Terve. Olen kolmekymppinen ic:stä kärsivä hoitotyönopiskelija. Kertokaas mikä olis sopiva ammatti vai onko mikään tällaiselle elämän sankarille, jonka elämää tuo sairaus rajottaa/haittaa. Mulla diagnosoitiin tää oireyhtymä pari vuotta sitten aloittaessani koulutuksen. Tavallaan pidän nykyisestä alastani, mutta välillä tulee kauhee syyllisyys, koska omistan tällaisen jutun kun ic ja se vaivaa psyykettäni. Tuntuu että pitäisi olla eri alalla tai jotain. En ole kertonut oireestani kun parille kaverille ohimennen ja muutenki tämän kanssa on vaikeita hetkiä välillä. Olen pähkäilyt monia aloja, mutta en ole keksinyt alaa, jossa ei tämä oireyhtymä haittaisi tai sen hoitaminen olisi jotenkin helpompaa. Mitä te joilla kyseinen sairaus, mitä te teette elääksenne? Itse olen niin keskinkertainen ihminen ja en osaa muuta, kuin auttaa toisia ja se oli yksi syy miksi menin tälle alalle! Edelleen kuitenkin epäilen alanvalintaani.
Vastaukset 2
- tosi..
ongelmallinen! Mun äidillä on se, ja mitkään hoidot ei oo sopinu/auttanu. Se ei enää pysty työhön ku pitää ravata 5-10min välein vessassa. Mutta ei se päässyt sairaslomallekaan, nyt se on siis ilman mitään tuloja kotona. Onneks mun isällä on sellainen palkka että se pystyy elättämään ne molemmat. Mut kamalan kurja kohtalo, se ei edes juuri kotoa voi poistua kun missäs on vessa 5min välein saatavilla.
- keksiä
Mutta ehkä jokin kotoa tapahtuva työskentely, jota saisi tehdä omaan tahtiin! Mutta siinäpä se pulma tulee, että mitä sekin voisi olla. Monissa työpaikoissa täytyisi melkeinpä olla jo ollut töissä, että sen kautta voisi ehdottaa ns. etätyöskentelyä kotona! Itse olen teollisuudessa töissä ja vaikeaa on, sama mietintämyssy on päässäni, että mitä työtä voisi tehdä!!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1011233
Salaisuudet paljastuu
Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku91850Poliisi pamputti Variskankaalla
Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella31774- 66683
Karita Tykkä mennyt kihloihin.
Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.93616- 32605
S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan
S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist16574- 18558
Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa
Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta43523- 10466