Moottorin ja potkurin vaihdon jälkeen tulee potkurista korkea viheltävä ääni. Kuulemma äänen saa pois viilaamalla potkurin lavat .Onko tässä perää????
Viheltävä potkuri
Nimetön
104996
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
tarkastuttaisin ensin ellei kyseessä ole uusi vetolaitekin
Jos se ääni tulee potkurista niin sen saa pois viilaamalla potkurin jättöreunaa terävämmäksi. Ääni tulee siitä että syntyy pyörre joka aiheutta värähtelyä potkuriin ja se välittyy sisälle asti. Kivelle ajo auttaa myös, olen vahingossa ottanut selvää, en suosittele.
Tarkoitit varmaan johtoreunan pyöristystä? Jättöreuna on se puoli mistä virtaus jättää lavan.
Tarkoitin mimenomaan jättöreunaa.
kuten Stefan sanoo. Takaapäin katsoen n. 15 cm leveältä alueelta. Ei kuitenkaan veitsenteräväksi.
Kun en vieläkään ymmärrä niin potkurin takapuolella seistessä teroitanko itseni puoleisen kantin vai sen toisen
takana, niinkuin meillä kaikilla. Sitä voi tietenkin kutsua myös potkurin painepuoleksi. Terotus on pieni toimenpide. Normaalisti pyyhkäisen kulmahiomakoneella (rälläkällä) n. 1 cm leveydeltä hieman teräväksi. Ei pidä liiotella. Laulavan potkurin ja normaalin välinen ero on niin pieni, että sitä tuskin huomaa lavan kärkeä tarkastellessa.
Kiitos vastauksesta
Itsellä viheltää akselivetoinen moottorin kierrosalueella 1000-1300 rpm
Vaihdoin ensin perälaakerin -> ei vaikutusta.
Kokeilin toisella potkurilla, jonka nousu muuten ei ollut sopiva ja vihellystä ei kuulunut joten kyllä kai se on uskottava että se on potkuri.
Joskus olen joissakin potkureissa nähnyt n 5 mm pituisia uria säteen suuntaisesti ko reunassa.
Onko ne jyrsitty juuri tämän vuoksi ?
Jos lapojen pituudet eivät ole samat. Mittaa vaikka työntömitalla kavitaatiolevystä lavankärkiin.
Keskimoottorissa kannattaa myös tarkistaa kun potkuri on rungon alla äänet tulevat hyvin sisään.