Onko kaikissa kytkin ongelmia, semmoisesta tuolta lueskelin?
Onko muuten hintansa arvoinen ajopeli?
Suzuki Swift kokemuksia
19
19074
Vastaukset
- kyse siis..
Kun onhan noit ennenkin näköjään ollut..
- Coppis
Ei ongelmia kytkimen eikä muunkaan kanssa. Ainoastaan pakoputki osuu johonkin ja kolisee hiukan, se korjataan seuraavan huollon yhteydessä. Kilometrejä nyt 8000 ja keskikulutus pyörinyt 6,1 paikkeilla. Ok peli hintaansa nähden.
- allu
mulla on 2005 mallinen swift ja siinä oli uutena kytkinongelmaa, joka korjattiin tietysti takuuseen ja korjauksen jälkeen ongelma poistuikin. joku holkki oli liian tiukka tms. eikä kytkin palautunu tarpeeksi nopeasti ja oli vähän "kulmikas" käyttää.
auto muuten ok ja pikkuautoksi aivan kelpo ajettava, hinta ja laatu ovat ok - varsinkin nelivetona.
jos vertaa muihin pikkuautoihin niin varusteitakin swiftissä on mm. ilmastointi, sähkölämm. peilit, sähköikkunat ja stereot.
vikoja ei ole tullut tuon kytkinongelman lisäksi! ja auto on aistikkaan näköinen - makuasia tietty.
kaasun ja kytkimen yhteispeli vaati huomiota, ettei auto sammu lähdössä.
kulutuslukemat tietysti käytännön ajossa huomattavasti suuremmat, kuin eu-normikulutus, kuten monessa muussakin autossa.
Lämmityslaitteen tehosta on joku valitellut, mutta minusta aivan riittävä ollut etelä-suomessa ja lämpenee ihan nopeasti.
huurretta ajon aikana kyllä tuppaa tulemaan tuulilasiin enemmän kuin aiemmissa autoissani, mutta ilmastoinnilla saa sen nopeasti poistumaan. en tiedä onko joku paikka systeemissä kostunut vai mistä johtuu - mahtaako autossa edes olla raitisilmasuodatinta, mikä saattaa joskus tehdä vastaavaa huurreongelmaa autoissa.
moottori ja välitykset ovat sellaiset, että tehoja 1,3 l myllystä kyllä löytyy 93 heppaa, mutta kierroksia ja vaihteita on käytettävä reippaasti, jos haluat ajaa ripeästi. ja hiukan meno hyytyy vitosella pitkissä nousuissa.- Coppis
Itse olen huomannut että kone herääkin kunnolla vasta lähellä 4000rpm ja sitten se vetääkin ihan hyvin (jos kuormaa ei ole). Ei autolla jalkoihin kyllä jää jos vaihteita jaksaa vaihdella.
- Automaatti säätö......
...toimii miten tahtoo.
- 1,0L
mikä mahtaa olla kun ei lataa uusi laturi on..mutta ei vaan lataa??
- AHY-XXX
Kovin heppoista tekoa on pari vuotta vanhojen Swiftien etualatukivarret. Valssattua peltiä , jotka vääntyy jo pienestä "töyssystä"...varaosa olikin sitten jo ihan toista maata. Oli vahvistettu kunnolla. Nyt vaan pelottaa, milloin toi toinen tukivarsi nyrjähtää marjareissulla.
- kapa12222
Faijalla on 92 vuoden swift ja toimii nii helvetin hyvin, auto on ollut meillä pari vuotta eikä ole ikinä tarvinut muuta kuin öljyt vaihtaa ja bensaa tankkiin ja matka taas jatkuu.
- Swift 1,2
Kyseinen malli 2002, 3 ovinen. Takakonttiin tulee vettä, vararenkaan koteloon.
Pohjan, takavalojen tai luukuntiivisteitten kautta ei vuoda. Kondessiveteen en usko. - sussuki
-97 swiftissä olis tyhjäkäynti ongelmaa, vetää, kukkuu ja toimii kun ajaa mutta tyhjäkäynti ravistaa rajusti. MISSÄ vika?
- ehkäpä...
Olisiko konehuoneeseen mennyt käki?
- suikkeli ukko
Tarkoitatko sitä Ville Haapasalon läpimurto elokuvaa "Käki"? Niin, että se elokuva olisi mennyt konehuoneeseen? Eeenn uskokkaan.
- altoilija
kellää nurkissa 92 malliseen altoon kytkimen painelaakerii
- no help at all
just 20 vuotta seiso tuossa keittiön pöydän nurkassa mutta eilen heitin viimein menemään... :P
- Suska2006
Meillä on vm 2006 Swift eikä varsinaisesti kytkimen kanssa ole ollut mitään ongelmia. Mittarissa nyt 151 tkm. Sellaista ongelmaa kuitenkin on että kun laitat ykkösen päälle ja lähdet liikkeelle niin kuuluu sellainen 'räpättävä' ääni. Ääni vähenee heti kakkoselle vaihdettaessa ja edelleen siitä kun vaihdetaan isompaa vaihdetta. Liikkeessä olivat sitä mieltä että vika vaihdelaatikossa ja niinpä AVKlta löytyi sopiva käytetty laatikko joka vaihdettiin. Samalla vaihdettiin uusi kytkin. Liike kävi koeajolla eikä ääntä kuulunut eikä myöskään kun haimme auton mutta pari päivää autokatoksessa sai äänen palaamaan jälleen.
Onko kellään ollut vastaavanlaisia kokemuksia? Nyt ollaan vähän sormi suussa sillä kun vanha laatikko avattiin, ei mitään jälkiä mistään mikä olisi voinut aiheuttaa äänen. - Anonyymi
Seitsemän vuotta ajoin uudella Swiftillä (2011->) ja ei pienintäkään vikaa ollut koko aikana. Loistava auto ja seuraavaksi ostin uuden Vitaran.
- Anonyymi
Onko suomenkielistä käyttoohjekirjaa Suzuki swift 2024 olemassa
- Anonyymi
On kyllä aika onneton väkkärä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksei voitaisi vaan puhua asiat selväksi?
Minulla on ollut niin kova ikävä sinua, etten oikein edes löydä sanoja kuvaamaan sitä. Tuntuu kuin jokainen hetki ilman481538Sunnuntai terveiset kaivatulle
Maa on vielä valkoinen vaikka vappu lähestyy, otetaan pitkästä aikaa pyhä terveiset kaivatullesi tähän ketjuun !!761355- 221050
Olen päivä päivältä vain varmempi siitä että rakastan sinua
Onhan se tällä tuntemisen asteella jokseenkin outoa, mutta olen outo ja tunne on tunne. 😊871026- 87955
Ai miehillä ei ole varaa maksaa
Treffejä naiselle johon on ihastunut? Ihanko totta dusty miehet? Tekosyy. Haluatko laittaa 50/50 kaikki kulut parisuhtee187896Olet mielessäni
viimeisenä illalla ja ensimmäisenä aamulla. Ihastuin sinuun enkä voi tunteilleni mitään. Jos uskaltaisin, tunnustaisin s20841Verovähennysten poisto syö veronkevennykset pieni- ja keskituloisilta
Kokoomuslaiset ja perussuomalaiset kansanedustajat jakavat kilvan postauksia, jossa kerrotaan miten kaikkien työssäkäyvi99835- 82811
Hei rakas mies. Olisi yksi kysymys, mielellään rehellinen vastaus edes täällä..
Mitä sinä minusta haluat?70769