Kumman värin sinä valitsisit ja miksi?
Punainen vai vihreä teltta?
6
4314
Vastaukset
- hikinen boy
minä mieluiten maastokuvioisen hankkisin, jos nyt olisin telttaa ostamassa. Ei erotu häiritsevästi luonnossa.
Itselläni on kuitenkin nyt tummanvihreä 3 hengen tunneliteltta Fjällräven Akka. Se on n. 12 vuotta vanha, mutta erittäin hyvä. Vika, joka tuottaa edelleen harmaita hiuksia, on salkokanavien ahtaus. - Ludwig II
Jos haluat että kaikki näkevät missä telttasi on niin punainen. Jos et niin ehdottomasti vihreä. (Pelastajia varten on tietenkin hyvä olla näkyvyyttä, mutta sen voi kyllä hoitaa muutenkin jos sellaiseen tilanteeseen joutuu.)
- itsellä
On hyvin maastoon sulautuva sillä en näy enkä jätä itsestäni mitään merkkiä ollessani paikoillaan tai lähtenyt levähdyspaikastani.
- leiri näkyy
hyvin esim. tunturissa, kun käyn käpeksimässä. Minulle on myös vihreä Hillen Nallo (sain sen lahjaksi, kun eivät tienneet, että ostin juuri sen punaisena), ihan hyvä siis on sekin, mutta kyllä se punainen teltta mukanani kulkee.
En sitäpaitsi voi vastustaa sitä aurinkoista väriä, johon herään punaisessa teltassani joka aamu, satoi tai paistoi. :) - Paraskin tietäjä
Räikeä väri maastossa on visuaalista saastetta ja melua. Se ei sopeudu luontoon. Se huutaa hälytystä koko ajan. Entä, jos tuleekin oikea hätä?
Jos huudat jatkuvasti että susi tulee, niin kuka sinua enää uskoo, jos se sitten oikeasti tuleekin? - retkeilijä etelästä
Punainen teltta on puuttomalla alueella ( yli 500m korkeudessa) erittäin hyvä jotta näkee leirinsä melko kaukaa kun on palailemassa sinne. UV säteily ei vaikuta ilmeisemmin teltan värin syystä enempää mihinkään väriin vaan telttakankaan käsittelyllä se merkitys ainoastaan.
Suosituksena on käyttää punaista, keltaista, oranssia kun teltaa käytetään "äärioloissa". Leiri voidaan havaita helikopteristakin jos hätätilanteeksi toiminta menee!
Esim. Ruotsinlapin www.kirunaflyg.se palveluita käyttäen maisemiin menossa/paluussa on merkittävää se, että punainen lakana on eräs varuste mukaan joka levitetään jos hankaluuksia tuulee ja halutaan pois maisemasta hätätilanteen syystä! Alueella lentelee ajoittain koptereita jotka joko kuljettavat reissaajia maisemiin, hakevat niitä tai käyvät varmistelemassa alueella että kaikki ok ketkä maisemissa!
Vihreää telttaa käytän myös tilanteen mukaan, mutta lähinnä metsäretkillä. Suoranaiset maastokuvio/väri olen jättänyt jo kauan sitten pois käytöstä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, mitä minun pitäisi tehdä
Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur1101631- 1671571
Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen
Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍1671472Summit-tippuja Nicola sai Carolalta yllättävän viestin - Some älähtää rajusti: "Älä viitsi..."
The Summit Suomi -kisa käy kuumana kylmässä Norjan vuoristossa. Nicola tiputettiin kisasta juuri ennen finaalia. Likaise231288Sofia Virralla ja Minja Koskelalla ei mitään käsitystä terveyskeskusmaksuista!
Vasemmistopimut Sofia ja Minja täysin ulkona sote asioista, ei minkäänlaista käsitystä edes mittaluokasta, missä terveys901174Persuehdokas uhkasi tappaa "jätkän" ja ravintolayrittäjän
Kuuntele tästä kuinka meuhkaa. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/4eb3034d-48c5-4f31-b53c-42be3dc9607c70951Juusolle sataa vihaisia viestejä hoitajilta ja loput nauravat hänelle
Ei löydy montaakaan, joka kehuisi Juuson toimintaa ministerinä: "Selvä enemmistö Juuson päivitykseen reagoineista on su146943- 89819
Sofia Virta vertasi Karjalan evakoita nykymatuihin
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta avasi sanaisen arkkunsa, eli tyhmyyden tynnyrinsä, valtiovarainministeri Riikka Purr184782Rokotevastaiset aiheuttaneet lasten kuolemat USA:ssa, eivätkä pyydä anteeksi
Jo kaksi lasta kuollut tuhkarokkoon Texasissa, koska rokotevastaiset ovat toimillaan tuhonneet suojaavan rokotekattavuud207759