Moro vaan!
Minulla PSA-konsernin toinen merkki Citroen, ja malli C5 break. Olen ollut tyytyväinen autoon, mutta ihmettelen, että en koeajanut esim. 407 enne hankintaa. Syy saattaa piillä Pösön farkun muotoilussa, missä ulkonäkö on mennyt "viimeisten litrojen" edelle. Toisaalta tykästyin myös C5:n Hydejousiin.
Mitä mieltä ovat Pösö-kuskit 407 vrt. C5? Tekniikaltaan ovat aikalailla samanlaisia, mutta Pösön maine taitaa olla parempi? Onko näin?
407 on muotoilultaan nykyaikaisempi nyt, mutta 2008 citroen c5 on kuvien perusteella hyppäämässä luokkansa kärkeen.
Kellään kokemuksia molemmista PSA-autoita?
Serkkumerkki
5
702
Vastaukset
Mikäli auto säilyy sen näköisenä mitä lehdissä on ollut näytillä. Nykyinen C5 on mielestäni ominaisuuksiltaan aika hyvin onnistunut. Olen ajanut useita. Jo sen edeltäjä Xantia, jollaisen omistin 1994-97, oli mainio peli.
Nyt ajelen kolmatta vuotta 407:llä. Minulle ja vaimolle sen tilat riittävät. C5 on jonkin verran mukavampi jousitukseltaan ja ehkä hieman pirteämpi alakierroksilla. Peugeotissa on ohjaus parempi ja se on nykyaikaisempi. Mutta ei suuria eroja.- 407 sw
Varmaan hyviä autoja molemmat.En ole kyllä ajanut citikkaa mutta on varmaan hieno auto maantiellä.Peugeot 407 on hyvä auto ajaa.Ainut miinus,että se on kauhean matala .Pitää olla varovainen kuoppaisilla teillä.Ulkonäkö on aivan ok.2008 citikka on tosi nätti kuvista päätellen.
- c5 kuski
Onko Pösön 407 väyläsähköt vai miten on toteutettu? Facelift C5:n sähköt uudistui I -malliin verrattuna. Miten siis c5 vrt. 407?
Ajotietokone ja vakkari erinomaiset c5:ssä, luultavasti samat 407? Myös stereot soivat riittävän hienosti.
C5:n lähi ja kaukovalot kiitettävät, ei tarvi kaipailla xenoneita. Tosin 35000km ajettuun autoon vaihdettu molemmat kertaalleen. Ensin paloi vasen, jonka vaihdoin. 2 viikon päästä paloi oikea, jonka yhteydessä vaihdoin molemmat uusiin (ohjekirjassa käsketään vaihtamaan molemmat yhtäaikaa). Nyt toimineet 3kk.
ps. kiitos asiallisuudestanne- autoissa
on nykyisin CAN-väyläsähköt, joissa pieniä toimintojen yksityiskohtien eroja. Yleensä tekniset uutuudet ja parannukset tulevat kumpaankin merkkiin pienin väliajoin toiseen ensin ja sitten toiseen, välillä ensin Peugeotiin välillä Citroeniin. Monet malleistahan tulevat samoilta linjoiltakin. Yksityiskohdat ja ominaispiirteet ovat toki kummallakin viritetty hieman erilaisiksi puhuttelemaan erilaisia asioita painottavia ostajia.
H7-lamput eivät ole kestoltaan mitään erikoisen kestäviä kuten aikaisemmat esim. H4:set. Kestoikä lampuilla on hyvin samanlainen joten toisen mentyä loppuun palaa pian toinenkin. autoissa kirjoitti:
on nykyisin CAN-väyläsähköt, joissa pieniä toimintojen yksityiskohtien eroja. Yleensä tekniset uutuudet ja parannukset tulevat kumpaankin merkkiin pienin väliajoin toiseen ensin ja sitten toiseen, välillä ensin Peugeotiin välillä Citroeniin. Monet malleistahan tulevat samoilta linjoiltakin. Yksityiskohdat ja ominaispiirteet ovat toki kummallakin viritetty hieman erilaisiksi puhuttelemaan erilaisia asioita painottavia ostajia.
H7-lamput eivät ole kestoltaan mitään erikoisen kestäviä kuten aikaisemmat esim. H4:set. Kestoikä lampuilla on hyvin samanlainen joten toisen mentyä loppuun palaa pian toinenkin.Eipä ole ollut valittamista 407:n toimivuuden suhteen. H7-lampuista minulla on hyvät kokemukset nimenomaan tämän Peugeotin kohdalla. 2,5 vuoden aikana olen vaihtanut polttimot vain kerran. Talviajossa auto on todella nopea lämpenemään eikä ylimääräisiä kolinoita tai natinoita ole esiintynyt kovillakaan pakkasilla. Pikku miinuksia suuri kääntösäde ja korkeahko kulutus kaupunkiajossa. Kaikenkaikkiaan mukava ja harmiton auto säällä kuin säällä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu4684167Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3181732- 1171567
En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n891494Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991428Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n601395- 521356
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi991272- 451119
Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa341098