Pitäisi kytkeä kattokruunu. Lampussa on kolme ruskeata (harmaanruskeata) piuhaa, joista kaksi kytketty pistokkeen toiseen piikkiin ja yksi toiseen. Katossa on sokeripala johon tulee sininen, ruskea ja musta piuha. Nyt pitäisi siis pistoke poistaa lampusta ja kytkeä piuhat sokeripalaan. Mutta miten? Katkaisijassa on himmennin (jos sillä on jotakin vaikutusta kytkentöjen kannalta). Osaako joku auttaa? Ei viitsisi moista hommaa varten kutsua sähkömiestä paikalle.
kattovalaisimen kytkentä
Nimetön
3991
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
> Lampussa on kolme ruskeata (harmaanruskeata) piuhaa, joista kaksi kytketty pistokkeen toiseen piikkiin
= vaihejohtimet
> ja yksi toiseen
= lampun nollajohdin
>Katossa on sokeripala johon tulee sininen, ruskea ja musta piuha.
Sininen = nolla
Musta ja ruskea ... tässä on ilmeisesti ollut alunperin ns. kruunukytkentä ts. molemmat johtimet ovat olleet oman katkaisijansa takana. Kun alkup. kruunukytkin on korvattu himmentimellä, on toinen johto luultavasti jäänyt virattomaksi.
Elikkä kytke lampun nolla siniseen johtoon ja lampun vaihejohdot (molemmat) ensin vaikka ruskeaan johtoon. Jos valaisin toimii, homma on OK. Jos ei toimi, yhdistä lampun vaihejohdot mustaan johtoon.
Ja luonnollisesti sulake irti tai vielä mieluummin päävirta pois kytkentöjen ajaksi. Mitää tuhoa ei pitäisi tulla, vaikka kytkentä menisi jotenkin väärin (esim. musta johto olisikin vaihe, jossa on aina virta päällä), silloin vain ei valaisin joko toimi tai palaa jatkuvasti.
katossa pistoke josta lähtee 3 johtoa: ruskea, sininen ja keltavihreä. kyseissä kattokruunussa on paikka ruskealle ja siniselle johdolle, mutta mihin keltavihreä (suojaamaa?) pitäisi kytkeä kun sille ei ainakaan ole samantapaista liitintä lampussa kuin kahdelle muulle johdolle? lampussa itsessään on keltavihreä suojamaajohto joka on jo kytketty kuvun keskiosasta kuvun reunaan (??)
Jos siellä kuoressa on joku mutteri mihen sen voi tyrkätä, niin laita sinne.