Olen toimeentulotuella elävä yksinhuoltaja (olen pitkällä sairauslomalla).
Tyttäreni haluaisi ajokortin. Onko mitään mahdollisuutta sitä tässä tilanteessa tyttären edes hankkia?
Nimittäin jos hän onnistuisi saamaan työtä, niin sehän katsottaisiin sossussa koko perheen tuloiksi? Tai jos hän hakisi opintolainaa, niin eikös sekin olisi perheen tuloja?
Tyttäreni haluaisi ajokortin. Onko mitään mahdollisuutta sitä tässä tilanteessa tyttären edes hankkia?
Nimittäin jos hän onnistuisi saamaan työtä, niin sehän katsottaisiin sossussa koko perheen tuloiksi? Tai jos hän hakisi opintolainaa, niin eikös sekin olisi perheen tuloja?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Tytär kun ei ole elatusvelvollinen sinusta niinkuin sinä hänestä. Tosin ikää on jo 18 eli kyllä sinä saisit toimeentulotukesi, mutta hänen pitäisi sitten itsensä elättää... Paha sanoa. Kantsii kysyä sossusta ihan suoraan ja selittää tilanne... Tosin ethän sinäkään ole enää elatusvelvollinen hänestä jos on kerta 18... Miksi edes vastasin =)
Eli on vasta menossa autokouluun.
Tyttären tulot lasketaan alaikäisenä vain sen verran kuin on hänen menonsa. Mikäli hänen tulonsa ovat isommat, niitä ei huomioida koko perheen laskelmassa, mutta ei myöskään hänen menojaan. Eli käytännössä tytön perusosan verran katsotaan tuloksi. Alaikäisellä lapsella ei ole velvollisuutta elättää vanhempiaan.
Jos tytär on alle 18-vuotias niin toimeentulotukea laskettaessa hänen tuloistaan otetaan huomioon vain hänen perusosaansa vastaava määrä. Eli jos käy töissä alle 18 vee niin vain osa tulosta huomioidaan tt-tukea laskettaessa - kannattaa sitten säästää ajokorttirahat sukanvarteen jotta eivät näy pankkitilillä sen jälkeen kun täyttää 18.
Lisäksi on niin, että lapsella ei ole elatusvelvollisuutta vanhempiinsa nhäden. Näin olle 18 vuotiaskaan ei joudu elättämään äitiään mutta joutuu kuitenkin 18 täytettyään maksamaan osansa perheen yhteisistä (asumis)menoista.