Ois tarkoitus hankkia ko.vene 4-henkiselle
perheelle,retkiveneeksi.
Voiko joku kertoa käyttökokemuksia?
perheelle,retkiveneeksi.
Voiko joku kertoa käyttökokemuksia?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Tukeva perusvene, jossa 5-henkinen perhe pärjää hyvin muutaman viikon. Kapeus aiheuttaa rullaamista sivutuulessa, muuten kestää hyvin keliä. Itse rakenneltuja, jonka vuoksi sisätöiden laatu vaihtelee. Kovakate hyvä sadekesinä ja viileällä kelillä vesi ei tule läpi ja lämpö pysyy. Reilusti säilytystilaa, wc-koppi pieni, mutta riittävä lapsille ja vaimolle. Hinnat edulliset laadun ja ominaisuudet huomioiden.
Barlit on minusta hieman parempi mitä sen maine on. Itse olin seitsämän vuotta sitten hankkimassa venettä ja barlit oli yksi vaihtoehto, lähinnnä hintansa takia. Kävin katsomassa niitä useampia ja totesin saman kuin edellinen vastaaja, että sisätöiden laaduissa ja ratkaisuissa oli suuria eroja. Päädyn kuitenkin toiseen merkkiin joten en tunne kovin hyvin veneen merikelpoisuutta. Tällähetkellä Barlitteja / Littoislaisia on aika paljon tarjolla, joten ei kannata välttämättä ensimmäsitä ostaa. Vene on sen verran kevyt että kulkee näppärästi teli-auton lavalla vaikka pidemmänkin matkan.
Jos päädyt barliittiin niin tässä muutama vinkki jotka minusta pitäsi/saisi olla.
-korotuspala rungon ja kansirakenteen välissä.
-kovakate, tuo läpöä ja lisää kuivaa sisätilaa, onhan pressussakin toki hyvät puolensa.
-min 55hv / max 75hv dsl kone, ei miel. vanhaa kovaäänistä 48hv perkinssiä. Koneessa ei varsinaisesti ole mitään vikaa, mutta se on kovaääninen ja aikansa elännyt malli.
-Joissain versioissa on lattia tai turkki laskettu veneen keskeltä mahd. alas tämä on hyvä koska näin saadaan johonkin seisoma korkeus.
Muista kuitenkin, että kaikenlainen veneen rakenteiden korottaminen heikentää veneen vakavuutta ja pahentaa sen rullausta.
Pituuteensa nähden melko kapea ja perästään hyvin suippo vene. Tuntemassani yksilössä on n. 75 hv:n kone, jota ei tarvitse huudattaa läheskään täysillä 8 solmun matkanopeutta varten. Siitä nopeus ei ihmeemmin kasvakaan kaasua lisättäessä – perä vain alkaa kaivautua.
Tuo 8 solmun kyyti vie löpöä vain nelisen litraa tunnissa eli merimaili taittuu puolella litralla!
Oma veneeni on 20 senttiä lyhyempi ja 20 senttiä leveämpi kuin Barlit ja perästään jonkin verran kantavampi. Minulla kuluu 8,5 solmun matkanopeudella löpöä n. 6,5 litraa/h (moottorin nimellisteho suunnilleen sama).
Lue kippari nro 10/02. Kokemuksia Barlit 30 veneestä.