Mitähän tässä pitäisi tehdä???

suolisto parkani

Eli pitkä juttu, mutta lyhyesti tässä..
Jo reilun vuoden jatkunut ripuli, viime kesäkuussa todettiin keliakia-arvot koholla, tähystyksessä ei kuitenkaan mitään. Nyt syksyllä todettiin paksusuolen tähystyksessa otetuista koepaloista kollageeni koliitti, eli paksusuolen tulehdus.(aiheuttaa ripulia ja siihen ei ole täsmälääkettä)
Maha on etenkin aamuisin ripulilla, ruoka ei sula ja hirveät jalkapohjakivut vaivaavat jo kolmatta vuotta!!! Välillä maha on parempi, välillä ihan vesiripulia. Nyt otettiin uudestaan keliakian vasta-aineet ja edelleen koholla ja tutkittiin myös , että minulta löytyy myös-olikohan se- geeni, jolla yleistä sairastua keliakiaan.

Nyt en oikein tiedä , mitä tässä pitäisi tehdä? Odottaa vuosia, että se siellä tähystyksessä näkyy vai aloittaa omin päin gluteeniton ruokavalio.???
Olo on tosi kurja, masentunutkin, paino nousee, vaikka syön terveellisesti(mikä sinänsä ihme tällä ripuloinnilla), maha on kuin viimeisillään raskaana ja hirveät ilmavaivat vaivaavat..
Olen käynyt yksityisellä, sisätautilääkärillä. Ja ehdotti että KAHDEN VUODEN päästä voitaisiin tähystää uudelleen, JOS POTILAS ITSE HALUAA!!!
Voi perse tätä elämää..

3

1488

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rupulikko

      Hei,

      vielä hiven kärsivällisyyttä. Onko sinulle tehty laktoosirasituskoetta? Kannattaisi tehdä se myös, sillä laktoosin huono imeytyminen voi pahentaa oireilua. Ensi hätään voisi laktoositon ruokavalio auttaa, jos on imeytymishäriöitä.

      Mulla on tutkimukset kesken, mutta vatsaoireulua niveloireiden ja väsymyksen lisäksi myös, kunnes alkoi vaikea ripuli syyskuun alussa. Sitä ennen oli tehty keliakiatestit verestä (tulos normaali, ei keliakiaa vasta-aineissa), laktoosirasitus (jotain imeytymishäriötä tt-lääkärin mukaan) sekä reumalääkärillä pahenevien niveloireiden vuoksi. Reumaa ei kuitenkaan ole. Sain fibromyalgiadiagnoosin maaliskuussa reumalääkäriltä kipupisteiden painelun perusteella.

      Pari viikkoa sitten oli paksunsuolen tähystys ja koepalat, ei tulehdusta. Samalla gastro kuitenkin diagnosoi laktoosi-intoleranssin samasta tuloksesta, mihin yleilääkäri oli sanonut että jotain imeytymishäriötä - veren glukoosipitoisuus nousi rasituksen aikan 1,0 mg, olisi pitänyt nousta väh. 1,5 mg. Seuraavaksi menen gastroskopiaan, jolla poissuljetaan - tai sitten todetaan - keliakia. Vielä on sitten edessä sappihappotutkimus, jos ei gastroskopiasta löydy vastausta.

      Mars uudelleen lääkäriin, ja sano, että et pärjää, lisää tutkimuksia.

      Alla on Gastrolabin sivuilta kollageenikoliitista, kyllä siihen voi lääkehoitoakin kokeilla.

      Tsemppiä!

      "Kollageenikoliitti "Uusi" krooninen tulehduksellinen paksusuolitauti, jota ruotsalainen patologi C.G. Lindstrlm on kuvannut vuonna 1976. Taudin tyypillinen piirre on paksunsuolen limakalvon kollageenikerros, joka vaikeuttaa veden imeytymistä ja seurauksena on runsas vetinen ripuli. Kollageenikoliitti voi esiintyä kaikenikäisillä mutta on tavallisin naisilla 50 ja 70 ikävuoden välillä. Diagnoosia saadaan helposti ottamalla biopsiat paksunsuolen tähystyksen yhteydessä. Hoitona käytetään loperamidi (Imodium) 5-ASA-valmisteet, kortisoni ja metronidatsoli vaihtelevalla menestyksellä. Taudin kulku on hyvänlaatuinen, ja tauti saattaa parantua itsestään. Vakavat komplikaation ovat erittäin harvinaisia. Kollageenikoliitti kuuluu mikroskooppisten koliittien ryhmään, toinen tähän ryhmään kuuluva tauti on lymfosyyttiikoliitti"

    • jalkapohjakipuja

      Minulla oli jalkapohjakipuja eikä niiden syy selvinnyt. Keliakia vasta-aineet koholla gastroskopiassa ei kuitenkaan todettu mitään suolinukka vaurioita. Ilmavaivoja ja turvotusta varsin paljon myös. Siirryin oma-aloitteisesti gluteenittomaan dieettiin. Parin kolmen viikon sisään jalkapohjakivut hävisivät. En aio voida montaa vuotta huonosti saadakseni keliakia diagnoosin, kun nyt voin noin kymmenen kertaa paremmin kuin ennen gluteenitonta ruoka-valiota.

    • sinuhe

      elikkäs saman asian kanssa kamppailen.. minulla nuo arvot S -AGAbA

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      186
      6236
    2. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      61
      4723
    3. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      57
      4482
    4. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      71
      4308
    5. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      70
      2709
    6. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      62
      2225
    7. Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen

      Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?
      Ikävä
      132
      1681
    8. odotatko vielä viestiä minulta...

      Mies...? En tiedä mitä sanoa 😔 auta vähän naista ja tule enemmän vastaan
      Ikävä
      139
      1614
    9. Joroinen räjähdys

      Ja siellä räjähti sähköpakettiauto,joka teki suuret tuhot.
      Hybridi- ja sähköautot
      54
      1548
    10. Kova ikävä parittelukumppania täällä korvessa

      Mutta muuten kyllä on rauhallista.
      Ikävä
      35
      1358
    Aihe