mitä tehdä?

brrrr

Olemme noin parikymppinen avopari, ollaan oltu pari vuotta yhdessä.

Aluksi tyttöystäväni halusi paljon seksiä, joka päivä ja usein monta kertaa. Usein tuntui siltä, että itseä ei haluttanut yhtä usein kuin tyttöystävää, mutta en sanonut hänelle koskaan ei, koska mielestäni on tärkeää, että seksuaaliset halut saa tyydytettyä ettei suhteessa tarvitse turhautua.

Nyt kuitenkin tilanne on aivan toisin. Seksiä on noin kerran viikossa ja tyttöystävää tilanne ei tunnu haittaavan (paitsi että on kuulemma pahoillaan siitä koska tietää minun haluavan enemmän). Hän sanoo kuitenkin rakastavansa minua.

Olen yrittänyt keskustella mutta hänellä ei oikein tunnu olevan aiheesta mitään sanottavaa. Ei kuulemma tiedä syytä ja jos jonkun syyn sanoo, niin on melkein joka kerta eri syy. Olemme myös epäilleet, että haluttomuus johtuisi e-pillereistä joita hän syö (haluttomuus alkoi muutaman kuukauden aloittamisen jälkeen), mutta hän on haluton kokeilemaan merkin vaihtoa (kuulemma ei pidä gynekologilla käynnistä). Mitä siis pitäisi tehdä? Miten purkaa tämä tilanne?

Ahdistaa ja turhauttaa!

4

1118

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tyhmä kysymys

      Mutta onko seksiä kerran viikossa vähän... Itse olen elänyt parisuhteessa, jossa olen ollut se haluton osapuoli. Haluttomuutta ei voi eikä osaa aina selittää, mutta tilanne meni siihen pisteeseen, että tuli ero (ei vain tämän takia) ja nyt menen ammattiauttajan puheille asian takia, jotta se ei toistuisi tulevaisuudessa. Kannattaa oikeasti selvittää asia, vaikka sitten lääkärin kanssa, jotta ei tule liian isoa härkästä!

    • vaihtaminen

      Hei,

      Jos papa-näyte on otettu pari kuukautta sitten, niin mitään tutkimuksia ei tarvitse tehdä pillerimerkin vaihtamisen yhteydessä. Tutkimus tehdään 1-1,5 vuoden välein, ellei solumuutoksia.

      Sano vain tyttöystävällesi, että menee keskustelemaan merkin vaihtamisesta ja kerro myös faktat, että tutkimusta ei tarvita (öhöm...eri asia mistä olet tiedon kaivanut ;)! Vaihtoehtoja on monia, miksi kärsiä sivuvaikutuksista, kun vaihtoehtojakin on? Itselleen sopivan pillerimerkin ns. etsintä voi vaatia useamman merkin kokeilua muutaman kuukauden ajan.

      • brrrr

        Hei ja kiitos avusta! Olen ketjun aloittaja. Tyttöystävä lopetti pillerit 3 kuukautta sitten, mutta tilanne ei ole muuttunut mihinkään. Eli häntä ei vaan haluta. Olen yrittänyt kysyä syytä ja hän on sanonut että hän ei vaan enää osaa nauttia seksistä yhtä paljon kuin ennen. Mikä nyt eteen?


      • olla että
        brrrr kirjoitti:

        Hei ja kiitos avusta! Olen ketjun aloittaja. Tyttöystävä lopetti pillerit 3 kuukautta sitten, mutta tilanne ei ole muuttunut mihinkään. Eli häntä ei vaan haluta. Olen yrittänyt kysyä syytä ja hän on sanonut että hän ei vaan enää osaa nauttia seksistä yhtä paljon kuin ennen. Mikä nyt eteen?

        hän ei ole seksuaalisesti tyytyväinen? Sitä on vaikea sanoa kumppanilleen, koska sillä pelkää loukkaavansa kumppaniaan. Saattaa olla helpompi olla ilman seksiä (tai harvemmin), kuin harrastaa seksiä, joka ei oikein tyydytä.

        Tietysti hänenkin vastuullaan on puhua asiasta, jos näin on, mutta ilmeisesti hän on suht tyytyväinen nykytilaan. Voisitko itse sopeutua tuohon määrään? Painostaminen ei lisää hänen halujaan. Hän voi kokea suhteen seksikeskeisenä, jos se aina on mielessä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oulaisen vaalitulos: Vahva alku, mutta lisää toimia tarvitaan

      Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus
      Oulainen
      16
      7150
    2. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      197
      2510
    3. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      102
      1947
    4. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      76
      1517
    5. Exän käytös hämmentää (taas)

      Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k
      Sinkut
      191
      1069
    6. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      41
      980
    7. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      46
      949
    8. Miksi sä olet jatkanut tätä näin pitkään?

      Kerro tai vaikene iäksi
      Ikävä
      77
      853
    9. Sä tiedät rakas

      Mitä toivon. Olisit vain rohkea ❤️
      Ikävä
      45
      729
    10. Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."

      Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka
      Tv-sarjat
      7
      708
    Aihe