Money order on varsinkin Yhdysvalloissa käytetty tapa maksaa ostoksia tai lähettää rahaa. Se tapahtuu siten että ostat esim. postista tai Wal Martista tietyn suuruisen money orderin ja lähetät sittten sen lappusen kirjekuoressa. Vastaanottaja sitten lunastaa sen sopivassa paikassa. Suomessa tätä palvelua (lähinnä International Money Order) ei ole ollut käytössä aikoihin. Kun kysyn asiaa pankista 90-luvun alkupuolella kertoivat ettei sellaisia enää myydä Suomessa, joten ainoa vaihtoehto oli kohdemaan pankkiin kirjoitettu shekki jonka lähetin sitten kirjeessä vastaanottajalle. Hidasta ja kallista hommaa. Jouduin joskus jopa neuvomaan pankkivirkailijalle miten sellainen shekki kirjoitetaan.
Money orderista
2
554
Vastaukset
- älä puhu p:aa
"...Suomessa tätä palvelua (lähinnä International Money Order) ei ole ollut käytössä aikoihin."
on ainakin suomessa western unionilla international money order. tarkoitit varmasti, ettei *pankeilla* ole tätä palvelua.
Tosin sekään ei pidä paikkaansa, että niillä (=pankeilla) "ei ole aikoihin ollut", sillä Sampo pankilla oli vielä reilu vuosi sitten mahdollista tehdä ja lähettää IMO.Postista on ainakin ennen saanut ostaa kansainvälisiä postimaksukuponkeja. Se on kätevä ihan pieniin maksuihin, kuten postimaksun korvaamiseen, mihin se on varsinaisesti tarkoitettukin. Voihan niitä lähettää isommankin nipun, mutta vastaanottaja ei ehkä saa niillä muuta kuin oman maansa postimerkkejä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site595921Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.
Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers714785Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto464372SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun564151SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt953761SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het502463Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?352369Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat432106Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val41469En uskalla ees ajatella muru
Miten mulle ois käynyt näiden raskaiden vuosien aikana jos sua ei ois ollut 🥺😧❤️ Sä oot ollut mun henkisenä tukena iha131239