Serkkumerkki

c5 kuski

Moro vaan!

Minulla PSA-konsernin toinen merkki Citroen, ja malli C5 break. Olen ollut tyytyväinen autoon, mutta ihmettelen, että en koeajanut esim. 407 enne hankintaa. Syy saattaa piillä Pösön farkun muotoilussa, missä ulkonäkö on mennyt "viimeisten litrojen" edelle. Toisaalta tykästyin myös C5:n Hydejousiin.

Mitä mieltä ovat Pösö-kuskit 407 vrt. C5? Tekniikaltaan ovat aikalailla samanlaisia, mutta Pösön maine taitaa olla parempi? Onko näin?

407 on muotoilultaan nykyaikaisempi nyt, mutta 2008 citroen c5 on kuvien perusteella hyppäämässä luokkansa kärkeen.

Kellään kokemuksia molemmista PSA-autoita?

5

710

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mikäli auto säilyy sen näköisenä mitä lehdissä on ollut näytillä. Nykyinen C5 on mielestäni ominaisuuksiltaan aika hyvin onnistunut. Olen ajanut useita. Jo sen edeltäjä Xantia, jollaisen omistin 1994-97, oli mainio peli.

      Nyt ajelen kolmatta vuotta 407:llä. Minulle ja vaimolle sen tilat riittävät. C5 on jonkin verran mukavampi jousitukseltaan ja ehkä hieman pirteämpi alakierroksilla. Peugeotissa on ohjaus parempi ja se on nykyaikaisempi. Mutta ei suuria eroja.

    • 407 sw

      Varmaan hyviä autoja molemmat.En ole kyllä ajanut citikkaa mutta on varmaan hieno auto maantiellä.Peugeot 407 on hyvä auto ajaa.Ainut miinus,että se on kauhean matala .Pitää olla varovainen kuoppaisilla teillä.Ulkonäkö on aivan ok.2008 citikka on tosi nätti kuvista päätellen.

    • c5 kuski

      Onko Pösön 407 väyläsähköt vai miten on toteutettu? Facelift C5:n sähköt uudistui I -malliin verrattuna. Miten siis c5 vrt. 407?

      Ajotietokone ja vakkari erinomaiset c5:ssä, luultavasti samat 407? Myös stereot soivat riittävän hienosti.

      C5:n lähi ja kaukovalot kiitettävät, ei tarvi kaipailla xenoneita. Tosin 35000km ajettuun autoon vaihdettu molemmat kertaalleen. Ensin paloi vasen, jonka vaihdoin. 2 viikon päästä paloi oikea, jonka yhteydessä vaihdoin molemmat uusiin (ohjekirjassa käsketään vaihtamaan molemmat yhtäaikaa). Nyt toimineet 3kk.

      ps. kiitos asiallisuudestanne

      • autoissa

        on nykyisin CAN-väyläsähköt, joissa pieniä toimintojen yksityiskohtien eroja. Yleensä tekniset uutuudet ja parannukset tulevat kumpaankin merkkiin pienin väliajoin toiseen ensin ja sitten toiseen, välillä ensin Peugeotiin välillä Citroeniin. Monet malleistahan tulevat samoilta linjoiltakin. Yksityiskohdat ja ominaispiirteet ovat toki kummallakin viritetty hieman erilaisiksi puhuttelemaan erilaisia asioita painottavia ostajia.
        H7-lamput eivät ole kestoltaan mitään erikoisen kestäviä kuten aikaisemmat esim. H4:set. Kestoikä lampuilla on hyvin samanlainen joten toisen mentyä loppuun palaa pian toinenkin.


      • autoissa kirjoitti:

        on nykyisin CAN-väyläsähköt, joissa pieniä toimintojen yksityiskohtien eroja. Yleensä tekniset uutuudet ja parannukset tulevat kumpaankin merkkiin pienin väliajoin toiseen ensin ja sitten toiseen, välillä ensin Peugeotiin välillä Citroeniin. Monet malleistahan tulevat samoilta linjoiltakin. Yksityiskohdat ja ominaispiirteet ovat toki kummallakin viritetty hieman erilaisiksi puhuttelemaan erilaisia asioita painottavia ostajia.
        H7-lamput eivät ole kestoltaan mitään erikoisen kestäviä kuten aikaisemmat esim. H4:set. Kestoikä lampuilla on hyvin samanlainen joten toisen mentyä loppuun palaa pian toinenkin.

        Eipä ole ollut valittamista 407:n toimivuuden suhteen. H7-lampuista minulla on hyvät kokemukset nimenomaan tämän Peugeotin kohdalla. 2,5 vuoden aikana olen vaihtanut polttimot vain kerran. Talviajossa auto on todella nopea lämpenemään eikä ylimääräisiä kolinoita tai natinoita ole esiintynyt kovillakaan pakkasilla. Pikku miinuksia suuri kääntösäde ja korkeahko kulutus kaupunkiajossa. Kaikenkaikkiaan mukava ja harmiton auto säällä kuin säällä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      149
      13158
    2. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      72
      9611
    3. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      94
      9094
    4. Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee

      – Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k
      Maailman menoa
      18
      7734
    5. Giorgia Meloni vs Riikka Purra

      Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk
      Maailman menoa
      38
      6714
    6. 147
      6134
    7. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      15
      3114
    8. En lähde armeijaan enkä siviilipalvelukseen

      Maanantaina telkan uutisissa toistamiseen kerrottiin tästä luuserista, joka kärsii muka "masennuksesta", mutta nauraa rä
      Maailman menoa
      391
      1199
    9. Aikuisten säälittävä käytös

      Mikä mahtaa aikuisia hiertää ja mistä näin kovaa että alaikäisen pahoinpitelyn jälkeen vielä kirjotellaan täällä. Sana v
      Hyrynsalmi
      7
      1144
    10. YLE: Stora Enso Imatra aloittaa yyteet

      www.hs.fi/talous/art-2000011528377.html Yle: Stora Enso aloitti muutos­neuvottelut Imatran-tehtailla Metsäteollisuus|Yl
      Imatra
      84
      990
    Aihe