Tehyn toimet siis johtuvat siitä, että SDP on oppositiosta käsin uskotellut kokoomuslaiselle Jaana Laitila-Pesoselle, että kokoomus söi sanansa?
Jaana Laitila-Pesola ei siis ole seurannut vaalien alla käytyjä keskusteluja, vaan patistaa joukkojaan irtisanoutumaan nyt ihan Heinäluoman sanoihin uskoen?
Onko Tehyn johdossa typerin kokoomuslainen, mitä maa päällään kantaa?
Vai onko kyseessä sittenkin jäbän propaganda, joka kääntää kaiken demarien niskaan?
Jaana Laitila-Pesola ei siis ole seurannut vaalien alla käytyjä keskusteluja, vaan patistaa joukkojaan irtisanoutumaan nyt ihan Heinäluoman sanoihin uskoen?
Onko Tehyn johdossa typerin kokoomuslainen, mitä maa päällään kantaa?
Vai onko kyseessä sittenkin jäbän propaganda, joka kääntää kaiken demarien niskaan?
Vastaukset 23
Vanhimmat
Kokoomuslaisuuden ytimeen kuuluu, että julkinen eli kaikille ihmisille ja yhtseiskuntaluokille kuuluva terveydenhoito ajetaan alas ja terveydenhuolto siirretään yksitysiten liikemieslääkäreiden ja -hoitajien hoidettavaksi ja rahastettavaksi. Nämä piirit ovat tunnetusti rikkaita ja vain rikkaiden etua ajattelevia kokoomuslaisia ja ajavat päähänpinttymäänsä eli natsistista yhteiskuntapolitiikkaa nyt väkisin valataan seurauksista välitämättä. Ihmiset ovat tyhmiä ja eivät tajua asiaa. Ne puhuvat vain palkasta. Laitinen-Pesola on nyt asiassa mukana Häkämiehen, Kataisen ja Niinistön ohjeistamana. Myös työnantajapuolen neuvottelijat ovat kokoomuslaisia. Eli miettikääpä edes hetki niin juoni saattaa paljastua. Suomessa hoidetaan kohta vain rikkaita. Se on kokoomuslaisen raakalaismainen tavoite.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=110&conference=1500000000000105&posting=22000000029918613
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=110&conference=1500000000000105&posting=22000000029905994
Oikein on vain se, että SDP oppositiosta uskottelee kaikenlaista, mikä ei pidä paikkaansa.
Jaana Laitinen-Pesola oli asettanut Tehyn palkankorotustavoitteet nykytasolle jo silloin, kun Katainen johti eduskunnan tulevaisuusvaliokuntaa, joka käsitteli terveydenhuollon kriisitilaa, mm henkilöstöpulaa.
Irtisanoutumaan patistelu taas on työtaistelukeino, jolla Laitinen-Pesola vääntää työnantajan kättä, että saisi paremman palkkatarjouksen.
Tehyn johdossa on erittäin pitkäjänteinen ja harkitseva kokoomuslainen, joka ei enää viitsi antaa jäsentensä joutua muiden ylikävelyn uhreiksi.
Jäbä puolestaan kertoo asiat niin kuin ne ovat tapahtuneet. Tässä suhteessa Jäbä on entisensä, vaikkei enää rekisteröitynä esiinnykään. Kertoi kyllästyneensä siihen, että rekisteröity nikki veti puoleensa liian paljon sellaisia vastauksia, joissa nimiteltiin kirjoittajaa eikä kommentoitu kirjoitusta.
24% on kohtuullinen vaatimus?
Siihenhän se johti, että vaaditaan mahdottomia, kun Kataisen mielikuvapolitiikka antoi nimenomaan ymmärtää, että erityisesti hoitajat ovat erityisasemassa.
Ja siitähän tämä kaikki juontuu, että hoitajat pettyivät, kun luulivat saavansa enemmän kuin saivat.
Kaikki muu on selittelyä, jolla syyllistetään ja yritetään siirtää huomio muualle Kataisen historiallisesta tunkemisesta työmarkkina-asioihin.
Hätä on erikoisen suuri kokoomuksen ammattiselittäjillä, kun kukaan ei vielä oikein tiedä, kuinka pahoja seuraamuksia vielä tuleekaan kokoomuksen vallanhimoisesta ääntenonginnasta.
Ammattiselostajat ovat jo viikkoja jauhaneet tuhansin viestein, että kaikkeen syyllisiä ovat demarit.
Göbbellsin hommaa kokoomuslaisilla sananselittäjillä.
"Oikein on vain se, että SDP oppositiosta uskottelee kaikenlaista, mikä ei pidä paikkaansa. "
Mitä sitten?
Väitätkö, että kaikki 13000 irtisanoutumaan valmista henkilöä ovat SDP:n oppositiopolitiikan uhreja?
Olivatko välikysymykseen osallistuneet muut puolueet myös SDP:n uhreja?
24% on neuvottelun lähtökohta, jossa on tinkimisvara sisällä. Normaalia työmarkkinamenettelyä.
Tehyn tavoitteet olivat valmiina 6-12 kuukautta aikaisemmin kuin kokoomus aloitti vaalikampanjansa. Jos siis spekuloidaan, niin kokoomus rakensi kampanjansa Tehyn suunnitelmien varaan, niitä tukemaan eikä päinvastoin.
Hoitajien pettymys johtuu ensimmäisen sopimuskierroksen tilanteesta: muut palkansaajaryhmät hylkäsivät Tehyn ja jättivät sen yksin taistelemaan omista tavoitteistaan.
Kukaan ei yritä siirtää huomiota pois siitä, että Katainen on tehnyt historiaa ja saanut ensimmäistä kertaa aikaan, että koulutetut, vaativaa työtä tekevät kunta-alan naiset saavat 600 miljoonaa euroa ylimääräistä palkankorotusrahaa valtiolta. Ikävä, että se jaettiin tavalla, jossa Tehyn kuoppakorotustarve sivuutettiin.
Kokoomuksen "ääntenonginnan" seuraus on se, että kokoomus on Suomen suurin puolue ja pysyy sellaisena. SDP piolestaan pysyy kolmantena niin kauan kuin sillä ei ole mitään muuta linjaa kuin kokoomukselle äyskiminen.
Syyllisyyksistä viis, mutta tilanne, johon nyt on tultu on seuraus siitä, että SDP:n ja SAK:n yhdessä työmarkkinoille luoma mekanismi ei salli sitä, että yhden ammattiryhmän palkkauksen epäkohdat korjattaisi, kun muut vaativat itselleen ahneesti samat korotukset.
Tässä mielessä on vain yksi syyllinen: itsekäs ja ahne suomalainen ay-sosialidemokratia.
...sanoa että elä hullua yllytä mutten tainnut ehtiä ajoissa ...kele.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=110&conference=1500000000000105&posting=22000000029926079
Mitä teet niinä aikoina, kun et hauku täällä demareita?
'Mutta se mun täytyy myöntää, että pokkaa sull on ainakin, se on tullut selväksi'.
Olet kova jäbä tällaisella nettitasolla, röyhistäpä hieman rintaasi sen kunniaksi.
ps. Kiintoisaa on, että hallituksessa on muitakin kuin Katainen, mutta sinä katsot Kataisen tehneen historiaa aivan kuin siellä olisi vain Katainen.
Arvaan, että linkin takana on Jäbä selittelyineen.
Mitä teen? Kaikkea muuta kivaa.
Kehuista kiitän. Niitä ei usein tule inun osalleni. :)
Kovuudesta paljastan sen, että kirjoittaminen on minulle samalla tapa jäsentää itselleni, mistä on kyse. Asioiden kulusta, erilaisista tapahtumaketjuista ja riippuvuussuhteista, syistä ja seurauksista, tosiasioista ja kuvitelmista... näistä kaikesta saan itselleni selkeämmän käsityksen, kun näpyttelen niitä aikani kuluksi tänne.
Tottakai hallituksessa on muitakin kuin Katainen, mutta edellinen kirjoittaja keskittyi Kataiseen, niin vastasin hänelle. Siinä lipsahdin tavalla, jota en ehkä olisi tehnyt ellen olisi vastatessani silmäillyt viestiä, johon vastasin.
Linkin takana on pitkän aikavälin kattava, tiivis kuvaus siitä, miten tähän Tehyn tilanteeseen on tultu.
Eihän siellä ole muuta kuin sinun mielipiteesi asiasta.
Demareiden syyllistäminen kokoomuksen mokista on siis sinusta pelkästään kivaa.
Niin arvelinkin, ettei mainosmies malta olla käyttämättä taitojaan epäasiallisiin tarkoituksiin.
Jatka sitä oma kivaasi, en minä provosoidu ja nämä asiat, joista sinä täällä veivaat propagandaasi, käsitellään jossain muualla.
Minäkin menen nyt muualle, menen tekemään jotain muuta kivaa kuin sinulle vastaileminen.
Sinullehan täällä nykyään vastaa melkein pakostakin, jos johonkin vastaa.
Suhtautumisesi on sen verran nurja, ettei jatketa.
Eipä taida kannattaa kinata mitä siellä on, kun asenteesi on tuo.
Se vei samaan ketjuun.
Kun pidän auki kolmatta avaustapaa, se näyttää kaikki viestit.
Joka tapauksessa taidat tarvita hoitoa?
Tässä oikea linkki
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=110&conference=1500000000000105&posting=22000000029905994
Jäbä on tusinapuolue Kokoomuksen lumoissa järjen vastaisesti kuin Oiva Kepun lumoissa ikään.
Ollaan me Eero Heinäluoman lumoissa. Siinä vasta hyvä jätkä.
Kunnallinen työnantaja edellyttää nimensä listaan laittaneilta hoitajilta peruutuskirjettä 29.10 mennessä, muuten heidät katsotaan irtisanoutuneiksi.
Jos tällainen uhkailu ja painostus kohdistuisi johonkin demarin johtamaan liittoon kesken valtakunnansovittelijan työn, niin sosialidemokraattien ay-armeja olisi ollut jo eilen uutisissa yhteen ääneen tuomitsemassa työnantajan laittoman painostuksen ja uhkailun ja vaatimassa työtuomiostuinta välittömästi koolle.
Se, ettei kukan ay-demari reagoi pienimmälläkään tavalla osoittaa todella inoittavalla tavalla demareiden syvimmän luonteen:
Heikot jätetään ja kaveria ei varmasti auteta, paitsi jos kaveri on demari.
Demareista on päästävä eroon, koska demari pettää aina - etenkin ay-demari.
"viitaten myös järjestösi Tehyn kannanottoihin, että kyseisellä ilmoituksella olet irtisanonut palvelussuhteesi päättymään mainittuna päivänä".