Money orderista

Aisantuntija

Money order on varsinkin Yhdysvalloissa käytetty tapa maksaa ostoksia tai lähettää rahaa. Se tapahtuu siten että ostat esim. postista tai Wal Martista tietyn suuruisen money orderin ja lähetät sittten sen lappusen kirjekuoressa. Vastaanottaja sitten lunastaa sen sopivassa paikassa. Suomessa tätä palvelua (lähinnä International Money Order) ei ole ollut käytössä aikoihin. Kun kysyn asiaa pankista 90-luvun alkupuolella kertoivat ettei sellaisia enää myydä Suomessa, joten ainoa vaihtoehto oli kohdemaan pankkiin kirjoitettu shekki jonka lähetin sitten kirjeessä vastaanottajalle. Hidasta ja kallista hommaa. Jouduin joskus jopa neuvomaan pankkivirkailijalle miten sellainen shekki kirjoitetaan.

2

569

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • älä puhu p:aa

      "...Suomessa tätä palvelua (lähinnä International Money Order) ei ole ollut käytössä aikoihin."

      on ainakin suomessa western unionilla international money order. tarkoitit varmasti, ettei *pankeilla* ole tätä palvelua.

      Tosin sekään ei pidä paikkaansa, että niillä (=pankeilla) "ei ole aikoihin ollut", sillä Sampo pankilla oli vielä reilu vuosi sitten mahdollista tehdä ja lähettää IMO.

      • Postista on ainakin ennen saanut ostaa kansainvälisiä postimaksukuponkeja. Se on kätevä ihan pieniin maksuihin, kuten postimaksun korvaamiseen, mihin se on varsinaisesti tarkoitettukin. Voihan niitä lähettää isommankin nipun, mutta vastaanottaja ei ehkä saa niillä muuta kuin oman maansa postimerkkejä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      110
      1084
    2. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      82
      814
    3. Tuleeko Martinasta rouva Muhis

      Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      264
      596
    4. Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?

      Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede
      Kuhmo
      17
      595
    5. Ei enää kauaa rakkaani

      Ensin minun pitää saatella narsistit oikeuden eteen ❤️
      Ikävä
      93
      535
    6. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      65
      531
    7. Miten näytät / näytit ihastumisesi hänelle?

      Toimiko, miten hän vastasi? vinkki5
      Ikävä
      26
      512
    8. Oletko miettinyt sitä

      Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.
      Ikävä
      47
      491
    9. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      43
      476
    10. Mökötätkö, kun jäit ilman vastausta?

      Vai mitä ajattelet...
      Ikävä
      47
      437
    Aihe