Nyt kokoomus haluaa ajaa julkisen terveydenhoidon alas ja siirtää rahat yksityisille firmoille. Käytännössä asia tarkoittaa sitä, että terveydenhoito kuuluu jatkossa vain rikkaille ihmisille ja köyhät työläiset jätetään kokonaan terveydenhuoltoa vaille. Se on kokoomuksen mutta yllättävää kyllä myös Matti Vanhasen tavoite. Pelin henki ja tavoite on selvä. Sairaanhoitajat ovat kokkareita, samoin Tehyn johto ja myös työnantajien neuvotteluosapuoli. Mitään keskustelua ei oikeasti käydä, vaan kyse on suuresta kusetuksesta, jonka tavoite on tuhota julkinen terveydenhoito ja siirtää rahat sopiville poliittisille tahoille, kavereille, pois kansalta. Vanhasen tuella kokoomuksen juoni onnistuu helposti.
Kokoomus nyt
yksityistää hoitsut
399
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Näin suomalaiset vapautuvat sosialismin ikeestä ja kunnallisen sairaanhoidon jonotuksista.
Köyhä ja rikas muuten maksavat yhtä paljon, kun vakuutus hoitaa laskusta leijonan osan, niin kuin nytkin tekee.
Pieni muutos on vain siinä, ettei sairausvakuutusmaksua pidätetä palkasta niin kuin veroa, vaan sen maksamisesta pitää tehdä suoraveloitussopimus pankin kanssa.
ja sitä kautta terveydenhuollon palvelut toimitetaan julkisen että yksityisen sektorin kautta kansalaisille.
Se on ihan paskapuhetta, että köyhät jäisivät ilman terveydenhoitoa ja vain rikkaat saisivat terveydenhoitoa. Sinä puhut ihan paskaa.
Jenkkilässä terveydenhoito perustuu vakuutukseen.
Suomessa sama sairausvakuutus peritään palkasta verona.
Mikä helvetin ero sillä on ?
Kummassakin tapauksessa sairaisvakuutus turvaa hoidon.
Tosin Jenkkilässä kaikille ei myönnetä sairausvakuutusta.
Suomessa kaikille on turvattu terveydenhoito. Se on ihan kirjattu perustuslakiin.
------------
Perustuslaki
19 §
Oikeus sosiaaliturvaan
...
Julkisen vallan on turvattava, sen mukaan kuin lailla tarkemmin säädetään, jokaiselle riittävät sosiaali- ja terveyspalvelut ja edistettävä väestön terveyttä.
------------
Terveydenhoidon ajaminen kokonaan alas vaatisi kyllä erittäin pitkän aikataulun, sillä ainakaan sairaaloiden kalliin infran ja teknologian ostajia ei tästä maasta niin vain löydy. Tilojen ja laitteistojen kunnalta vuokraajia löytyy ehkä paremmin, mutta kokonaan yksityiseksi sekään ei voi mennä. Lääkäreistäkin sentään suurin osa halunnee mieluummin työskennellä palkollisina kuin yrittäjinä tai kunnan torppareina.
Sama koskee muuta hoitohenkilökuntaa. Se on niin mittava, ettei tässä maassa ole tarpeeksi miehiä tai naisiakaan, jotka haluavat ostaa hoitajat kunnalta itselleen.
Yksityistäminen ole kunnille kannattavaa, elleivät ne saa samalla myytyä terveydenhoidossa kiinni olevaa pääomaansa. Ja varsinkaan pääomalle ei löydy riittävästi ostajia.