Pikku tietoa Osakasta/Japanista

Sleepless

Päätimme tuossa äkkiseltään varata liput Osakaan Japaniin. Kuitenkin tarvitsisi joitakin hieman selventäviä tietoja varsinkin kun kulttuuri tyyli on hieman erillainen kuin meillä täällä...Pärjää ihan jos voisi heittää vaikka jotain sivuja mistä asiasta on enenmän tietoa tai sitten voi kirjoittaa ihan....

1.Esimerkiksi miten pärjää ihan turisti englannilla tai hiukan paremmalla esimerkiksi ravintolassa ja hotellia tilattaessa?

2.Jotain mahdollisia nähtävyyksiä tai paikkoja joihin kannattaisi tutustu ja miten niihin pääsisi?

3.Miten ja mitä vaadittaisiin jotta pääsisi kulkemaan paikasta toiseen...esimerkiksi jos nyt haluaisi Osakasta Tokyoon ja näin päin pois?

4.Entäs mikä on euron suhde yeniin?

5.Jotain säästä esimerkiksi millaista se olisi juuri tuohon helmi-marraskuun aikaan?

6. Ja jotain pikku perus juttuja joita ehkä pitäisi tietää tai niihin tulisi tutustua ennen lähtöä?

Minä kiitän syvästi jos joihinkin noihin saisi vastauksi...

4

909

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Käyppä kirjakaupassa ja osta kirja nimeltä Tokio Passi, kirjoittanut Tapani Jussila.
      Tästä saat vastaukset kysymyksiisi ja vähän enemmän.

    • kun kauniisti pyydät

      Wikitravelissa on pitkä ja hyvä suomenkielinen artikkeli Japanista.

      1. Turistienglannilla pärjää ok isommissa liikkeissä, ravintoloissa, hotelleissa, lentokentällä. Pikku ryokaneissa, takseissa, pienissä kaupoissa, vanhempien henkilöiden kanssa asioidessa vähäinenkin japanin taito auttaa suuresti. Monet japanilaiset tosin ääntävät englantiakin todella kummallisesti. Kynä ja paperia matkaan mukaan.

      2. Osaka on liikekaupunki, siellä ei ole kovin paljon ns. vanhaa kulttuuria (tietysti löytyy jos osaa etsiä...). Shoppailumahdollisuudet hyvät. Himejin linna on lähellä, sitä en missaisi, erittäin hieno kohde.

      3. Juna (Shinkansen) on ainoa järkevä vaihtoehto tuossa.

      4. Tällä hetkellä 1 euro = n. 165 jeniä, eli pitkällä aikavälillä kurssi on nyt todella edullinen.

      6. Opettele hiukan japania, auttaa todella paljon. Edes kiitos, anteeksi, en ymmärrä tms. ilmaisut. Ja hommaa se Jussilan kirja, mitä jo suositeltiin.

    • hyvä opus

      Ennemmin ostaisin tuon lonely planetin englanninkielisen kirjan jos on muualle menossa kuin tokioon. Ko. kirja löytyy kirjakaupoista noin 40eur hintaan, voi löytyä jopa kirjastoista tutustumista varten?
      Japani meinaa ainakin minulle paljoa kävelyä! Toiset pitää ryyppäämisestä, toiset shoppaamisesta ja meikäläinen pitää taas komeista temppeleistä ja kun niitä on jossakin kiotossakin yli 2000 ja monet vuoristossa niin kannattaa varata hyvät kävelykengät reissulle!

      Osakasta pääsee nopeasti (n.40min junamatka Osakan Umedan asemalta) vierailulle Kiotoon sekä Naraan. Etenkin Naran "puistoalue" temppeleineen ja peuroineen on hieno alue.

      Kannattaa huomioida että asemat ostoskeskuksineen isoissa kaupungeissa on todella suuria, monesti voi eksyä jo ennen junaan pääsyä... mutta kyllä se siitä.

      • vakuutus!

        Muistakaa ottaa matkavakuutus kaiken varalle! Meinaa jos sattuu tapahtumaan jotakin ikävää ja on sairaalareissu tms. edessä niin ilman vakuutusta voi jenit loppua aika nopeasti kesken. Sairaanhoito on todella tyyristä Japanissa!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      182
      22389
    2. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      78
      9599
    3. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      42
      7591
    4. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      85
      6399
    5. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      189
      6093
    6. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      48
      5082
    7. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      115
      4740
    8. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      105
      4466
    9. Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"

      Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo
      Maailman menoa
      94
      2185
    10. Marin vetäs lopullisesti maton alta hallitusyhteistyöltä Kepun kanssa

      Kurvinen on jo ennättänyt kommentoimaan, ettei Kepu ole koskaan enää kiinnostunut vasemmiston kanssa hallituspaikasta, k
      Maailman menoa
      82
      1469
    Aihe