tai muu vastaava tarkkaavaisuushäiriö puhkeaa vasta tokaluokkalaiselle? Olen kuullut, että se näkyisi jo pikkulapsella.
Tokaluokkalainen tyttöni on aina ollut hieman huithapeli, mutta tilanne on pahentunut nyt selvästi ja kaikki koulutehtävät ja tavarat ovat levällään kuin jokisen eväät.
Hän ei myöskään oma-aloitteisesti ehdi mihinkään, vaan tarvitsee paljon tukea siirtymätilanteissa. Mitään oppimisvaikeuksia ei onneksi ole ja sekä karkea- että hienomotoriikka ovat jopa ikätasoista paremmat.
Mitä tehdä? Koulusta sanottiin, että tilannetta vielä tarkkkaillaan eikä ryhdytä erityisopetustoimenpiteisiin. Pitäisikö minun itse viedä lapsi tutkimuksiin vai kuulostaako normaalilta elämänkululta. Mielestäni perheoloissa ei ole mitään erityisiä muutoksia ollut. Olen eronnut jo kun tyttö oli kolme.
Onko mahdollista
3
941
Vastaukset
- Jattanen
ADHD ei puhkea. Se on syntymästä asti. Oireet tulevat esiin esiin viimeistään 7-vuotiaana. Oletko varma, että oireita ei ole ennen ollut? Jos et vaan tunnista niitä? Oireet kyllä muuttuvat tilanteen ja iän mukaan.
- aina ollut tosi vilkas
sellainen supermenijätyyppi...
Ei ole kuitenkaan mikään neurologinen ongelma tullut aikaisemmin mieleen. Eka luokka meni ihan hyvin, tosin autoin häntä tosi paljon.
Nyt kun olisi itsenäisemmän työskentelyn aika, niin mikään ei ole sujunutkaan. Ei esim. itsenäisesti osaa lähteä kouluun, ei vain löydä kamoja eikä kykene tekemään "lähtemispäätöstä". Viime vuonna autoin, nyt en. Sen seurauksena jatkuvasti myöhässä jopa tunnin...
Lukemaan oppi jo nelivuotiaana ja kavereita ja harrastuksia on riittämiin. On iloinen ja reipas, joskin aika ajoin kiukutteleva. Kuulunee ikäänkin kyllä?
Kiitos kun vastasit, toivon keskustelua enemmänkin! - pojan äiti
oikeasti, jos lapsesi olisi poika, pitäisitkö tuota ns. vallattomuutta minään? Monet lapset odottavat koulunkäyntiä kuin se tekisi heidät isommiksi. Yllättäen siellä onkin samanhenkistä porukkaa ja lapsesi innostuu aivan valtavasti. Ehkäpä hän on löytänyt uuden ystävän tai kauniin roolimallin ja on aivan innoissaan. Kysele koulusta joka päivä mitä uutta hän näki/koki, ole kiinnostunut, pyydä kylään ystäviä(jolloin olet kotona)Itse olin kuvailemasi kaltainen ja koko sosiaalisuuteni pääsi valloilleen vasta koulussa. Nyt kun itselläni on aspergerpoika,jonka kanssa on erilaista,aina ollut ja nähty ahdh,t yms tukiryhmissä. Ihanaa sinulla on aktiivinen tyttö, pidä rajat ja rakkaus,kuulostaa kivalta jaälykkäältä tytöltä(älä viitsi hillitä häntä ainakaan "kiltti tyttö" sanoilla)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia.",335231Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/1432452- 1452153
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee541947Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1171820"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!571327Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu1751136Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."
Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää75985Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.
Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.314894Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa172820