Olisin kiinnostunut tietämään vähän enemmän suomalaisista sotaelokuvista. En tiedä kovinkaan montaa elokuvaa, että olisikos täällä joku, joka tietäisi suomalaisista elokuvista hieman enemmän?
Tässä nyt muutama listassa. Onkohan vielä montaakin huomionarvoista sotaelokuvaa?
Tuntematon sotilas (1955)
Sissit (1963)
Tuntematon sotilas (1985)
Talvisota (1989)
Rukajärven tie (1999)
Etulinjan edessä (2004)
Tali-Ihantala 1944 (2007 tuleva)
Suomalaiset sotaelokuvat
13
9425
Vastaukset
- Psykopatologia
.
Huomionarvoisuudesta en tiedä, mutta on ainakin Laineen pohjanoteeraus "Sven Tuuva". Taisin ihan tämän vuoden aikana nähdä töllöstä joitain pätkiä mykästä filmistä Suomen sodasta?
. - myöskin
elokuvat Raja 1918 ja Käsky, mikä sijoittuu samaan aikaan ja samaan sotaan kuin edellinenkin. Vielä tämän vuoden puolella nähdään molemmat!
- elokuva
sijoittuu sota-aikaan, ei vielä tee siitä sota-elokuvaa.
- ainakin yksi
Päämaja näköjään puuttuu listastasi. Sitten on näitä 1918 jälkiselvittelyihin kuuluvia, mutta ei välttämättä sotaelokuvia kuten Mies ja hänen omatuntonsa.
- fgjhkjgl gjklö
ja raja 1918
- katsoja07
Tässä on jonkinlainen lista suomalaisista sotaelokuvista (lähteenä Wikipedia)
Suomen sisällissota
* Raja 1918 (Ohj. Lauri Törhönen 2007)
* Täällä Pohjantähden alla
Talvisota
* Talvisota (Ohj. Pekka Parikka 1989)
* Äideistä parhain (Ohj. Klaus Härö 2005)
Jatkosota
* Tyttö astuu elämään (Ohj. Orvo Saarikivi 1943)
* Jees ja Just (Ohj. Risto Orko 1943)
* Tuntematon sotilas (Ohj. Edvin Laine 1955)
* Pojat (Ohj. Mikko Niskanen 1962)
* Sissit (Ohj. Mikko Niskanen 1963)
* Pedon merkki (Ohj. Jaakko Pakkasvirta 1981)
* Angelan sota (Ohj. Eija-Elina Bergholm 1984)
* Tuntematon sotilas (Ohj. Rauni Mollberg 1985)
* Rukajärven tie (Ohj. Olli Saarela 1999)
* Pikkusisar (Ohj. Taru Mäkelä 1999)
* Hylätyt talot, autiot pihat (Ohj. Lauri Törhönen 2000)
* Etulinjan edessä (Ohj. Åke Lindman 2004)
* Lupaus (Ohj. Ilkka Vanne 2005) (Talvisota / Jatkosota)
* Tali-Ihantala 1944 (Ohj. Åke Lindman 2007)
Olen nähnyt näistä elokuvista Talvisodan, Edvinin ja Raunin tuntemattomat sotilaat, Rukajärven tien, Etulinjan edessä, Tali-Ihantala 1944:n, Pojat ja Hylätyt pihat, autiot talot. Omistan näistä elokuvista kuusi ensimmäistä.- hs
nii hän sä omistat niitä on kyl vie enemmän et dissaaks
- tirppatiina
Mikä oli kotimainen tv-elokuvaa tai sarja jka kertoi naisesta. en oikein muistasiitä muuta, kun että siellä sidottiin havuista hauta-seppeleitä ja niitä muistaakseni myytiin jossain. Siinä myös joku mies muurasi naisselle uunia tai jotain muuta vastaavaa..
- Anonyymi
Uusin tuntematon sotilas (2017) on hyvä .
- Anonyymi
Hyvä että tehdään sota leffoja . Se on näyttelijöille vähän kuin kertausharjoitus ja kyllä se katselijoillekkin tuo muistoja armeijasta ja tietoa muutenkin.
Nyt epävarmoina aikoina on hyvä kun tälläsiä leffoja tehdään.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso204241Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait1504059Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani133236Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd
Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai673056- 852662
Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa
Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl1512632Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?
Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist282303- 321878
"Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko
"Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For1191597- 201535