Suzuki Swift kokemuksia

laittakaa lisää

Onko kaikissa kytkin ongelmia, semmoisesta tuolta lueskelin?

Onko muuten hintansa arvoinen ajopeli?

21

19719

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kyse siis..

      Kun onhan noit ennenkin näköjään ollut..

    • Coppis

      Ei ongelmia kytkimen eikä muunkaan kanssa. Ainoastaan pakoputki osuu johonkin ja kolisee hiukan, se korjataan seuraavan huollon yhteydessä. Kilometrejä nyt 8000 ja keskikulutus pyörinyt 6,1 paikkeilla. Ok peli hintaansa nähden.

    • allu

      mulla on 2005 mallinen swift ja siinä oli uutena kytkinongelmaa, joka korjattiin tietysti takuuseen ja korjauksen jälkeen ongelma poistuikin. joku holkki oli liian tiukka tms. eikä kytkin palautunu tarpeeksi nopeasti ja oli vähän "kulmikas" käyttää.

      auto muuten ok ja pikkuautoksi aivan kelpo ajettava, hinta ja laatu ovat ok - varsinkin nelivetona.
      jos vertaa muihin pikkuautoihin niin varusteitakin swiftissä on mm. ilmastointi, sähkölämm. peilit, sähköikkunat ja stereot.

      vikoja ei ole tullut tuon kytkinongelman lisäksi! ja auto on aistikkaan näköinen - makuasia tietty.

      kaasun ja kytkimen yhteispeli vaati huomiota, ettei auto sammu lähdössä.

      kulutuslukemat tietysti käytännön ajossa huomattavasti suuremmat, kuin eu-normikulutus, kuten monessa muussakin autossa.

      Lämmityslaitteen tehosta on joku valitellut, mutta minusta aivan riittävä ollut etelä-suomessa ja lämpenee ihan nopeasti.
      huurretta ajon aikana kyllä tuppaa tulemaan tuulilasiin enemmän kuin aiemmissa autoissani, mutta ilmastoinnilla saa sen nopeasti poistumaan. en tiedä onko joku paikka systeemissä kostunut vai mistä johtuu - mahtaako autossa edes olla raitisilmasuodatinta, mikä saattaa joskus tehdä vastaavaa huurreongelmaa autoissa.

      moottori ja välitykset ovat sellaiset, että tehoja 1,3 l myllystä kyllä löytyy 93 heppaa, mutta kierroksia ja vaihteita on käytettävä reippaasti, jos haluat ajaa ripeästi. ja hiukan meno hyytyy vitosella pitkissä nousuissa.

      • Coppis

        Itse olen huomannut että kone herääkin kunnolla vasta lähellä 4000rpm ja sitten se vetääkin ihan hyvin (jos kuormaa ei ole). Ei autolla jalkoihin kyllä jää jos vaihteita jaksaa vaihdella.


    • Automaatti säätö......

      ...toimii miten tahtoo.

    • 1,0L

      mikä mahtaa olla kun ei lataa uusi laturi on..mutta ei vaan lataa??

      • AHY-XXX

        Kovin heppoista tekoa on pari vuotta vanhojen Swiftien etualatukivarret. Valssattua peltiä , jotka vääntyy jo pienestä "töyssystä"...varaosa olikin sitten jo ihan toista maata. Oli vahvistettu kunnolla. Nyt vaan pelottaa, milloin toi toinen tukivarsi nyrjähtää marjareissulla.


    • kapa12222

      Faijalla on 92 vuoden swift ja toimii nii helvetin hyvin, auto on ollut meillä pari vuotta eikä ole ikinä tarvinut muuta kuin öljyt vaihtaa ja bensaa tankkiin ja matka taas jatkuu.

    • Swift 1,2

      Kyseinen malli 2002, 3 ovinen. Takakonttiin tulee vettä, vararenkaan koteloon.
      Pohjan, takavalojen tai luukuntiivisteitten kautta ei vuoda. Kondessiveteen en usko.

    • sussuki

      -97 swiftissä olis tyhjäkäynti ongelmaa, vetää, kukkuu ja toimii kun ajaa mutta tyhjäkäynti ravistaa rajusti. MISSÄ vika?

    • ehkäpä...

      Olisiko konehuoneeseen mennyt käki?

      • suikkeli ukko

        Tarkoitatko sitä Ville Haapasalon läpimurto elokuvaa "Käki"? Niin, että se elokuva olisi mennyt konehuoneeseen? Eeenn uskokkaan.


    • altoilija

      kellää nurkissa 92 malliseen altoon kytkimen painelaakerii

      • no help at all

        just 20 vuotta seiso tuossa keittiön pöydän nurkassa mutta eilen heitin viimein menemään... :P


    • Suska2006

      Meillä on vm 2006 Swift eikä varsinaisesti kytkimen kanssa ole ollut mitään ongelmia. Mittarissa nyt 151 tkm. Sellaista ongelmaa kuitenkin on että kun laitat ykkösen päälle ja lähdet liikkeelle niin kuuluu sellainen 'räpättävä' ääni. Ääni vähenee heti kakkoselle vaihdettaessa ja edelleen siitä kun vaihdetaan isompaa vaihdetta. Liikkeessä olivat sitä mieltä että vika vaihdelaatikossa ja niinpä AVKlta löytyi sopiva käytetty laatikko joka vaihdettiin. Samalla vaihdettiin uusi kytkin. Liike kävi koeajolla eikä ääntä kuulunut eikä myöskään kun haimme auton mutta pari päivää autokatoksessa sai äänen palaamaan jälleen.
      Onko kellään ollut vastaavanlaisia kokemuksia? Nyt ollaan vähän sormi suussa sillä kun vanha laatikko avattiin, ei mitään jälkiä mistään mikä olisi voinut aiheuttaa äänen.

      • Anonyymi

    • Anonyymi

      Seitsemän vuotta ajoin uudella Swiftillä (2011->) ja ei pienintäkään vikaa ollut koko aikana. Loistava auto ja seuraavaksi ostin uuden Vitaran.

    • Anonyymi

      Onko suomenkielistä käyttoohjekirjaa Suzuki swift 2024 olemassa

    • Anonyymi

      On kyllä aika onneton väkkärä.

    • Anonyymi

      Ei ole väkkärä todellakaan.
      Sitä ajaessa jopa miettii että miten paljon tilaa sisällä ja jämäkkä.
      Neliveto vaan kulkee nätisti talvella. Valoista pääsee ekana nopeiten kun on niin kevyt jopa nelivetona, ainoastaan n. 1000kiloa. Ja se on kevyttä kun kyse AllGrip nelivedosta.

    • Anonyymi

      Swift on oikea sleeper talvella, yllättää kanssa-autoilijat . Monet on jäänyt ihmettelelemään

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      42
      2732
    2. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      343
      2474
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      35
      2154
    4. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      47
      1906
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      24
      1685
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      25
      1589
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      44
      1470
    8. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1429
    9. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      139
      1385
    10. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      36
      1176
    Aihe