Suutarit on pirun kalliita!

Rahastuksen makua

Yllätyin mennessäni kysymään suutarilta, mitä maksaa pienen, litteän, 80-lukulaisen polkupyöränavaimen tekeminen. Yhdeksän euroa! 9 € !

Herran jestas jos markka-aikana tuollaisesta avaimesta olisi veloitettu 54 markkaa. Enemmän kuin puoli satasta. Silloin sama avain tehtiin 10 markalla eli 1,70 eurolla.

Suutarilla jos missä on hinnat nousseet pilviin. Sanoin äijälle ääneen, että onpa kallis. Oli varmaan kuullut saman ennenkin, koska ei vaivautunut vastaamaan vaan jatkoi sorvaamistaan.

Mutta tiedättekö mitä; Virossa samanlainen avain tehdään tänä päivänä alle 2 eurolla. Ensi viron reissulle keräänkin taskuun kaikki avaimet joista tarvii tehdä tuplat. Pitäköön Suomi-suutarit pirun kalliit palvelunsa!

15

1700

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • suutarin lapsilla ei ole ke...

      suutariksi opiskelemaan! Kyllä siinä saa avaimia sorvailla ja hikisiä kenkiä korjailla nykypäivänä melkoiset niput, että saa esim. nykypäivien vuokrat maksettua ym. liiketoiminnan kulut. Tämäkään ei ole hyväntekeväisyyttä, vaan ammattia kuin ammattia harjoitetaan itsensä elättämiseksi, mutta se on vaan välillä vaikea käsittää tässä sossuelättien maassa.

      P.S En ole suutari, mutta mielestäni työmies on palkkansa ansainnut, myös yrittäjä!

    • paperimies39

      ovi täytyy saada kumminkin auki
      lasimestari viel kalliimpi jos pitää rikkoo ikkuna
      maailmas on muitakii ahneita esim. hoitsut

    • tavallista arkea

      on huolehtia mm. velvotteistaan yhteiskunnalle eli monta on ottajaa ja kuluerää siitä 9 eurostakin.

    • ...

      Minä en muista että markka-aikanakaan olisi saanut avaimia teetettyä 10 mk:lla, eiköhän se ollut semmoista 30 mk:n luokkaa, perusabloy 40 mk. Siihen päälle muutaman vuoden inflaatiot niin se 50 mk on ihan asiahinta.

      Rupea itse vääntämään avaimia jos tuntuu hyvältä bisnekseltä.

      • Minä kerron vaan

        Maksoin mummon markan aikaan abloyavaimen teettämisestä 20 mk.


    • avaimen ulko-oveen

      3.50 e, ei mun mielestä kallis

    • Sergej Wolotowsky

      Mjuuta Viroon itkijjä....
      Mjinä tjulin poijes!

    • että kannattaa

      muuttaa Suomesta vaikka Indonesiaan; siellä kaikki on halvempaa kuin täällä, avaimiakin saa mummoissa mitattuna muutamalla kymmenellä pennillä.

    • Liina

      maksoi ennen noin 20mk, nykyään 13-20 euroa! Eikö kukaan valvo näitä asioita!?

      • suutari-85

        paska puhetta korkolaput maksoi markka aikaan 40-55 mk


    • 18

      voi tätä maailmaa ...suoraan sanottuna ....ihan sama kuin itsekkin muistan että 20mk sai 5 litraa bensaa....

      hinnat nouseet ...,näin palkat ....näin hinnatkin..... 10 vuotta kulunut jo euroon siirtymistä....oisko aika jo siirtyä etiäpäin?

      Käännä se 10mk ja laske kauan sillä suutarilla meni sen tekemiseen?

      Tämän jälkeen käännä se taukojen kanssa (jos olisi jonojen kanssa siinä maksavia asiakkaita)
      ....niin mitä tienaa sit lopulta h:ssa?

      Siitä sit kaikki kiinteät viranomais kulut pois...niin ei siitä 9euron avaimen sorvaamisesta jää muuta kuin hyvä mieli käteen jos muistit kiittää!

      • jatko/korjaus

        puhumatta siitä et hinta olisi se 10mk -> eli mitä 2e nyky euro / markka suhteessa.....


    • jäi kuva

      henkilö joka luulee että vuosittainen indexin mukainen palkankorotus ....ollut "palkankorotus".

    • teepä ite ....

      jos jokin on kallis niin kannattaa kokeilla ihan itse tehdä, jos sitten halvemmaksi jäisi.... edellyttää että on taito jotain tehdä tarvittavat koneet ja laitteet.... siitä voi lähteä hintaa arvioimaan. Minä teen mitä vaan, muillekin , hinta on sen mukainen, jos joku jotain tarvii ja ennenkaikkea haluaa, niin on myös valmis siitä maksamaan. En häviä mitään jos joku liian kalliina pitää.Kaikkea tehdään, jos joku maksaa.

    • turhakkeet..

      Ei ne suutaritkaan elä enää markka-ajassa niin kui ei myöskään palkansaajat. Markka-aikaan sain työstäni palkkaa 1800 mk/kk, nyt on 1800€/kk. Ja kaikki mitä ostat mistä tahansa on jo maksettava euroissa ei markoissa ota se huomioon ennen kuin urputat.Tunnen erään suutarin ja ei todellakaan ole leveä leipä kun kulut hirvittävän suuret pien yrittäjällä. Käy todellakin siellä virossa tai kiinassa tietättämässä avaimesi , eiköhän matkoihisi ja viisumeihin mene paljon enemmän kuin 9€. On sitä kaiken karvasia peltipäitä inisemässä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      71
      3869
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      101
      3485
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      77
      3320
    4. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      36
      2628
    5. Mitä ajattelit kun näit

      kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
      Ikävä
      114
      1522
    6. Nyt meni lopulliset lämmöt.

      Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
      Sinkut
      36
      1496
    7. Meitä ei tule

      Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌
      Ikävä
      22
      1104
    8. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

      Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
      Ikävä
      42
      1100
    9. Sulla on avaimet ja keinot

      Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
      Ikävä
      18
      1066
    10. Itseään kannattaa tarkastella realistisesti ja

      miettiä mihin ne rahkeet oikeesti riittää. Tyhmempikin ymmärtää että varakas ylemmän tason mies ei kelpuuta sellaista ku
      Ikävä
      118
      1006
    Aihe