Kysymykseni saattaa kuulostaa erikoiselta mutta.. en ole vuosiin harrastanut mitään tansseja tms, mutta nyt käyn jumpassa jossa tehdään kaikenlaisia tanssiliikkeitä. Aina käännöksiä tai pyörähdyksiä tehdessä (ihan vain puolen kierroksen käännöskin) tulee parin sekunnin huimaus. Tuleeko tämmöinen ilmiö mitä vanhemmaksi tulen (nyt 27v) vai epilepsiako sen aiheuttaa että pää ei ole yhtä skarppi noissa pyörityksissä kun joskus kauan kauan sitten?
vanhuutta vai epilepsiaa?
Peeth.
7399
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
kyseessä ole vanhuus:)
Onko sydän tutkittu -entä verenpaine?
Itse olin kova tanssimaan ennen
tapaturmaani ja vaikka olen myös
"sydänvikainen", niin ei minulle
tullut po. oireita.
Epilepsia toisinaan aiheuttaa heikkoutta tasapainolle. Ja jotkut lääkkeet minun muistini mukaan aiheuttaa samaa.
En siis usko että mitenkään iästä riippuvainen tuo huimaus.
Sitä minäkin epäilin, mutta noita huimauksia vaan ei ole tullut aiemmin (ei ilmeisesti ole tullut pyörähdeltyä). Eipä tämä nyt suuri ongelma ole sillä nuo villit pyörähtelyt voin jättää väliin. Kunhan se ei ala pahenemaan niin että pian kävelykin pistää huimaamaan..
todennäköisimmin alhainen verenpaine :D eli ei hätää.
Hhhmmmm, syitähän voi olla monia. Eipä tässä alle kolmikymppisenä tee enää Lintsillä tms.samalla tavalla mieli olla pyöritettävänä kuin joskus lapsena. Eiköhän se ole ihan normaalia.
Oma tasapainoni tuntuu epiin sairastumisen jälkeen hieman heikentyneen, mutta enemmän pistän sen lääkkeiden piikkiin.
Toinen juttu, joka tuli mieleeni, oli niska, ts.niskaongelmat. Tietyn tyyppiset niskavaivat voivat aiheuttaa huimausta, jos päätä kääntää nopeasti. En nyt tiedä, liittykä huimauksesi pään vaiko koko kropan kääntämiseen.
Arvailuja vain ja ei kun noppaa peliin.
että se on nk. asentokierrehuimausta. Minulle riittää se, että nousen kumara-asennosta seisomaan, jo alkaa maailma pyöriä. Tätä oli jo nuorena likkana ja ennen epilepsiaani.
Vanhuudesta tuski on kysymys; tietämykseni mukaan aika moni "tervekin" kärsii asentokierrehuimauksesta. Eikä siihen välttämättä alhainen verenpaine liity ollenkaan. Ja senhän saa helposti tarkistettua, verenpaineen siis.
mitään vanhuutta ole.
Minun pääni ei kestä jumpassa pyörähdyksiä, ei keinussa kiikkumista ym. Tanssiessa kestän jonkun
pyörähdyksen, ihme kyllä. Verenpainettakaan ei ole.
En hajuakaan mistä johtunee:(
Eli et ole ainoa:) Olet vielä nuori, minä 49 v.