Miksi hifkin fanit faatii Matikaisen Penan eroa. Penttihän on hoitanut hifkin taloutta niin hyvin, että se on yksi rikkaimmista seuroista koko liigassa. Eikö tämä taloudellinen vakaus ole juuri toimitusjohtajan pääduuni? Mielestäni Pena on onnistunut siinä mainiosti. Eikö hifkin pitäisi palkata kunnon urheilutoiminnan johtaja joukkueeseen joka yksin vastaa valmennustiimin ja joukkueen kasaamisesta ja vastaa siitä myös. Ainoastaan toimitusjohtaja ja hallitus antaa siihen taloudelliset raamit. Näinhän toimitaan tuolla rapakon toisella puolellakin.
PENTTI MATIKAINEN
mikä risoo faneja?
8388
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
hyvin, mutta en mä silti ala kannattamaan niitä!
Kysymyshän on urheilusta ja faneille on aivan sama, et paljon se johtoporras tienaa sillä joukkueella! Fanit haluaa nähdä viihdyttävää lätkää ja ennen kaikkea VOITTOJA!
Ja toi taloudellisesti varman päälle pelaaminen alkaa pikku hiljaa kostautumaan Hifk:lle, ku fanit eivät saavu enään hallille. On käsittämätöntä penailua saada joka vuosi kasaan surkea joukkue, sillä budjetilla mikä Hifk:lla on käytössään.
Siksi pitäisi palkata urheilutoimen johtaja joka kokoaa joukkueen.
Mutta tosiasia on kuitenkin se, että jos seuran talous on kuralla, niin silläkään ei pärjätä.
jos Hifk hankkisi utj:n. Mutta se maksaisi rahaa, joten siihen Pena ei voisi ikinä suostua.
Moberg kokeili sitä aikoinaan ja kuinkas kävikään... Hifk voitti mestaruuden (kausi 97-98, jolloin Kekäläinen oli utj:nä)!
MIKSEI...SE OIS AIKA NASTA HOMMA...TAKATUKAN ANSIONA OLYMPIAHOPEA 88. CC PRONSSI 91 JA MM-HOPEA 92....ENITEN ARVOSTAN PENAN SAAVUTUKSISTA OLYMPIAHOPEAA 88..
jonka Neuvostoliitto ja Tihonov lahjoitti Suomalaisille kostaen ruotsalaisille kevään tuuri maailmanmestaruudesta?
Ei kannata paljoa röyhitellä sillä. Pronssi olisi ollut silloin se oikea mitali.
PRONSSIPENA OLISI SIIS OLLUT OIKEAMPI VERSIO < MITES PENAN PELAAJAURA 10 6-16 47 1971-1981 ONKO SE MAIRTTELEVA
JOS ITTE PELAIS KIEKKOA NIIN MM HIFKISSÄ < MAALIENNÄTYS 33 MAALIA < 1 KAUSI
JA SITTEN KUNNON UTJIIN KERA JA LOISTAVAN ORGANISAATION KERA < 1 OTTELU HIFK-TAPPARA 7-2
1 ERÄ 0.10 0-1 NURMI < YV
0.11 0-2 NURMI < YV
1-2 LEHTO YV
2-2 LEHTO 5 3 V
3-2 LEHTO
4-2 LEHTO
"Miksi hifkin fanit faatii Matikaisen Penan eroa. Penttihän on hoitanut hifkin taloutta niin hyvin, että se on yksi rikkaimmista seuroista koko liigassa. Eikö tämä taloudellinen vakaus ole juuri toimitusjohtajan pääduuni? Mielestäni Pena on onnistunut siinä mainiosti. Eikö hifkin pitäisi palkata kunnon urheilutoiminnan johtaja joukkueeseen joka yksin vastaa valmennustiimin ja joukkueen kasaamisesta ja vastaa siitä myös. Ainoastaan toimitusjohtaja ja hallitus antaa siihen taloudelliset raamit. Näinhän toimitaan tuolla rapakon toisella puolellakin."
NIIN JUSTIINSA . MIKÄ HELEVETTI SE PITTÄÄ SITÄ PURKANJAUHAJAA PILAAMASSA SEURANNE TASOA JA IMAGOA ?
Kunnon scoutti kehiin ja stadin kingit takasin omaalle paikalleen. Eihän täällä Oulussakaan ole enää kivaa, kun harmaa vellihousulauma luistelee jäälle. Ennen HIFK herätti tunteita ja oli kova.
Olen puhunut. Kärppäterveisin : Pertti