onkos kenelläkään kokemuksia siitä, et ajaa kortin vasta tälleen vanhempana??
Ikää on nytte 40 ja vähän plus, ja kortin ajo tulevaisuudessa ehkä mahdollinen.
Tuleeko jotain mummolisää, mitä maksaa jne.
Entä lisäharjoittelut??? Onko niitä mummoikää lähestyville enemmän???
Ikää on nytte 40 ja vähän plus, ja kortin ajo tulevaisuudessa ehkä mahdollinen.
Tuleeko jotain mummolisää, mitä maksaa jne.
Entä lisäharjoittelut??? Onko niitä mummoikää lähestyville enemmän???
Vastaukset 11
Vanhimmat
Itse sain kortin huhtikuussa 45 vuotiaana. Huomenna tulee puol vuotta kun sain kortin. Ei kannata enää pitkittää. Mene vaan rohkeesti. Ajaminen on kivaa. Mulle riitti normaalit tunnit ja hinta kaikkineen oli n. 1300 euroa. Ja sit tietty 2-vaihe sit aikanaan. Sain työpaikallanikin yhden mua vanhemman innostumaan ja hän sai nyt lokakuussa kortin. Ei muuta kun ilmottautumaan ja siitä se lähtee...
ei mitään hätää.. mene vaan. Minä olen parhaillaan autokoulussa, B-korttia ajan, ja ikää on reilut 50.
Kortin meinaan saada ja saankin! Inssi on ihan lähiaikoina ja on niin varma olo, että menee läpi! Lisäajotunteja tuli reilusti.. noin 10 lisätuntia. Mummottelut tulee ihan muilta tahoilta..
teille, aion ottaa nyt selvää, mikä oisi paras autokoulu lähimpänä kotiani.
Tuuttaillaan
=))
Olen reilusti yli 40 v. ja aloitin autokoulun äskettäin. Kun en autoista mitään tiedä niin olo on aika epävarma. Toivottavasti minäkin vielä opin ajamaan.
Ajoin ajokortin 43-vuotiaana. Ja se oli todella vaikeaa, minulla oli valtavia vaikeuksia oppia kytkimen käyttö. Kirjalliset ja inssi menivät kyllä läpi ensimmäisellä, mutta silti jalat tärisivät ja olin aivan hermona, kun piti lähteä autolla liikkeelle. Välillä väänsin kirjaimellisesti itkua ja puoliso karjui vieressä naama punaisena, kun hölmöilin kytkimen ja vaihteiden kanssa tai mäkilähdöissä.
Huvittavinta oli,että isoa jenkkiautomaattiautoa pyörittelin liikenteessä hyvin helposti.
Mutta hitaastikin oppii, vähitellen alkoi manuaaliautolla ajo sujumaan ja nykyisin ei kukaan uskoisi, mitä vaikeuksia minulla oli.
Joten, tsemppia vaan kaikki.
.
Ota sellainen asenne että saadessasi ajokortin,
sait lupalapun opetella ajamaan muun liikenteen seassa,
- silloin voit halutessasi, mennä kertaamaan opittua,
tai mennä opettelemaan uutta..
-nykyisin on tarjolla monenlaisia autoiluun ja auton huoltoon liittyviä kursseja..
-Ajoin AB-ajokortin n.30v. takaperin.Siksi päivitin ajotaitoni ja tietoni sadekesän rattona v.2003 hankin ajokorttiin yhden kirjaimen lisää..
-Mieliteko päästä uudelleen autokouluun tuli mulle 1900-luvun lopussa tai 2000-luvun alussa.
Silloin TV:ssä kerrottiin autokoulujen ajo-opetuksen muutoksista..
-Sain jostain väärän käsityksen tietokoneella tehtävän risteys ajo-opetus uutuuden, olevan jonkinlaista kiehtovaa simulaattori sydemiä,,
-duunikavereiden mielestä autokouluun teoriaopetukseen uudelleen meno oli pahimman lajin rahan tuhlausta,he tiesivät ettei siellä mitään simulaattoreita ole.
-laumakiljuntana kehottivat mut ostamaan tietsikaan tai nindentoon rallipelin, menemään linnanmäelle, särkänniemeen tai puuhamaahan.
-Koska liikennesäännöt ja merkit ei ole muuttuneet ei pidä mennä kertaamaan oli heidän yhteinen asenteensa.
-em. "Järkipuhe" hillitsi mua muutaman vuoden..
-Kun 49-vuotispäivä oli takana,kesäloma alkoi sateisena ja luin lehdestä jutun dementikon liikenne töpeksinnästä,huusin huraa..
-dementikko uutisesta sain oikeutuksen mitätöidä duunikavereiden höpinät,päästin itseni autokouluun..
-Ajoin loma hupina yhden kirjaimen lisää ajokorttiini.
Näin muka varmistin teoriatietoni ja ostin lakisääteisen oikeuden käydä useammin lääkärillä ajokyky arviossa, kuin AB ajokortin omaavat..(oikeasti kävin tsekkaamassa sen tietsika opetusohjelman risteysajosta)..
-Tiedänpähän nyt varmasti sen ettei 30 vuoden aikana ole huomaamattani otettu käyttöön uusia liikennemerkkejä tai liikennesääntöjä..
-liikenneympyrässä ajelun opin vasta v.2003..
-( olin 30-vuotta vilkutellut suotta, liikenne_ympyrään mennessäni )..
-liikenneympyrään mennään ilman vilkkuja,kaistanvaihdot ja ympyrästä poistumiset vaativat vilkun käyttöä..
-Tunsin saaneeni vastinetta tai alennusta ajotunneissa pakottamalla opettajan kertomaan ajo-opetuksen aikana "uusien" jarrujärjestelmien käyttö_ominaisuukssta ja jarrujen käytännön "käyttäytymiseroja" verrattuna vanhanaikaisiin jarruihin ja nähtyämme hevosen kuljetus_auton,pakotin open puhumaan aiheesta: "mitä on autoilijan huomioitava kun mukana on hevonen ja kärryt".
-tilaisuuden tullen menen taloudellisen ajon kurssille..
-Jäärata ja talviajo opetus näytti TV:ssä niin hurjalta touhulta,
etten taida uskaltaa alle 70-vuotiaana sellaisille kursseille mennä..
.
Hei!
En ole ihan 40 mutta melkein (37). Kortti ollut nyt 3 kk ja todella kannatti! Tietty sinäkin menet autokouluun!
Muutaman lisätunnin otin (6 muistaakseni) ja tutvo lätkäs päälle vielä muutaman. Toisella yrittämällä pääsin inssin läpi.
Olen ylpeä itsestäni - kyllä vanhakin koira oppii uusia temppuja!
Itse sain ajokortin 18-vuotiaana. Sen jälkeen ajoin pari kuukautta vanhempien autolla, mutta sitten muutin opintojen takia toiselle paikkakunnalle.
Vuodet kuluivat ja aina istuin vaan pelkääjän paikalla. Sitten tuli ero ja eteen ongelmia - miten kuljettaa lapsia kouluun ja harrastuksiin!
Muutaman kuukauden pähkäilin ja mietin, uskaltaako vai ei, kunnes tajusin että totta kait uskaltaa. Soitin pariin lähimpään autokouluun ja yksi näistä erottui edukseen jo puhelimessa. Sovittiin eka tapaaminen ja aloitettiin ihan tyhjältä kentältä kertaus. Lopputunnista jo ajoin pari korttelia ja takaisin koululle. Siitä se sitten lähti. Kävin 15 kertaa (ekan 5 kerran jälkeen helpotti ja 10 kerran jälkeen jo ajoin kohtuullisesti) kaiken kaikkiaan, eli 30 tuntia. Hinnaksi tuli 550 euroa.
Paras teko moneen vuoteen ja nyt olen jo useamman kuukauden ajanut omalla autolla. Pvä pvältä varmuus kasvaa ja autoilu alkaa tuntua jo lähes rutiinilta.
Eli tämä kaikki sinulle kannustukseksi! Iästäsi on pelkkää hyötyä. Vanhempi on huolellisempi ja vastuullisempi, tarvitset vain vähän itseluottamusta niin homma sujuu. Opettaja on varmasti kannustava ja matkojen aikana tuli juteltua kaikkea mahdollista autoista ja liikenteestä.
Minä kävin autokoulun yli 50,ja sain sen kortin,toisella yrittämällä.Sitä en sano että ois helppoa ollu,mutta nyt tietysti on mukava ja helpottunu olo.Kovasti vaan pitäs sitten harjotella,mutta kynnys on vähän korkealla lähteä tuonne liikenteen sekaan yksin (ei ole se turvallinen ope siinä vieressä),Mutta eiköhän se siitä pikku hiljaa hyvää tulee.Zemppiä vaan kaikille koulukkaille niin nuorille kuin vähä vanhemmillekin.
Itekki olen käyny autokoulun keskiiän ylittäneenä,ei menny mitään mummolisiä,sitten tietysti jos joutuu ottaan lisätunteja joutuu lisää maksamaan.Ei muuta kun rohkeasti kouluun vaan ,ite jännitin miten nuoriso suhtautuu,mummo
ikäseen mut ei mitään nekatiivistä,päinvastoin...
Hei! Itse olen reilu 45-vuotias ( ja oikeasti mummo jo :-) ). Soitin kaikki itselleni matkallisesti sopivat autokoulut läpi hesassa. Kysyin näistä lisätunneista - toisilla tuntui olevan ajatus että; ikä miinus 18 = lisä ajotuntien määrä :-( .
Löysin edullisen autokoulun ja todella hyvän opettajan. Kysyin opettajalta että, mites paljon te meinaatte mua lisää ajattaa, ope totes että, katotaan sitä myöhemmin. Pari tuntia myöhemmin sanoi että, kuules sie meet minimillä inssiin ja läpäset kanssa! Tunnit järjestyi hyvin ja palvelu oli todella hyvää, myös muille tuntemilleni oppilaille.
Kirjalliset meni läpi ekalla ja samoin inssi.
Aikaa autokoulussa meni yhteensä vajaa 7 viikkoa.
Torstaina sain sen kortin ja fiilis on mahtava.
Ja ajettu on mielestäni aika kivasti jo.
Aamulla hesaan pyörimään taas että, saa tuntumaa ajamiseen ja varmuutta omalla autolla. Tarkoitus on ajaa viikossa noin reilut 500 kilsaa.
Ja jos kesällä kävis viimein hakee sen kuorma-autokortinkin ;-)