"Valkosipulin on jo pitkään tiedetty olevan sydämelle ja verisuonille terveellinen ruoka-aine. Uudessa tutkimuksessa on nyt havaittu, että valkosipulin syöminen rentouttaa verisuonia. Se tapahtuu siten, että valkosipulin yhdisteet ovat vuorovaikutuksessa punasolujen kanssa. Siten muodostuu pieniä määriä rikkivetyä (H2S), joka rentouttaa verisuonten seinämien sileälihassoluja. Sen seurauksena verenpaine alenee.
Tutkimusta johtanut professori David Kraus totesi lisäksi, että valkosipulin yhdisteet ehkäisevät verihiutaleiden yhteenliimaantumista, mikä voi ehkäistä sydänkohtauksen tai aivohalvauksen riskiä. Lisäksi valkosipuli hidastaa syövän kasvua ja monien muiden sairauksien etenemistä."
Lisää sydämelle terveellisistä ruoista kerrotaan ravintoblogissa Aamiainen ruohikolla:
http://ruohikolla.blogspot.com/
Valkosipuli rentouttaa verisuonia
7
1585
Vastaukset 7
- Elisama
Näillä meidän omilla sipuleillamme on ilmeisesti samoja vaikutuksia. Sensuuntaisia tuloksia on ruvennut tulemaan esiin.
- LLSalo
Niin jotta mitä sydäntautia ajattelitte ihan oikeasti estää taikka ratkaisevasti hidastaa sipulalla tai kynsilaukalla ?????
- A ja O
Sepelvaltimotautia ja verenpainetautia. Kun valkosipuli parantaa typpioksidin tuotantoa verisuonissa, se parantaa endoteelin toimintaa, vähentää verisuonten tulehdusta ja auttaa endoteelin sileälihassoluja rentoutumaan.
Tietysti valkosipuli on vain yksi pikkuinen tekijä, jolla asiaan voidaan vaikuttaa. Mutta lisänä rikka rokassa. - Välimerellistä.
Sipulapelto kirjoitti:
"Niin jotta mitä sydäntautia ajattelitte ihan oikeasti estää taikka ratkaisevasti hidastaa sipulalla tai kynsilaukalla ?????"
Kaikkia sydän- ja verisuonisairauksia, diabetestä, verenpainetautia ym. voi estää Välimeren ruokavaliolla, johon yhtenä osana kuuluu valkosipuli. Käytä sitä ruuan joukossa ja syö pari kynttä päivässä raakana silputtuna. Tomaatteja ym. värikkäitä kasviksia, neitsytoliiviöljyä, probioottijugurttia, punaviiniä, hedelmiä, muita sipuleita, kaaleja ja kalaa, papuja ja muita palkokasveja, pähkinöitä. Suomalaisista ruuista marjat ja täysjyväruis vielä mukaan. Näillä sydäntautisairastuvuus putoaa murto-osaan, ja jo todettuja sairauksia voidaan hoitaa usein oireettomiksi. - satumariia
Välimerellistä. kirjoitti:
Sipulapelto kirjoitti:
"Niin jotta mitä sydäntautia ajattelitte ihan oikeasti estää taikka ratkaisevasti hidastaa sipulalla tai kynsilaukalla ?????"
Kaikkia sydän- ja verisuonisairauksia, diabetestä, verenpainetautia ym. voi estää Välimeren ruokavaliolla, johon yhtenä osana kuuluu valkosipuli. Käytä sitä ruuan joukossa ja syö pari kynttä päivässä raakana silputtuna. Tomaatteja ym. värikkäitä kasviksia, neitsytoliiviöljyä, probioottijugurttia, punaviiniä, hedelmiä, muita sipuleita, kaaleja ja kalaa, papuja ja muita palkokasveja, pähkinöitä. Suomalaisista ruuista marjat ja täysjyväruis vielä mukaan. Näillä sydäntautisairastuvuus putoaa murto-osaan, ja jo todettuja sairauksia voidaan hoitaa usein oireettomiksi.Hyvältä kuulostaa mutta jos on suvussa paljon verenpainetautia niin auttaako. Kertoisko joku ihan oikeita tuloksia tän ruokavalion pohjalta. Ennalta ehkäisyyn on varmaan hyvä mutta jos on jo sairastunut verenpainetautiin niin mite silloin. Olen itse vasta aloittamassa lääkitystä tressin yhteydessä yläpaine kohoaa yli 200 ala paine pysyy nonraalina. Nää huiput voi tehdä tuhoja esim aivoissa voi katketa verisuoni tms. Mulla en se ongelma että verempaine on muuten normaali kun ei ole tressiä elämässä olen 50v . Syön Melkein tuon välimeren ruokavalion mukaisesti tosin sipuleita voi lisätä ruokavalioon, vatsa vaan ei tykkää valkosipulista.
- raakana vaan vai?
Olen kuullut, että näitä hyviä vaikutuksia olisi vain raa'alla sipulilla. Pitääkö paikkaansa?
Entäs sitten kuivattu jauhe taikka rouhe, jos sitä käyttää kypsentämättä? - mausteeksi vai sipulikaupalla?
Riittääkö maustaminen vaiko vähän reippaampi maustaminen? Tai puhutaanko kynsistä kokonaisesta sipulista?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1092250- 103896
- 67861
- 48825
Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???22822Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha535756- 80677
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76650Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik23600- 57561