä. Ja äänestyprosentti oli aina 98-99, joskus lipsahti yli sadankin.
Niinhän tekin sanotte, että riittää, kun saatte valita kepun ehdokkaista. Varmaan myös teidän äänestysprosenttinne on noita neukkulukuja, yli sadankin olisi, jos saisitte vaalit haluamallanne tavalla järjestää.
huomio kapilta. Jatietenkin tosi!
Ihmettele rajaryssä rauhassa. Punikki olet, punikkina pysyt ja kuolet.
Vaadi keskustaa lopettamaan demareiden hännystely ja asettumaan selkeämmin hallitusohjelman taakse.
Sinun kaltaisesi miehekkään miehen ei pitäisi sietää sitä, että demarit räkyttävät koko ajan hallitukselle ja kokoomukselle ja Vanhanen on hiljaa kuin kusi sukassa sanomatta sanaakaan vastaan.
Jotta voisit olla todella ylpeä keskustasta, sinun pitäisi vaatia, ettei Vanhanen jätä politiikkaa demareiden ja kokoomuksen kaksinpeliksi, sillä, jos siinä joku jää tappiolle, niin se on mitäänsanomaton, väritön, hajuton ja mauton keskusta, jolla ei ole kantaa muuhun kuin Susan Kurosen kirjaan.
mutta minkä ihmeen takia...??
Det här måste det vara...kanske..
http://www.youtube.com/watch?v=5xWFMisxI38
Viisaten kerhoon!!