meopta 4-16x44 tacticalissa on numerot eri matkoille ammuttaessa. mutta mille lentoradalle se on tehty. mistä näen minkälaisen panoksen lataan jotta se pitää paikkaansa edes 400m asti.
meopta 4-16x44 mille lentoradalle
säätöasteikko on
142855
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Radalla ja kirjattava ylös muistiin että mikä panos milläkin matkalla osuu mihinkin kohtaan kiikarin asteikkoa. Eikös tuo noin mahda mennä...
Kulmaminuuttiasteikkohan siinä on. Itse voit punaisella tussilla sitten maalailla niitä valkoisia rantuja mielesi mukaan.
Tässä tarvittavat perustiedot:
http://www.saunalahti.fi/~suominen/kehykset.htm?http://www.saunalahti.fi/~suominen/moa.htm
ei tuotakaan kiikaria saa mistään. ottaa päähän kun ei mistään löydy mitään. liikkeissä on 2 halppis kiikaria ja jos netistä etit hyvän niin sitä ei löydy koko suomesta. ja monessa paikassa palvelu on perseestä. varsinki ahti huvilassa myyjällä selvästi vituttaa kun sille soittaa. aseen sain tilattua mutta paljon muuta olisin mukaan ostanu mutta kun myyjällä oli aina kiire lopettaa puhelu.
Minä soittelin suurinpiirtein kaikkiin liikkeisiin mitkä sitä kiikaria mainostivat. Tiukkaa eioota tarjosivat kaikki. Onneksi maahantuoja sanoi että on ainakin puolen vuoden jono.
Onneksi sitten tilasin IORin, selvemmät ovat näkymät.
Piahlajanmarjoista.=) Hajoo IOR.iis.
perusasiat ennenkuin ostat moista vempelettä. Menee aivan hukkaan...
haista sinä pitkä pieru. kyllä kiikari asiat on selviullä paremmin kuin sinulla mutta ajattelin jos joku olisi osanut sanoa mille luodin nopeudelle, painolle ja bc:lle on saanu asteet näyttään oikein. mutta ihan sama koska kiikaria ei saa mistään.
Otetaa tuassiisa http://www.kalinkaoptics.com/default.ascx
einäytuolinkkimitäyrititkertoakirjoitasinäkisuomeaniintajuaa
Vedä poika sitä samaa soppaa mitä oot vetäny tähänkin asti. Näyttää toimivan. No ne asteethan on lämpötiloja, -20 toimii 308lla ja 20 22lr.llä. Ja lukemat matkarummulla on silloin
ei asteita vaan pilkkuja. Lukema on aina sama kun vastaava määrä metrejä. Ja kun lämpötila asteet on kohdillaan on osuma aina varma. Miinuspuolena on että joudut omistamaan kaksi asetta. Ja kesällä tyydyt ampumaan vain kyyhkysiä.
Siinä ne asteet sulle... Revi siitä huumoria.
Opettele iha oikeasti ensin perusteet.Piste.
Ja 308lla on suojaetäisyys 9km. MUISTA SE!!!
"kumman kiikarin ostaisin"-kejussakkii. Miks se tiällä tökkii?
pit ollakkii http://www.kalinkaoptics.com/default.aspx . Korvaakses vieläe toenen http://www.laksupply.com/default.asp
mitä nuista linkeistä olisi pitänyt katsoa. ihan paskoja
Tuntuu Ville myyvän meoptoja halvalla, itse tilasin juuri mil-dotin ja lupasivat sen jo seuraavaksi päiväksi.